Pannacrema nuavia rossa

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Σήμερα ξυρίστηκα με το nuavia rossa. Kαι για να τεστάρω την προστασία χρησιμοποίησα μια σαβέτα που την έχω πάρα πολλά χρόνια και σχεδόν έχει διαλυθεί. Το κόψιμο δύσκολα αποφεύγεται. Εδώ χωρίς pre shave και σε στεγνό πρόσωπο αλλά με λίγο "τσίμπημα" στο νερό της σαπουνάδας. Επίσης λίγο (λίγο) "τσίμπημα" στην ποσότητα του σαπουνιού εντός του μπωλ.
Αλλά ας ξεκινήσουμε από το άρωμα. Ο πανακρέμας (έτσι λέω χαριν χιούμορ τον παρασκευαστή των θαυμάσιων αυτών σαπουνιών που κατά την άποψή μου όμοιά τους δεν υπάρχουν) βάλθηκε να μας τρελλάνει. Διάρκεια μυρουδιάς μη ανιχνεύσιμη (προς το παρόν) με ακρίβεια. Και τούτο κυρίως γιατί συνηθίζει η μύτη. Βέβαια υπάρχει το τέστ του μουστακιού που το σηκώνεις με το χείλος προς τη μύτη και έτσι απομονώνεται κάθε εξωτερικό στοιχείο οσμής και βγαίνει μπροστά αυτό που ήταν εκεί πριν λίγο. Εγώ δεν θα πω διαρκεί περισσότερο από το verde. Kρατάνε αρκετά και τα δύο. Όμως δεν θεωρώ αυτόν τον παράγοντα κυρίαρχο. Κυρίαρχη θεωρώ την αίσθηση που δημιουργεί κατά τη διάρκεια (και επιμένω εδώ για τη συνοδεία μουσικής) του ξυρίσματος όπου κυριολεκτικά σου παίρνει το μυαλό. Αρώματα που δεν ξέρεις από που έρχονται γιατί το μυαλό έχει φύγει και έχει πάει βόλτα. Μαγικά πράγματα. Θυμίζει διαδοχικά (και λέω διαδοχικά γιατί φαντάζει το σύνολο των οσμών σαν ένας κύκλος όπου γυρίζει γύρω σου και κάθε στιγμή είναι άλλη μυρουδιά κυρίαρχη και άλλες πίσω και πίσω...) "φρέσκια" γη με μία σοφτ γλυκιά σοκολάτα και μία στιγμιαίας διάρκειας πρωτόγνωρη οσμή κόκκινων γλυκών φρούτων του δάσους που έρχεται και φεύγει και ξανά και ξανά κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Ο νους ταξιδεύει τόσο παθιασμένα στη σχετική αναζήτηση που μοιάζει να κυριαρχείται από την αγωνία και την προσμονή των πρώτων θαλασσοπόρων που περιμέναν με ανυπομονησία να δούν το μαγικό τοπίο που θα δουν με την ανατολή του ήλιου. Γήινα αρώματα με μια γλυκάδα κυρίαρχη σε όλες τις φάσεις της οσφρητικής αναζήτησης και σε ότι έρχεται στην επιφάνεια κάθε φορά. Παρθένο χώμα χωρίς εξωτερική μυρουδιά να επιδρά παρά μόνο της προαιώνιας σύστασής του, μαζί με ώριμο καρπό κακαόδεντρου, ξεροί χουρμάδες κάπου στο βάθος μαζί με ίχνη αδιόρατα από κέϊκ κακάου και άγλυκη σοκολάτα. Φρούτα μυστήρια που δεν τα έχεις γευτεί αλλά τα μυρίζεις. Όλα αυτά δεμένα κυρίαρχα με μια εξαιρετικού ύψους πολυτελή "άγλυκη" γλυκύτητα. Νοιώθεις μια αίσθηση στη διάρκεια του ξυρίσματος ότι είναι οικείες μυρουδιές τόσο συναρπαστικές αλλά ταυτόχρονα πρωτόγνωρες λες και τις κουβαλάς από προηγούμενη ζωή στο υποσυνείδητο. Ψάχνεις δικαιολογία να παρατείνεις το ξύρισμα δήθεν με τοπικά περάσματα και δώστου πασαλείβεις πάλι το λείο δέρμα.
Θα πω κάτι αταίριαστο αλλά έτσι μου ήρθε. Η πολυτέλεια και η μοναδικότητα μαζί την αυταπόδεικτη πολυτιμότητα μου έφερε στο μυαλό μικρά λιλιπούτεια κρυστάλλινα κομψοτεχνήματα murano που έμπειροι τεχνίτες τα δουλεύουν πολύ καιρό!
Και τώρα προσγείωση στο δέρμα. Μου φάνηκε ότι με ευχαρίστησε (ρε μπας και την ψώνισα? χαχαχα).
Με την διαλυμένη σαβέτα όπου το ξυραφάκι πάει να φύγει και με την πλαστική λαβή να παίζει και να αποσταθεροποιεί κάθε τρείς και λίγο την πολυπόθητη σταθερότητα, και τελικά ούτε την παραμικρή αμυχή παρά τα τρία περάσματα (υπερπλεονασμός με στόχο να παραταθεί η ιεροτελεστία των αρωμάτων). Κορυφαία κι εδώ όπως στη verde προστασία. Γλύστριμα της λεπίδας και στα πιο δύσκολα και ευαίσθητα σημεία με μισό wilkinson τριών προηγούμενων ξυρισμάτων. Και ξέρετε κάτι? Ο τομέας των οσμών ενέχει υποκειμενικότητα σαν τα σκίτσα των ψυχιάτρων που σου τα δείχνουν και ο καθένας βλέπει διαφορετικά πράγματα ανάλογα με την ψυχή του. Ο τομέας όμως της προσασίας είναι αντικειμενικότατος. Υπάρχει δυνατότητα (σε τραβηγμένη version της διαδικασίας δοκιμής) να μετρηθεί πχ ο συντελεστής τριβής με τη χρήση οργάνων (γίνεται αυτό) με ίδιους όλους τους άλλους παράγοντες, υγρασία, πίεση ξυραφιού. κατάσταση του αιθέρα της λεπίδας, πάχος αφρού κλπ κλπ κλπ. Αν γίνει αυτό πιστεύω ακράδαντα ότι θα κυριαρχήσει το εν λόγω σαπούνι. Και το λέω αυτό γιατί (αυτό το έχω ξαναπεί) η επιδερμίδα μου είναι ευαίσθητη και έχουν παρελάσει κάθε είδους προϊόν που ξέρω. Κορυφαίο το mwf αλλά υπολείπεται. Σίγουρα. Κι ας διαφωνήσει όποιος θέλει και όσο θέλει. Στον τομέα αυτό μιλάμε για αξία αδιαπραγμάτευτη. Για σημείο αναφοράς.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Υπέροχη περιγραφή. Μετά απ' αυτήν, όποιος δεν πήρε Rossa...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Αν αυτό τα γράφημα μπορούσε να γίνει διαφήμιση, η εν λόγο εταιρία θα πούλαγε σαπούνια και στους σπανούς. Τέλια περιγραφή μπράβο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Τι λες τωρα !!!!
Γρηγόρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σίγουρα κορυφαίο Δημήτρη, δε διαφωνώ σε τίποτα, αλλά θα μου επιτρέψεις να περιμένω απο σένα ( απο τον εαυτό μου, όπως κι απο τον καθένα που εκθειάζει κάτι ) τρία πράγματα :

Nα το χρησιμοποιείς καθημερινά ( ή τουλάχιστον όποτε ξυρίζεσαι, ειδικά το πρώτο καιρό μετά την αγορά ). Εκεί θα δεις πόσο ανεχτό είναι το άρωμα πραγματικά και δε σε μπουχτίζει.

Να το τελειώσεις. Όποτε το τελειώσεις...

Να το ξαναπάρεις. ( Mην υπολογίζεις τη τιμή, τα ίδια πράγματα θα σου ζητούσα αν έγραφες το παραπάνω κείμενο για μια κρέμα της Arko )

Τότε θα σε παραδεχτώ !
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ηλία φίλε μου ξυρίζομαι μέρα παρά μέρα. Εννοείται ότι ξυρίζομαι με αυτό συνέχεια, και μάλιστα την ενδιάμεση μέρα κάνω αφρό και πασαλείβω το πρόσωπό μου και τον κρατάω γύρω στα 5 λεπτά και μετά τον ξεπλένω. Και έχω δει αλήθεια το λέω διαφορά στην ευαισθησία του δέρματός μου. Όμως για να λέω την αλήθεια το ίδιο έκανα πριν για λίγο καιρό με το mwf και είχα δει και εκεί κάποια καλυτέρευση. Έχω και τις άλλες δύο και (θα) τα αλλάζω. Κάποια στιγμή θα τελειώσουν και πιστεύω ότι θα το ξαναπάρω πάλι. Αυτό ίσως γίνει νωρίτερα αν αυτό είναι εφικτό όταν και αν πολυκαιρίσουν και αλλάξουν χαρακτηριστικά, όπως έχουμε πει και σε άλλο thread. Αλλά να ξέρεις ότι δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ στον κόσμο ετούτο (εδώ αυτό φτάνει να ισχύει και μεταξύ ανθρώπων μερικές φορές) που σε συνεχή επαφή μαζί του να μην το βαρεθείς κάποια στιγμή. Όσο λατρεμένο και να είναι. Να μπουχτίσεις όπως λες. Γι αυτό λέω, οψόμεθα...
Δεν κατάλαβα για ποιο ακριβώς λόγο θα με παραδεχτείς, ή δεν θα με παραδεχτείς.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη Καλησπέρα,σου έβαλα και εγώ ένα "thanks" γιατί νομίζω πως η περιγραφή σου,αλλά και ο ενθουσιασμός σου,
το αξίζουν και με το παραπάνω,ωραίος το έχεις... :)

Παρενθετικά και μόνο έχω να πω,ότι αυτό δεν είναι review,ούτε κάν μίνι review,είναι η πρώτη σου εντύπωση
με το nuavia rossa,όμως φίλε λείπουν πολλά,δηλαδή εάν δεις κάποια review σαπουνιών στο forum μας,θα δείς ότι έχουν φωτογραφίες του σαπουνιού-φωτογραφίες αφρισμού- φωτογραφίες συσκευασίας (νομίζω πως με τις φωτογραφίες δεν έχεις πρόβλημα) συστατικά-και αν γίνεται τιμή-και γνώμη αντικειμενική,δηλαδή αυτό μου άρεσε-αυτό όχι,έτσι έχεις φτιάξει ένα νήμα που βοηθάει το κάθε μέλος,ώστε να καταλάβει κάποια πράγματα για το προϊόν,τα (+) και τα (-)
~
Φυσικά και δεν σε κατακρίνω,και ούτε θέλω να σε υποβιβάσω,δεν είναι δική μου δουλεία αυτά,απλά το σκέφτομαι συλλογικά για όλο το forum,έφτιαξες ένα νήμα για το nuavia rossa ok ναί; μπράβο και καλά έκανες,αν μπει ένα νέο μέλος όμως να δει τι είναι αυτό το nuavia rossa τι θα καταλάβει;άσε που με αυτήν την περιγραφή θα τρέχει να το αγοράσει... :D
~
Θα πω και εγώ την γνώμη μου για το nuavia rossa χωρίς φόβο αλλά και χωρίς πάθος,και βέβαια εφόσον τα έχω όλα τα Pannacrema και την απλή σειρά και τα nuavia,ο "Κόντε rossa" είναι και το ποιο καλό όλης της σειράς nuavia,σε τι;
έχει την ποιο σκληρή υφή από τα δυο αδέλφια του,και εντονότερο άρωμα,σε διάρκεια...
~
Για τα αρώματα που αναδύουν όλα τα nuavia βάζω 10+++ είναι απίστευτα πολυδιάστατα,και ταξιδιάρικα,αλλά μερικές φορές έμενα με μπουχτίζουν,και αν κάποιος θα μπορούσε να τα περιγράψει,αυτός θα ήταν ο Ηλίας,και ναι έχει δίκιο ο Ηλίας,δεν είναι σαπούνι για κάθε μέρα,μάλιστα θα τα έλεγα σαπούνια για λίγους,ο αφρισμός είναι κάπως,δηλαδή δεν τα πάει καλά με το νερό,δεν γουστάρει πολύ νερό,κακό αυτό,γιατί έτσι στηρίζεσαι μόνο στα συστατικά του σαπουνιού για την ενυδάτωση,αν το παρακάνεις με το νερό παίρνεις διάφανο σπασμένο αφρό...
~
Πάμε τώρα στις ξυριστικές ιδιότητες του σαπουνιού,που είναι και το φλέγον ζήτημα,καλά είναι τα φρου φρου και τα αρώματα,αλλά δεν το παίρνεις μόνο για αυτά,στο γλίστρημα το σαπούνι είναι πάνω από τον μέσο όρο απλά καλό,
στο after καλό,αν και δεν με πολύ-νοιάζει,για τα after υπάρχουν τα after shaving,στην προστασία είναι στα όρια του αποδεκτού,για μένα πάντα,με DE και κοφτερή λεπίδα,και μεγάλη ρύθμιση στην μηχανή είναι οκ,με σαβέτες DE αλλά και με feather ss και φαλτσέτα με την καμία,το "ξεπερασμένο"*** MWF στο θέμα προστασίας είναι πολύ καλύτερο...
~
Συνοψίζοντας όλα τα άνωθεν έχουμε και λέμε:
Είναι ένα elegant σαπούνι με θαυμάσιο άρωμα,Vegan με αγνά συστατικά,χειροποίητο κεραμικό μπόλ και βαμμένο στο χέρι,τώρα εάν αξίζει τα χρήματα του;εδώ παίζουν πολλά,πχ εγώ πήρα δυο σαπούνια στην τιμή γνωριμίας 80€ μετά το σαπούνι πήγε στα 55€ και δεν συμμαζεύεται,ο γνωστός κύριος Charky του Shaving with Charky το αναφέρει ως το ακριβότερο σαπούνι του,και φημολογείτε ότι είναι ο άνθρωπος που κατέχει τα ποιο πολλά σαπούνια παγκοσμίως, πλήρωσε παρακαλώ για ένα nuavia 80$ (+τα μεταφορικά) τέσπα...

* Επειδή έχω τα σαπούνια αυτά,δεν πάει να πει πως θα τα υποστηρίξω,και δεν θα είμαι αντικειμενικός...
**Όχι λοιπόν δεν αξίζουν τα σαπούνια αυτά,εν σχέση με την τιμή τους.
***Νομίζω πως εννοιολογικά η λέξη "ξεπερασμένο" δεν ταιριάζει σε ένα forum που φιλοξενεί πολλά Hardware,
αλλά και Software vintage...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

mitsos έγραψε: Δεν κατάλαβα για ποιο ακριβώς λόγο θα με παραδεχτείς, ή δεν θα με παραδεχτείς.
Τρόπος του λέγειν Δημήτρη. Σαν να λέμε σε κάποιον για κάτι που του αρέσει πραγματικά : Το φχαριστήθηκε και μπράβο του.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αμάν ρε παιδιά... Τη γνώμη μου είπα και μόνο. Εντελώς και μόνο λέμε. Δεν θέλω και δεν είχα κανενός είδους πρόθεση να κάνω review.. Kαι νομίζω ότι για να λες τη γνώμη σου δεν είναι απαραίτητη μία μέθοδος παρουσίασης, και είναι απολύτως μέσα στη δεοντολογία του φόρουμ. Και το θέμα άνοιξε γιατί δεν υπήρχε ανάλογο και αν έγραφα τις ξυριστικές μου εντυπώσεις αλλού έχω την εντύπωση ότι θα εθεωρείτο off topic.
Για τους αφρούς, το γλύστριμα κλπ κλπ θα μπορούσα να γράψω απαντώντας κατεβατά όλόκληρα υπερασπιζόμενος τη γνώμη μου, από τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε για αντικειμενικά και μετρήσιμα πράγματα, αλλά οκ απολύτως κατανοητά όλα.

Added in 10 minutes 9 seconds:
Ηλίας έγραψε:
mitsos έγραψε: Δεν κατάλαβα για ποιο ακριβώς λόγο θα με παραδεχτείς, ή δεν θα με παραδεχτείς.
Τρόπος του λέγειν Δημήτρη. Σαν να λέμε σε κάποιον για κάτι που του αρέσει πραγματικά : Το φχαριστήθηκε και μπράβο του.

Ηλία thnx και γραπτώς! Μany thnx! Γράφαμε ταυτόχρονα πιο πάνω.

Added in 3 hours 31 minutes 39 seconds:
Όμως δεν μπορώ και θα ΕΠΊΜΕΙΝΩ ότι στο θέμα της προστασίας της επιδερμίδας η νουάβια τα σπάει κυριολεκτικά. Έχω ξυριστεί αυτές τις μέρες και με σαβέτα DE (και μάλιστα χαλασμένη!), και με DE σε επιθετική ρύθμιση, και με SS και με φαλτσέτα. Και ακριβώς πριν τις νουάβιες είχα το mwf με όλα αυτά τα εργαλεία. Και με επιδερμίδα ευαίσθητη που "καταγράφει" το ότιδήποτε στην προστασία. Και χωρίς after shave ούτε φυσικά pre. Σε ότι αφορά το άφρισμα τι να πω. Εγώ το βρήκα εξαιρετικό. Και το ξαναλέω ότι αυτά είναι ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ πράγματα πέρα από ότι λέω εγώ ή ο καθένας Τέσπα όπως είπα και πιο πάνω είναι όλα κατανοητά. Βέβαια παίζει θεωρητικά και η περίπτωση να μην κααλαβαίνω τι μου γίνεται!! Χαχαχαχαχα αστειεύομαι! Ή να λέω ψέμματα για κάποια σκοπιμότητα. Χαχαχαχα επίσης αστειεύομαι!
Α και κάτι άλλο. Εννοιολογικά πάντα και στην ελληνική γλώσσα υπάρχει η λέξη ξεπερασμένος (που εγώ δεν την είπα). Και τα πράγματα, όλα (ΟΛΑ λέμε) τα πράγματα και τα προϊόντα υπόκεινται σε εξέλιξη. Ακόμα και η ίδια η ζωή. Παλιά η ελονοσία γιατρευόταν με κινίνο. Ε πως να το κάνουμε είναι ξεπερασμένο πλέον. Όπως τόσα και τόσα άλλα. Και επίσης (άποψή μου) δεν καταλαβαίνω γιατί αν κάτι όντως έχει ξεπεραστεί αποτελεί απαγόρευση για την δεοντολογία του φόρουμ να απακαλείται έτσι.
Και κάτι τελευταίο (και δεν επανέρχομαι ξανά) που μου διέφυγε στην μακροσκελή περιγραφή μου (νομίζω ότι το είπα στην αντίστοιχη της verde) είναι ότι το σαπούνι είναι όντως πανάκριβο και αυτό οξύνεται και μεγαλώνει από την μη ύπαρξη έκδοσης refill. Aπαράδεκτο και "οδυνηρό". Όμως άλλο αυτό και άλλο η ποιότητα προστασίας.
Τέλος πάντων αυτά και εύχομαι καλά ξυρίσματα, κι εγώ προσωπικά για ένα προϊόν δεν επανέρχομαι ξανά (όπως το είπα και πιο πάνω) θεωρώντας ότι ειπώθηκαν πολλά και δεν χρειάζονται άλλα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δημήτρη καλησπέρα...

Συζήτηση κάνουμε και προσωπικά δεν παρεξηγώ κανέναν,πολύ πιθανό είναι να φταίω και εγώ,είναι ένα πρόβλημα μου,
όταν πολλές φορές νομίζω πως ότι ξέρω εγώ,το ξέρει και ο άλλος,(τα ευκόλως εν-νοούμενα παραλείπονται)
Μέγα λάθος μου που το παλεύω...

Καλά έκανες και είπες την γνώμη σου φίλε μου,αυτό είναι άλλωστε και το ζητούμενο σε όλα τα forum,κάθε γνώμη δεκτή,
δέχομαι κάθε γνώμη,και από οπουδήποτε μέλος,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα την ενστερνιστώ κιόλας,αυτή είναι η ομορφιά της κάθε διαφορετικότητας του ανθρώπου,ο ένας συμπληρώνει τον άλλο...

Όσο για το review που λές,το είπα ακριβώς γιατί δεν υπήρχε κανένα νήμα με το nuavia rossa,εσύ το άνοιξες,θα μπορούσες να κάνεις ένα άλλο πχ: οι πρώτες μου ξυριστικές εντυπώσεις από τα nuavia,λέω τώρα και όλα οκ,δηλαδή όταν είσαι ο συντάκτης κάποιου νήματος,πρέπει να το περιποιηθείς λίγο,εάν υπάρχει αντίστοιχο νήμα μπαίνεις και λές την γνώμη σου,αυτό εννοούσα...
mitsos έγραψε:Για τους αφρούς, το γλύστριμα κλπ κλπ θα μπορούσα να γράψω απαντώντας κατεβατά όλόκληρα υπερασπιζόμενος τη γνώμη μου, από τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε για αντικειμενικά και μετρήσιμα πράγματα, αλλά οκ απολύτως κατανοητά όλα.
Αντιθέτως δεν θέλω να υπερασπίζω την γνώμη μου,και αν χρειαστεί να το κάνω,θα έχω εξαντλήσει όλες τις δοκιμές πάνω στο προϊόν αυτό,(τα σαπούνια της nuavia και το MWF τα έχω πολύ καιρό)και δεν λέω απλά τις πρώτες εντυπώσεις μου,έχει μεγάλη διαφορά αυτό πίστεψέ με,λέγεται εμπειρία.

Δεν το κατάλαβα Δημήτρη αυτό για τα αντικειμενικά και μετρήσιμα πράγματα,μπορείς να το εξηγήσεις λίγο,αν θέλεις;
mitsos έγραψε:Όμως δεν μπορώ και θα ΕΠΊΜΕΙΝΩ ότι στο θέμα της προστασίας της επιδερμίδας η νουάβια τα σπάει κυριολεκτικά. Έχω ξυριστεί αυτές τις μέρες και με σαβέτα DE (και μάλιστα χαλασμένη!), και με DE σε επιθετική ρύθμιση, και με SS και με φαλτσέτα. Και ακριβώς πριν τις νουάβιες είχα το mwf με όλα αυτά τα εργαλεία. Και με επιδερμίδα ευαίσθητη που "καταγράφει" το ότιδήποτε στην προστασία.
Δημήτρη από την περιγραφή σου και μόνο,σου λέω ότι δεν έχεις ευαίσθητη επιδερμίδα(γνώμη μου)...
mitsos έγραψε:Α και κάτι άλλο. Εννοιολογικά πάντα και στην ελληνική γλώσσα υπάρχει η λέξη ξεπερασμένος (που εγώ δεν την είπα). Και τα πράγματα, όλα (ΟΛΑ λέμε) τα πράγματα και τα προϊόντα υπόκεινται σε εξέλιξη. Ακόμα και η ίδια η ζωή. Παλιά η ελονοσία γιατρευόταν με κινίνο. Ε πως να το κάνουμε είναι ξεπερασμένο πλέον. Όπως τόσα και τόσα άλλα. Και επίσης (άποψή μου) δεν καταλαβαίνω γιατί αν κάτι όντως έχει ξεπεραστεί αποτελεί απαγόρευση για την δεοντολογία του φόρουμ να απακαλείται έτσι.
Το ξεπερασμένο ναί δεν το είπες εσύ φίλε Δημήτρη,και εννοώ:πως γίνεται ένα σαπούνι σαν το MWF να θεωρείτε ξεπερασμένο;την στιγμή που κάθε wet shaver το έχει καβάτζα;σαφώς πρόκειται για σφήνα-πείραγμα στον φίλο και συΝφορουμίτη - συΜφορουμίτη Αντρέα(Vavous)... :D
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”