Star soap by Ivana

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21603 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Στην πραγματικότητα δεν μιλάμε για σαπούνι αλλά για κρέμα. Το "Strar soap by Ivana" είναι επωνυμία για όλα τα σαπούνια κλπ που φτιάχνει η φίλτατη Ivana. Την κρέμα τη βρίσκουμε εδώ με τιμή 8,96Ε + 1,5Ε μεταφορικά και σε διάφορα αρώματα.
Γίνανε 3 δοκιμές με την εν λόγο κρέμα. Η πρώτη δοκιμή έγινε με μαχαίρι (Kama 178 Solingen) και πινέλο plissoft, η δεύτερη με merkur 37c και πινέλο Stirling 2-Band Finest, ενώ η τρίτη με Merkur progress και πινέλο Semogue 1470. Δοκιμάστηκε λοιπόν με συνθετικό, ασβό και χοίρο. Αν εξαιρέσουμε το Stirling το οποίο εξαφάνιζε τη σαπουνάδα καθώς ανοίγει πολύ και κρατά μέσα του πολύ αφρό, με τα άλλα 2 έγινε πολύ καλή σαπουνάδα. Δοκιμάστηκαν επίσης με τα παραπάνω υλικά, καθώς το μαχαίρι θέλει καλό σαπούνι για να ξυρίσει καλά, η 37αρα είναι ιδιαίτερη μηχανή που δεν κάνει για όλες τις ώρες και για όλα τα υλικά, ενώ η progress αποτελεί σταθερή αξία.
Το κουτάκι στο οποίο έρχεται η κρέμα, έχει διάμετρο 8 εκ. και είναι όπως φαίνεται στις παρακάτω φωτογραφίες.

Εικόνα
Εικόνα

Η κρέμα σε εμφάνιση και όψη – αφή, μου θύμισε μελιτσανοσαλάτα (αλοιφή) :D , η μυρωδιά όμως φανταστική! Λες και μυρίζω πορτοκάλια και μανταρίνια καθώς τα ξεφλουδίζω :P .

Εικόνα

Γρήγορος και εύκολος σχετικά αφρισμός με μια ποσότητα κρέμας περίπου όσο ένα φουντούκι, χωρίς να χρειάζεται πολύ νερό. Ο αφρός δεν έγινε πηχτός σαν λάσπη αλλά ήταν αρκετά υγρός, γλιστερός και με καλή καλυπτικότητα. Μετά από 3 λεπτά στο πρόσωπο, δεν έφυγε καθόλου και ούτε στέγνωσε.

Εικόνα

Στο ξύρισμα τα πήγε πολύ καλά με γένια 2 ημερών προσφέροντας καλή προστασία. Μετά το ξύρισμα έβαλα αφρό στο πρόσωπο και τον άφησα μέχρι να μαζέψω τα υπόλοιπα υλικά. Πολύ καλές και οι μεταξυριστικές ιδιότητες. Ειδικά με την 37αρα που είχα 1-2 ατυχηματάκια, λειτούργησε σαν balm. Συνοψίζοντας:
Εμφάνιση : 6
Άρωμα :10
Προστασία : 8,5
Γλίστρημα : 8
Μεταξυριστικές ιδιότητες: 9
Τιμή : 7,5

Πάντα βέβαια για το δικό μου πρόσωπο και τα δικά μου γούστα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
alka
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: 04 Απρ 2015, 21:25
9
Has thanked: 48 times
Been thanked: 176 times

Έχω κάνει δύο δοκιμές με τα Star Soap Βυ Ivana. Μία με το lemon και μία με το coffee. Υποβάλλω λοιπόν την πρώτη μου αναφορά μιας και χρειάζομαι λίγες δοκιμές παραπάνω για ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Πρώτο ερώτημα προς απάντηση είναι το αν μιλάμε για σαπούνι ή για κρέμα. Εγώ το αντιμετωπίζω ως σαπούνι, αλλά καλό είναι κάποιος εμπειρότερος - σοφότερος shavemaster να τοποθετηθεί επί του θέματος.

Α) Επικοινωνία - Ευκολία αγοράς
Με λίγα μηνύματα στο fb κανονίστηκε η αγορά των δύο σαπουνιών πανεύκολα. Η ευγενικότατη κα Ivana απάντησε κάθε ερώτηση και ήταν πολύ εξυπηρετική. Μου έκανε και μικρό δωράκι και κάποια έκπτωση. Τυπική αποστολή με ΕΛΤΑ. Όλα καλά.

Β) Εμφάνιση - Συσκευασία
Το ποιοτικό μεταλλικό κουτάκι είναι δυστυχώς πολύ μικρό και γεμάτο στο 100%. Με μόλις 8 εκαστοστά διάμετρο δεν επιτρέπει εύκολες βόλτες του πινέλου στην επιφάνεια. Τα αυτοκόλλητα πάνω και κάτω είναι τυπωμένα από απλό εκτυπωτή και με λίγες επαφές με το νερό θα καταστραφούν.

Γ) Ξύρισμα
Ξεκινάμε με την όσφρηση. Καλή ένταση και ποιοτική μυρωδιά. Το coffee μυρίζει σαν παγωτό μόκα και το lemon είναι πολύ ευχάριστο με φυσκή μυρωδιά. H πρώτη δοκιμή έγινε με Semogue silvertip, EJ89 Barley και λεπίδα Astra. Στην δεύτερη δοκιμή άλλαξα μόνο την λεπίδα με Bolzano (που πάντα με δυσκολεύει). Ελάχιστη επαφή του πινέλου στην επιφάνεια 4-5 γυρίσματα είναι αρκετά για αφρό 2 περασμάτων. Πανεύκολο facelathering (δεν δοκίμασα χτύπημα σε μπωλ) άριστη αίσθηση αφρού στο πρόσωπο και πολύ ευχάριστη μυρωδιά. Το γλύστριμα της λεπίδας είναι σε υψηλά επίπεδα, δεν φτάνει όμως το σαπούνι του dimitris. Ο αφρός παραμένει εξαιρετικός και για δεύτερο πέρασμα. Προστασία σε υψηλά επίπεδα και πολύ ωραία αίσθηση στο δέρμα μετά το ξέβγαλμα. Η μυρωδιά μετά το ξέβγαλμα υποχωρεί άμεσα.

Δ) Συμπεράσματα
Χρειάζονται 3-4 δοκιμές ακόμα αλλά το προιόν έχει καλά χαρακτηριστικά και καλή τιμή. Το πιθανότερο είναι ότι θα πάρω και άλλα αρώματα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

E να, αυτά είναι ! Όταν διαβάζω " Το coffee μυρίζει σαν παγωτό μόκα " μου 'ρχεται να σπάσω το εμπάργκο, να παρακάμψω την wishlist και να το φέρω σπίτι. Η μικρή διαδρομή μου στο πξ μου έχει δείξει πως ό,τι ξεφεύγει απο τη πεπατημένη αξίζει της προσοχής μας.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηλία αν θες εσύ επειδή δέχεται και παραγγελίες για γεύσεις ζήτησε της να σου φτιάξει μια με άρωμα αμύγδαλο (τύπου Cella ) που σε ξετρελαίνει. .... }:) }:) }:)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aλήθεια δέχεται παραγγελίες ;; Δε το 'ξερα. Καλό αυτό - μπορεί να φτιάξει κανένα ροδάκινο όπως ο Tim ή βούτυρο-καραμέλα, ποτέ δε ξέρεις - καλά και όλα τα παραπάνω αλλά καινούργιο software θα κάνει πολλούς μήνες να μπεί στο σπίτι. Μάλλον θα μου τρέχουν τα σάλια όσο θα μου ετοιμάζει τον πεντόκιλο κουβά αμαρέτο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηλία απ'οτι είδα γράφει request a custom order, οπότε δέχεται παραγγελίες προφανώς και στις γεύσεις ... Νομίζω θα σου φτιάξει εύκολα αμαρέτο!

Added in 2 hours 3 minutes 27 seconds:
Ας διορθώσει κάποιος mod από τον τίτλο του νήματος τη λέξη "Strar" στην ορθή "Star" για να μην έχουμε θέμα στην αναζήτηση.
Ευχαριστώ
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Παιδιά είναι τόσο καλή αυτή η κρέμα?
Να ρωτησω σαν ποιά κρέμα μοιάζει ποιοτικώς???
Δεν ξέρω μήπως στεγνώνει...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7513 times
Ηλικία: 52

Μόλις παρήγγειλα 1 λεμονάκι και 1 μέντα. Για να δούμε...
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Άλλο ένα πολύ καλό ελληνικό σαπουνακι. Έχω ένα λεμόνι-μέντα και ενα πορτοκάλι μέντα. Και τα δύο μου δινουν πολύ καλές ξούρες. Έχουν αρκετή μέντα και δροσιζουν αρκετά το μαγουλο. Απο τις αγαπημένες μου επιλογές για το καλοκαίρι.
Dr εσένα πώς σου φάνηκε;
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Είναι ήπια σε μενθόλ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”