Artisan σαπούνια ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ένα σύντομο update με τα αγαπημένα μου αυτή την περίοδο.

Tallow&Steel v2
LPL/MRed tallow
Varesino 4.3
Grooming Dept. vegan
Phoenix & Beau
Whickham 1912
Savon Mystere Aztlan τρομερό με την προσθήκη ελαιολάδου! Μπράβο.

Άνωθεν Ατλαντικού βρίσκονται B&M glissant, Grooming dept tallow, Noble Otter.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τί σημαίνει άνωθεν Ατλαντικού Andre ;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ταξιδεύουν από ΗΠΑ προς Ελλάντα. Άγνωσται αι βουλαί των τελωνείων μας όμως...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27819 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Vavous έγραψε: 13 Ιαν 2018, 10:51 Ένα σύντομο update με τα αγαπημένα μου αυτή την περίοδο.

.......
Varesino 4.3
............
Μία μικρή ένσταση Monsieur le Maître: Το συγκεκριμένο κανονικά είναι εργοστασιακό σαπούνι, αλλά ποιητική, δικηγορική και ξυριστική αδεία, το βάζουμε και εδώ. :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ένστασις δεκτή! Αισχύνομαι και κοκκινίζω!!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Αντρεα νομιζω οτι τα τελευταια P&B ειναι κατωτερα των αρχικων κ δινουν αρκετα πιο "αραιο" αφρο , με πολυ λιγοτερο glide. Το χειροτερο ηταν το Oberon. Η γνωμη σου ?
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Δημήτρη, τα αρχικά δεν τα πολυθυμάμαι. Μου είχε τύχει ένα από την παρτίδα με την μυρωδιά αμμωνίας και μετά απ' αυτό δεν ασχολήθηκα με τα P&B μέχρι πρόσφατα. Πήρα όμως μερικά δείγματα απο Shavedash για να δω τις νέες μυρωδιές και κατέληξα τώρα το Όμπερον να είναι από τα αγαπημένα μου σαπούνια!

Προχθές το χρησιμοποίησα και μου βγήκε το λάδερ αραιό όπως λες. Την έχω ξαναπάθει με δαύτο. Μου φαίνεται ιδιαίτερο και κάπως δύσκολο σαπούνι (εμ Εγγλέζικο είναι, τι θα 'ναι;) τελικά θέλει λίγο λίγο το νερό και μπόλικο χτύπημα γιατί εύκολα σπάει το λάδερ του. Παίζει ρόλο και το flow του πινέλου με το συγκεκριμένο. Τα P&B όταν βρεις το κουμπί τους βγάζουν λάδερ κρεμώδες, όχι αεράτο.

Ακόμα και με την μυρωδιά, στην αρχή με το Όμπερον σούφρωνα την μυτούλα, σιγά σιγά όμως το συνήθισα και πλέον το πιάνω όταν θέλω να μου φτιάξει το κέφι...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Συμφωνώ απολύτως με τον Δημήτρη [mention]dm14[/mention] .!

Τα τελευταία P&B είναι πολύ κατώτερα των αρχικών,και μιλάω πάντα για τις ιδιότητες τους,βελτίωσαν μεν τα αρώματα τους,αλλά χάλασαν δε την συνταγή τους...

[Δοκιμάστηκαν]* πολλά σαπούνια (μπορώ να τα αναφέρω αν θέλετε) και τα δείγματα τους δε (samples) καμία σχέση με τα σαπούνια τους,το έχουμε ξαναδεί αυτό με τα δείγματα και σε άλλα σαπούνια,και να τα λέμε και αυτά,βέβαια με αυτά όλα και κατά την προσωπική μου γνώμη πάντα,δεν θέλω να "φτυαρίσω" τα P&B απλά παραθέτω την γνώμη μου,σαφώς είναι σαπούνια πολύ πάνω από τον μέσο όρο,αλλά μέχρι εκεί_αυτό το λέω συνήθως ως «άλλο ένα καλό σαπούνι»

*Και από φίλους μου.
ΥΓ: Και μιας και μιλάμε για παρτίδες με την μυρωδιά αμμωνίας,και λόγω ότι έχω προβληματιστεί και το έχω και απορία,θέλω να το ρωτήσω και εδώ,
Ερωτώμαι_παθητική φωνή: Τι δουλεία λοιπόν έχει η αμμωνία σε μία συνταγή σαπουνιού; :confusion-seeingstars: και ας απαντήσει όποιος ξέρει παρακαλώ... :text-freedom:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

ΔΕΝ έχει αμμωνία μέσα το σαπούνι. Κάποια αντίδραση γίνονταν και ερχόταν κάτι τέτοιο. Μυρίστε αμμωνία και θα δείτε ότι δεν είναι ίδιο το άρωμα. Δεν τα άφηνε όπως είχε πει ο ίδιος ο Kerry, καθότι νέος ακόμα στη σαπωνοποιία, να ωριμάσουν αρκετά και τα έκλεινε μικρό διάστημα μετά αφού τα έφτιαχνε. Δείγματα που μου είχε στείλει ο ίδιος προσωπικά, ΔΕΝ έχουν τέτοιο θέμα. Για το lather τους δε σηκώνω κουβέντα ωστόσο. Ούτε για την απόδοση. Από τα λίγα σαπούνια που δεν έχει φουσκάλες καν το proto lather. Καλό είναι πάντως ότι δεν σας αρέσουν γενικά, για να τα τσιμπάω πιο εύκολα εγώ όταν έρχονται Ελλάδα. Ο,τι απορία έχετε περαιτέρω, το βράδυ..

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Vavous έγραψε: 14 Ιαν 2018, 06:13 ...κατέληξα τώρα το Όμπερον να είναι από τα αγαπημένα μου σαπούνια!
Μου φαίνεται ιδιαίτερο και κάπως δύσκολο σαπούνι (εμ Εγγλέζικο είναι, τι θα 'ναι;) τελικά θέλει λίγο λίγο το νερό και μπόλικο χτύπημα γιατί εύκολα σπάει το λάδερ του. Παίζει ρόλο και το flow του πινέλου με το συγκεκριμένο. Τα P&B όταν βρεις το κουμπί τους βγάζουν λάδερ κρεμώδες, όχι αεράτο.
Κρατήστε και τα bold του Αντρέα -που αν μη τι άλλο κοντεύει να γίνει σαπωνοποιός και ο ίδιος- και έχετέ τα υπόψιν σας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας.!

Είχα αποφασίσει να μην απαντήσω,όχι γιατί δεν γνωρίζω,αλλά ούτε ότι δεν έχω γνώμη στο θέμα,απλά για το ήσυχο και ομαλό κλίμα που μου αρέσει να υπάρχει.!
Ύστερα όμως από κάποια μηνύματα που δέχτηκα,εκτός αλλά και εντός του φόρουμ μας κυρίως,αποφάσισα να απαντήσω,και στο θέμα και στις απορίες σας.

Η σιωπή είναι χρυσός λένε αλλά όχι και το αντίθετο,και κάποιες φορές είναι η καλύτερη απάντηση,από την άλλη πάλι,η σιωπή σημαίνει και έγκριση...τα γράφω δε αυτά προς απάντηση στα μέλη μας,που με έχουν ρωτήσει και με ρωτούν ακόμα,γιατί δεν εκδηλώνομαι; απαντώ λοιπόν δημόσια που είναι πολύ πιό δίκαιο νομίζω.

Λόγω ότι είναι πολύ σημαντικό να λαμβάνεις σωστές απαντήσεις,εγώ προσωπικά πορεύομαι με το: Δεν χρειάζεται να λές τι ξέρεις,αλλά να ξέρεις τι λές (Σωκράτης)
Και ο νοών νοείτω Κύριοι, με ξεπερνάει πολύ σαν σκεπτόμενο άνθρωπο ,έστω και να λογοφέρω με ένα μέλος μας,για ένα σαπούνι - άρωμα - κ.ο.κ.

Εάν ψάξουμε όλο το φόρουμ,θα δούμε πως όλα αυτά τα χρόνια,δεν έχω κάνει ούτε ένα review,και σε κανένα σαπούνι και ας είναι το καλύτερο μου,φυσικά δεν είναι τυχαίο αυτό,είναι καθαρά θέμα επιλογής μου,στο ΞτΗ ευχαριστώ όλους χωρίς διακρίσεις ή προκαταλήψεις,είτε ξυριστούν με ένα στικάκι του 1€ είτε με ένα πανάκριβο σαπούνι,δεν χρειάζεται λοιπόν να εκδηλωθώ,ούτε είναι δουλειά μου να κρίνω-κατακρίνω το σαπούνι ή την όποια επιλογή-αγορά κάνει ο καθένας μας,(εκτός αν ρωτήσουν)και πιστεύω ακράδαντα πως,ότι δουλεύει στον καθένα μας αυτό είναι και το καλύτερο.!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Στο θέμα με τα P&B τώρα,θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μία τάξη,ώστε να μην υπάρχουν υπόνοιες ούτε παρεξηγήσεις,(για αυτό και δεν εκδηλώνομαι) την γνώμη μου την είπα παραπάνω,και δεν αλλάζει τουλάχιστον σε αυτά που δοκίμασα όπως: Sanskrit-Citra Royale-Spitfire-Albion-Borealis Seasonal-unscented,και λόγω ότι νομίζεις Γιώργο ότι τα "θάψαμε" μου το είπαν και άλλοι αυτό,θα μου επιτρέψεις να πω πως,εσύ το ξεκίνησες και ταυτόχρονα "έθαψες" το unscented,έβαλες δηλαδή ένα video για να δούμε πως αφρίζει,και εμείς είδαμε έναν τύπο με ένα πινέλο πετονιάς ως εντολοδόχο αμειβόμενο που δίδασκε...ναι;

Άρα για το unscented ο λόγος,πάμε τώρα στα της αμμωνίας που λές ότι δέν έχει το σαπούνι,και γίνεται κάποια αντίδραση,τι αντίδραση βρε Γιώργο πυρηνική. :D
Έγραψα και στον Kerry και μου απάντησε ακριβώς όπως τα λές τα ίδια όμως,και για την ιστορία άφησα το σαπούνι ανοιχτό και σε αεριζόμενο χώρο για δύο μήνες σχεδόν,όμως η μυρωδιά της αμμωνίας δεν...ήταν εκεί,ξαναέγραψα στον Kerry λέγοντάς του πως, "λογικά" και μετά από δύο μήνες όχι μόνο δεν ωρίμασε το σαπούνι του αλλά παρέμενε και ήταν μία "βρομούσα" φυσικά καμία απάντηση δεν πήρα,εγώ του έγραψα και εκείνος με έγραψε,εεε και το σαπούνι πήγε στο καλάθι τρίποντο.

Δεν είναι στο χαρακτήρα μου να υπερασπίζω κάτι το οποίο δεν...και ας το έχω,αλλά ας πάμε λίγο πιό βαθιά στην ουσία και με τα συστατικά του.
Phoenix and Beau Unscented Tallow Shaving Soap
Ingredients: Stearic acid,beef tallow,castor oil,vegetable glycerin,unrefined shea butter,lanolin,distilled water,organic coconut milk,tussah silk,allantoin,vitamin-e,safflower oil and potassium hydroxide.
Γνωστή η συνταγή,σε εμένα τουλάχιστον,που αν θέλουμε τον πιστεύουμε... ;)
Ουσιαστικά περίμενα απάντηση από έχοντες και κατέχοντες που έχουμε εδώ μέσα και ασχολούνται,δεν πειράζει όμως ίσως και εγώ να μην απαντούσα...

ΥΓ: Όσο για τα bold του Ανδρέα Γιώργο,και μια χαρά τα είπε και μία χαρά τα έγραψε με ειλικρίνεια,και τον ευχαρίστησα στο post,αναφορικά όμως,και εγώ όπως και πολλά άλλα μέλη μας σαπούνια δοκιμάζουμε και πολλά χρόνια,το ότι δεν εκδηλωνόμαστε δεν σημαίνει και πως δεν ξέρουμε... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”