Artisan σαπούνια ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27336 times
Been thanked: 38863 times
Ηλικία: 54

Ο κλάδος ανθεί, συνεχώς αναφύονται νέοι επίδοξοι σαπωνοποιοί, άλλους τους τρώει το μαύρο σκότος και η λήθη, άλλοι βελτιώνουν τις συνθέσεις τους, άλλοι τις χαλάνε.

Όρεξη και χρήμα να υπάρχει να δοκιμάζουμε. Τη σήμερον, το ΠΞ είναι κυρίως χόμπυ και λιγότερο αναγκαιότητα.

Παραθέτω τα, κατά την ταπεινή μου γνώμη, καλύτερα άρτιζαν σαπούνια αυτόν τον Νοέμβριο 2016. Καίτοι περί το έν τέταρτο αυτών έχουν δοκιμαστεί από δείγματα, μια δυό χρήσεις αρκούν για να σχηματισθεί άποψη. Για σαπούνια μιλάμε κύριοι, δεν χρειάζεται διδακτορικό για να καταλάβει ο σχετικώς έμπειρος αν ταιριάζουν στο δέρμα του, αν κάνουν καλά τη δουλειά τους ή απλά αν του αρέσουν ή όχι. Τα σαπούνια κάθε ομάδας καταγράφονται αλφαβητικά.

Πρώτη ομάδα προτίμησης. Εκτός των ανυπέρβλητων ιδιοτήτων, είναι εύχρηστα με κάθε είδους πινέλο και με οιασδήποτε σκληρότητας ύδωρ.

  • Barrister & Mann glissant formula
    Brutalt Bra (Νορβηγικό, λαδεράρεται καλύτερα με βαρύ ύδωρ)
    Eufros Jabonman premium line
    L&L Grooming
    Local Gent Shaving Company
    Los Angeles Shaving Soap Company
    Mickey Lee new tallow formula
    Nanny's new tallow formula
    Nuavia
    Varesino



Πολύ κοντά:

  • Cold River Soap Works Select v.2
    First Canadian
    Smooth Operator
    Stirling
    Wickham 1912
    WSP Formula T


Τρίτη κατά σειρά προτίμησης ομάδα:

  • Calani
    Chiseled Face
    Fuzzyfacesoaps
    Kshave works
    Mike's
    Phoenix & Beau


Εύφημος μνεία στα δικά μας Dimitri's και Savon Mystère, τα οποία πάντα θα έχουν θέση στον ξυριστικό μου κόσμο.


Τα παρακάτω δεν θα τα ξαναπάρω, όχι επειδή είναι κακά, απλώς μετά την πρώτη ομάδα δεν έχουν λόγο ύπαρξης:

PAA (λόγω λασπερής σύνθεσης), Shannon's (για τον ίδιο λόγο), Mystic Water (για τον ίδιο λόγο), Wholly Kaw vegan, Van Yulay, Tiki, Soap Smooth, Shaver Heaven, Reef Point, Queen Charlotte, Soap Commander, Kramperts, Henri & Victoria, Dr Jon, Tallow & Steel και OSP (δεν συμπάθησα τη σύνθεσή τους, άσε που μοιάζουν υπερβολικά πολύ), Dapper Dragon, Beaver Woodright, Captain's choice, Catie's Bubbles older formula, Faena, Semogue, Ginger's Garden, Ballenclaugh, Through The Fire, Pannacrema Pure, Mama Bear.

Δεν αναφέρω τα discontinued, 3-4 άλλα τρελλιάρικα από το Etsy, ενώ δεν έχω δοκιμάσει κι επιφυλάσσομαι για: Route66, Bull & Bell, Bufflehead, Sapone di Paolo κ.α. αρκετά καινούρια που εμφανίζονται κάθε τόσο.

Για την ιστορία, το μόνο μη άρτιζαν που έχω κρατήσει, κυρίως για συναισθηματικούς λόγους, είναι το Tabac. H μόνη κρέμα είναι η Al's που αν κάποτε τελειώσει θα αντικατασταθεί από την Castle Forbes Cedar-Sandalwood
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Πολυ καλη η καταγραφη σου Αντρεα ! Βεβαια δεν εχει ξεκαθαρισει ακομα το τι ονομαζουμε artisanal προιον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Αντρέα αν και ξέχασες το LpL εγώ μία διαφορά έχω μόνο.Μου άρεσαν πολύ τα σαπούνια της Tiki bar soaps.Αν όχι στην πρώτη κατηγορία θα τα εβαζα στη δεύτερη.
Το local gent είναι τόσο καλό?
Το tallow and steel μου αρέσει αλλά κάτι με χαλάει και δεν το εχω πολύ ψηλά.
Θα κάνω και εγώ μία λίστα με τα δικά μου.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27336 times
Been thanked: 38863 times
Ηλικία: 54

Σωστά Ηρακλή. Ελλείψει ορισμού και 'προδιαγραφών' της λέξης artisan, δεν περιλαμβάνω στην καταγραφή μου τα Ιταλικά Razorock, TFS κ.α. παρόμοια που έχω δοκιμάσει και διαθέτω, τα οποία θεωρώ ότι ισορροπούν ανάμεσα στα άρτιζαν και μαζικής παραγωγής.

Added in 4 minutes 43 seconds:
Αγαπητέ Τηλέμαχε αυτή είναι η δικιά μου λίστα! Όσοι οι φανατικοί του ΠΞ άλλες τόσες και οι λίστες.

Πήρα 3 LPL και τα πώλησα αμέσως. Δεν μου έκατσαν καθόλου. Το ίδιο και τα Tiki.
Το Local Gent είναι χαμηλών τόνων αλλά εξαιρετικό. Το Anubis είναι περίεργο, αν και η ονομασία παραπέμπει σε dark λιβάνια, μυρίζει λίγο τριαντάφυλλο, σοκολάτα και γλυκάνισο στην μύτη μου.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ναι φίλε Αντρέα...όσοι οι ξυριστες και οι λίστες πάντως όλοι μα όλοι έχουν τα B&M ψηλά.
Το local gent το γλυκοκοίταζα για αυτό σε ρωτώ.
Για τα LpL θυμάμαι που δεν σ χαν κάτσει.Περιμενα να τα βάλεις αλλά πολύ κάτω.
Παρεμπιπτόντως έχει βγει και LpL tallow.Το χεις δοκιμάσει αυτό?

Υ.γ. Τώρα βγάζει και η paladin σαπούνια που όσοι τα δοκίμασαν έπαθαν την πλάκα τους.Ξέρεις κάτι επ αυτου..?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λέω, μήπως να κανόνιζαμε μια ομαδική B&M;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

akis_peiraias έγραψε: 05 Οκτ 2017, 09:30
Tony έγραψε: 04 Οκτ 2017, 22:51 ~ Reef Point Soaps - Command Presence
Αντώνη πες μας δύο λόγια για το σαπούνι... Γενικά είναι ένα σαπούνι που περνάει αθόρυβα αλλά χαίρει και μεγάλης εκτίμησης σε διάφορα ξένα φόρα. ..
rhtoras έγραψε: 05 Οκτ 2017, 11:05
Tony έγραψε: 04 Οκτ 2017, 22:51~ Reef Point Soaps - Command Presence
Για πες φίλε Αντώνη τι λέει ο Σαπών?
Και αν έχεις και άλλα ατσι artisanika έχει ένα θέμα νομίζω ο Ανδρέας(vavous)θα μπορούσε να βοηθήσει!
Λοιπόν,αν και καθυστερημένα...ότι πουν τα παιδιά. :)

Για τα Reef Point Soaps λοιπόν ο λόγος,πέρασαν συνολικά τέσσερα σαπούνια από τα χέρια μου* συγκεκριμένα τα: Aviator - Dragon’s Blood - Submariner - Command Presence
Τα συστατικά είναι:
Tallow,Water,Stearic Acid,Shea Butter,Potassium Hydroxide,Coconut Oil,Castor Oil,Sodium Hydroxide,Cocoa Butter,Fragrance,Bentonite Clay,Glycerine,Titanium Dioxide.

Η συσκευασία του είναι απλή και πολύ εργονομική στο χέρι,το μπόλ έχει μεγάλη διάμετρο,που σημαίνει άνετο φόρτωμα,και δεν χρειάζεται μεταφορά σε άλλο σκεύος,γενικά είναι απλό και πολύ καλαίσθητο,νομίζω θα καλύψει και τους πιό απαιτητικούς.

Το σαπούνι είναι tallow based,είναι αρκετά σκληρότερο από άλλα της κατηγορίας crop,και ανήκει στην κατηγορία του εύκολου αφρισμού σαν τα B&M.
Οι ξυριστικές ιδιότητες του είναι πολύ ψηλά,ο αφρός είναι στιβαρός και πολύ καλυπτικός,προστατευτικός και γλιστερός,στα σύν και ο μεταξυριστικός τομέας.

Τα αρώματα είναι σε επίπεδο που δύσκολα τα περιγράφεις,είναι έντονα και με διάρκεια,το Submariner δεν έσβηνε πράγμα που εμένα δεν μου αρέσει,βέβαια σε κάποιους άλλους θα είναι αυτό που ψάχνουν,από τα τέσσερα σαπούνια κράτησα το Command Presence,υπάρχει και το Classic Barbershop που μου άρεσε το άρωμα του (samle) όμως προτίμησα καλύτερα το Command Presence που είναι και αυτό traditional,και αυτό που λέμε smooth and not overpowering,είναι τύπου American barbershop με εμφανείς νότες oakmoss,musk and sandalwood,και είναι τέλειο για τα γούστα μου.

Τέλος συμφωνώ με τον Άκη,είναι κάποια σαπούνια που δεν "περνάνε" και είναι χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες,προσωπικά νομίζω πως είναι ένα από τα πάρα πολλά υποβαθμισμένα σαπούνια,μαζί με τα Stirling που τώρα τελευταία ανεβαίνουν,τα Reef Point Soaps μαζί με τα Stirling για εμένα και ymmv πάντα,είναι το απόλυτο vfm...
εφόσον όλο το πακέτο αυτό κοστίζει 14$.

* Τα υπόλοιπα έχουν δοκιμαστεί από δείγματα.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Eυχαριστώ φίλε μου...έψω το interpid και το θεωρώ καλό σαπούνι,παρότι το έχω στο μικρό τενεκεδομπώλ.
Ήθελα να ακούσω και την άποψή σου επι του θέματος.Να σαι καλά!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Marios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 30 Δεκ 2017, 12:37
6
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Σόρρυ για την ίσως άκυρη ερώτηση αλλά τι είναι αί τ αρτιζαν σαπούνια??
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τα χειροποητα απο σχετικα μικρους παραγωγους.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”