Artisan σαπούνια ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27347 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Τρεις παρατηρήσεις μόνο:

α) Όπως λέει ο Αντώνης, στο φόρουμ πολλοί ξέρουν λίγοι εκδηλώνονται, αυτό ακριβώς εννοώ 'ότι έχουμε πολλά κρυφά ταλέντα'. Κύριοι, επιθυμούμε σφόδρα να μας δίνετε τα φώτα σας συχνότερα!

β) Όσον με αφορά, δική μου επιλογή είναι να εκδηλώνομαι τούτο δεν σημαίνει όμως πως θα πρέπει να εκλαμβάνομαι ως αλάνθαστος και να ακολουθούνται πιστά οι απόψεις μου, οι οποίες ωστόσο πάντοτε βασίζονται στην εμπειρία και ποτέ στην θεωρία. Οι χαρακτηρισμοί που μου έχουν αποδοθεί 'διαφθορέας' ή 'διδάσκαλος' είναι σαφώς χιουμοριστικοί και ως τέτοιοι πρέπει να εκλαμβάνονται στα πλαίσια της παρέας μας.

γ) Το θέμα με την μυρωδιά αμμωνίας σε μια από τις πρώτες παρτίδες είναι υπαρκτό, μου έλαχε τέτοιο δοχείο. Ποσώς με ενδιαφέρει σε τι οφείλετο, το πρόβλημα λύθηκε από τον παραγωγό. Σε μένα και τον Γιώργο Randyman αρέσουν πολύ τα P&B σε άλλους όχι. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, εις ο κανών, YMMV.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ποτε δεν είπα ουτε υπονοησα στο ποστ μου ότι οποιος δε μιλάει δε γνωρίζει ή συμφωνεί και απορω πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα. Ουτε ειπα αμεσα η εμμεσα σε κάποιον ότι δεν ξέρει η δεν έχει δοκιμάσει αρκετά πραγματα.

Το μόνο που έγραψα είναι τη δική μου εμπειρία με το συγκεκριμένο Phoenix & Beau που έχω. Πιθανόν και το δικό μου να μυρίζει ακομα αμμωνία, τι να πω. Εμένα δε με ενοχλεί κάπου παντως πλέον. Δεν είχα ποτε λόγο να υπερασπιστώ το δημιουργο ενός σαπουνιου, ουτε με ξέρει ουτε τον ξέρω.

Ωστόσο δε μπορω να πω επίσης ότι ναι τα σαπουνια αυτά δε βγάζουν πυκνο αφρό, τη στιγμή που στο τελευταίο ξυρισμα είδα κι έπαθα να τον σπάσω και να τον κάνω πιο αραιό. Ουτε να δεχτώ ότι δεν υπάρχει καλό γλιστρημα.

Τώρα αν όλη αυτή η ιστορία έγινε για τη μυρωδιά και μόνο και επειδή ένας Άγγλος στο YouTube δεν έκανε ικανοποιητικό αφρό για να ξυριστεί η τα παιρνει απο την εταιρεία για να διαφημισει το σαπουνι, πραγμα που δεν πιστευω γιατί σίγουρα θα του έδιναν οδηγίες για το πως να το κάνει σωστά για να μη δυσφημιστει το προιον... Δε μπορω να πω κάτι περισσότερο. Προφανώς εμένα μου αρέσει η αμμωνία και ακόμη κι αν δεν υπάρχει στο σαπούνι μέσα, η δε γίνεται πυρηνικη αντίδραση μεταξυ άλλων συστατικών, πιθανώς να υπάρχει κάτι που να την μιμείται όπου ό,τι και να κάνεις δε φευγει ποτε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φιλοι μου, Αντωνη και Γιωργο - ας παμε παρακατω - δεν αξιζει (και συγνωμη απο τους Δημητρηδες και οποιον αλλον καλο ανθρωπο ασχολειται να μας φτιαχνει με τα χερακια του τα προιοντα που μας αρεσουν) να αντιπαρατεθουμε για ξυριστικα ειδη. Οτι ξερει ο καθενας καλα το ξερει και οτι μαθει καλα το εμαθε και εδω ειμαστε κατα κυριο λογο για να χαιρομαστε. Αν καπου δεν τα βρισκουμε - το επισημαινουμε και προχωραμε :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αν και τα Grooming Dept έχουν πολλές βάσεις στα σαπούνια τους, έχει δοκιμαστεί και το credence, το αμβροσία είναι ένα από τα multi tallow bases.

To Ambrosia έχει κρατηθεί μόνιμα στο den, οι νότες του αρώματος του είναι:
Cherry Pipe - Tobacco - Jasmine - Rose - Sandalwood - Tonka Bean and Pink Pepper.

Τα συστατικά του:
Stearic Acid, Water, Glycerin, Potassium Hydroxide, Beef Tallow, Castor Oil, Duck Fat, Kokum Butter, Fragrance, Hydrolyzed Silk Protein, Goat Milk, Shea Butter, Sucrose Cocoate, Safflower Oil, Cupuacu Butter, Jojoba Oil, Babassu Oil, Abyssinian Oil, Grapeseed Oil, Sodium Hydroxide, Kaolin Clay, Sodium Lactate, Sodium Citrate, Beeswax, Carnauba Wax, Allantoin, Chamomile Extract, Sea Buckthorn Extract.

Το άρωμά του δεν είναι από τα αγαπημένα μου, αλλά όμορφο για την κατηγορία, από όλες τις παραπάνω νότες του, εγώ μυρίζω το cherry στο background και tobacco Pipe, το άρωμα δεν είναι overpowering και τα έχει δέσει τέλεια, και κάποια παρόμοια αρώματα της κατηγορίας που έχω δοκιμάσει είναι τα, Soap Commander - Influence, Dapper Dragon - Obi Hill.

Σε ιδιότητες δεν φτάνει τα Tallow + Steel και τα Talbot, είναι ένα σαπούνι του 8,5-9/10 σε αυτό όμως που διαπρέπει είναι το γλίστρημα του, και χωρίς 2η σκέψη είναι το καλύτερο σαπούνι που έχω δοκιμάσει σε αυτόν τον τομέα, όσο προσθέτεις νερό τόσο περισσότερο γλιστράει, αυτό είναι κάτι που μου αρέσει και το ψάχνω πάντα στα σαπούνια, να είναι η διαδικασία του πολυ-λίπους; δεν ξέρω πως το έκανε αυτό ο μωάμεθ (aka mohammad) αλλά ναι ισχύει ... :D

Υπάρχουν και κάποια από τα τελευταία του, όπου θα δοκιμαστούν σύντομα.
- Η αξιολόγηση είναι με βάση το ymmv πάντα. :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

3 συνεχόμενα ξυρίσματα με το ίδιο σαπούνι, ίδια μηχανή και ίδιο ξυραφάκι, αλλά επίτηδες διαφορετικά πινέλα, για να βγουν συμπεράσματα.
Το γράφω κυρίως για τον @Vavous γιατί με είχε ρωτήσει για δαύτα.
Ο λόγος για τα αμερικάνικα TTF (Through the Fire) είναι η ίδια artisan, που βγάζει τα branded σαπούνια για τον Maggard.
Σίγουρα δεν είναι ίδια φόρμουλα όμως.
Έχω 2, τα μικρά κουτάκια των 1oz. Προφανώς και δε μπορείς να φορτώσεις από εκεί, πρέπει να πάρεις μια ποσότητα και να την βάλεις σε μπολ.
Καταρχάς, αρνητική εντύπωση μου έκαναν και τα 2 αρώματα. Παρότι τα διάλεξα με προσοχή, για να είναι κοντά στα γούστα μου. Ούτε καν.
Το ένα μάλιστα, μυρίζει σαν... νερατζιά του δρόμου, μαζί με κακής ποιότητας Musk :p

Μετά, δε μου άρεσε καθόλου η υφή τους. Ήταν σαν μύξα, βλέπε declaration grooming, την αρχική φόρμουλα.
Αυτά πριν κάτι μήνες που τα είχα αγοράσει. Δεν τα είχα δοκιμάσει άμεσα.
Με έκπληξη, ανακάλυψα τις προάλλες, πως όταν τα ξανα-άνοιξα είχα γίνει πολύ σκληρά σαπούνια και τα 2 :-o
Τι στο καλό. Δε περιμένουν λίγο να γίνουν πριν τα θέσουν προς πώληση;

Τέλος παντων, άστα αυτά, άσε και τα αρώματα, πάμε να δούμε τι πιάνουν σαν σαπούνια. Είναι tallow εν το μεταξύ.
3 συνεχόμενα ξυρίσματα όπως είπα, ένα με 2band ασβό, ένα με γουρουνάκι omega, και ένα με συνθετικό, plissoft type.

Μέτρια ευκολία αφρισμού, μπορεί να σηκώσει λίγο νερό.
Μέτριο γλίστρημα, αλλά δε δημιουργεί προβλήματα. Προβλήματα δημιουργεί όμως το residual...
Μέτρια ΚΑΙ η προστασία.
Ενυδάτωση; Ναι, καλά μαντέψατε, μέτρια και αυτή.
Περιέργως, έχει ικανοποιητικό όμως post shave feel.

Ιεροσυλία για κάποιους, θα πω πως σε πολλά σημεία μου θύμισε τα Mickey`s Lee. Πολύ παρόμοιο σαπούνι, αλλά πιο κάτω σε ιδιότητες...

Εν ολίγοις, πέρασε και δεν ακούμπησε.
Ευτυχώς, τα σαπούνια που φτιάχνει για τον Maggard είναι καλύτερα όμως.
aek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2019, 23:17
4
Has thanked: 1 time

Τι είναι παρακαλώ τα artisan σαπούνια ξυρίσματος?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Randy, το να μπεις με "νεο κωδικο" στο φορουμ ειναι απο μονο του αρκετα "κακο". Το να κανεις και ερωτησεις "αρχαριων" παραπαει...Σε λιγες μερες θα εισαι πισω ως Randyman. Μεχρι τοτε μπορεις να διαβασεις οτι θες απο τα threads ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”