Pannacrema nuavia rossa

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

:mrgreen:
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Καλησπέρα καλησπέρα σε όλο το φόρουμ νουαβικό ή μή (χαχαχαχα αστειεύομαι). Επανέρχομαι για να διευκρινιστούν τυχόν υπάρχουσες διαφωνίες.
Ασφαλώς και κάνουμε συζήτηση και αν ήταν να γεννιούνται παραξηγήσεις με την ανταλλαγή απόψεων κυρίως. τότε χ… μέσα. Το να νομίζεις ότι αυτό που ξέρεις ή έχεις στο μυαλό σου είναι και στον άλλον είναι από τα πιο ανθρώπινα και συνηθισμένα πράγματα. Είναι πχ από τις κυριώτερες αιτίες που γονείς τσακώνονται με τα παιδιά τους ειδικά τα μικρά. Και δεν είναι και τόσο μέγα λάθος. Πίστεψέ με…
Ασφαλώς και έκανα καλά όπως καλά θα κάνει ο καθένας αν έχει να τη λέει. Και το έχω πει κατ’επανάληψη μέσα από αυτή την κατάθεση γνωμών σιγά σιγά εμπεδώνεται και στεργιώνει η γνώση. Και φυσικά δεν σημαίνει ότι ο άλλος πρέπει να την ενστερνιστεί.
Αυτό που λες πιο κάτω για το review ούτε που το σκέφτηκα. Είπα απλά να γράψω την εμπειρία μου και αφού δεν υπήρχε άλλο νήμα το άνοιξα εγώ. Review με την πραγματική του σημασία όπως τη λες δεν θα μπορούσα να κάνω γιατί πχ δεν ξέρω να αξιολογήσω τα χημικά στοιχεία. Ας προχωρήσει κάποιος άλλος συνέχεια επ αυτού. Δλδ παράθεση σύστασης και γνώμη των παλιών σαπουνάδων αν κάποιο από αυτά (πέρα από το τι λέει ο παρασκευαστής, αυτός τη δουλειά του κάνει) ενοχοποιείται για κάτι έστω και σε θεωρητικό και αναπόδεικτο επίπεδο.
Παρακάτω θα διαφωνήσω σε ότι δηλαδή αφορά την υπεράσπιση της γνώμης. Εγώ δοκίμασα όχι μία αλλά 4 φορές το συγκεκριμένο σαπούνι με διαφορετικά εργαλεία κοπής (!!!) και διαφορετικές μεθόδους και διαμόρφωσα αυτή τη γνώμη. Πάντα μιλάω βέβαια όπως το ξαναείπα για τον τομέα της προστασίας της επιδερμίδας (και όχι για τον αρωματικό τομέα) με την ευρεία και περιλαμβάνουσα αφρούς τριβές ερεθισμούς κλπ κλπ έννοια της λέξης προστασία. Δεν είμαι και κανα παιδάκι να παίρνουν τα μυαλά μου αέρα και να λέω κάτι δημόσια χωρίς να είμαι σίγουρος. Και πίστεψέ με μπορώ και αξιολογώ κάθε τι σκεπτόμενος και υπολογίζοντας κάθε παράγοντα. Εγώ (και εδώ “απαντάω” και στο παρακάτω που λες τη γνώμη σου για την ευαισθησία της επιδερμίδας μου) όπως έχω πει και αλλού με αφορμή ένα ξυράφι που δεν ξέρω πως το νόμισα ότι είναι shave ready τράβηξα δυο ξυρίσματα και με κόντρα και μου δημιούργησε άσχημο ερεθισμό που πιστεύω θα υποχωρήσει σιγά σιγά (και ήδη έχει αρχίσει με το mwf και τις νουάβιες τώρα) να φτιάχνει. Αυτή είναι κατάσταση πραγματική που για να υπάρχει συννενόηση πρέπει να γίνει κατανοητό και αποδεκτό. Και θέλω να γίνει πιστευτό. Αποφάσισα να μην πάω σε δερματολόγο γιατί η αντιμετώπιση θα ήταν η κλασσική των ερεθισμών δηλαδη κορτιζόνη. Και ειλικρινά δε νομίζω ότι χρειάζεται να ξυρίζομαι όλη μου τη ζωή για να σχηματίσω γνώμη λαμβάνοντας υπόψιν μου την επιδερμίδα τον τρόπο ξυρίσματος κλπ κλπ κλπ. Αξιολογείται και η παραμικρή λεπτομέρεια πριν διαμορφωθεί άποψη. Θυμάσαι λίγο πιο παλιά που είχα απορρίψει το σαπούνι το institude du carite (αν το γράφω σωστά) που αντιδρούσε η επιδερμίδα και μόνο που το έβλεπε? χαχαχαχα. Έφτιαχνα αφρό τις νεκρές μέρες και σκέπαζα το πρόσωπο για λίγο και μου κοκκίνιζε το δέρμα και τσούξιμο να δεις.. Αυτό έγινε και με το menthol το Tcheon Fung Sing Sottozero. Το ένα το πήγα στον νιπτήρα για να πλένει χέρια και το άλλο στο μπάνιο. Καταστάλαξα στο mwf που είχε αρχίσει σιγά σιγά να φτιάχνει την επιδερμίδα. Ενώ πιο παλιά που η επιδερμίδα δεν είχε πρόβλημα δεν είχε αξιολογηθεί σε αυτό τον τομέα. Και όταν μπήκε η nuavia στο παιχνίδι η καλυτέρευση σπινάρισε πως πάει το αυτοκίνητο όταν μπαίνει μπροστά η τουρμπίνα καυσίμου. Αυτό είναι έτσι όπως το λέω. Και το ξαναλέω ότι η ευαίσθητη επιδερμίδα σου δίνει συμπέρασμα ασφαλές με 5-10 ξυρίσματα, που αλλιώς θα ήθελες μήνες και μήνες δοκιμών. Και όλα αυτά ακριβώς Αντώνη είναι που θεωρώ ΓΕΓΟΝΟΣ και σαν τέτοιο είναι αδιαπραγμάτευτο. Και δεν δέχομαι τουλάχιστον για την συγκεκριμένη πρόοδο που περιέγραψα αμφισβήτηση.
Φίλε μου κι εγώ σαν wet shaver που θέλω να λέγομαι το έχω καβάτζα και θα το κρατήσω σίγουρα. Από τα λίγα. Θέλω να πω δηλαδή ότι το ότι είναι καβάτζα σχεδόν παντού δεν σημαίνει ότι είναι και στην κορυφη΄και αξεπέραστο. Εδώ να πω, και το έχω πει αρκετές φορές ότι είναι πολύ καλό σαπούνι. Αλλά σίγουρα δεν είναι νουάβια. Και πιστεύω (γνώμη μου και φυσικά δεν είναι απαίτηση να είναι σεβαστή) ότι έχει “αντικατασταθεί” στη θέση της κορυφής από τις νουάβιες.
Αντώνη να σου πω τι εννοώ με το αντικειμενικά και μετρήσιμα πράγματα.. Αντικειμενικό αντικειμενικότατο είναι η πρόοδος της επιδερμίδας το γλύστριμα της λεπίδας κλπ. Και μετρήσιμα είναι και το έχω ξαναπεί η μέτρηση εργαστηριακά του συντελεστή τριβής με συγκεκριμένη και ίδια γωνία λεπίδας, ίδια κατάσταση αιθέρα της κόψης και εννοείται ίδια μάρκα λεπίδας, συγκεκριμένη και ίδια δύναμη πίεσης εφαρμογής, συγκεκριμένη και ίδια πυκνότητα (ποσότητα δηλαδή αφρού στη μονάδα όγκου) και περιεκτικότητα σε αφριστική ουσία και νερό. συγκεκριμένη και ίδια ποσότητα υγρασίας στο δέρμα. Όταν αυτά όλα μετρηθούν εργαστηριακά ίδια σε δύο αφρούς σαπουνιού και μετρηθεί ο συντελεστής τριβής (όσο και να ακούγεται τραβηγμένο - και είναι - γίνεται) στο ίδιο δέρμα εννοείται βγαίνει ασφαλές συμπέρασμα ότι εκεί που υπάρχει μικρότερος συντελεστής έχουμε καλύτερο ξύρισμα. Ένα δεύτερο κομμάτι εργαστηριακών μετρήσεων είναι η μικροσκοπική εξέταση του δέρματος μετά από λίγα λεπτά επαφή με τους δύο ή περισσότερους συγκεκριμένους αφρούς που περιγράφηκαν λίγο πιο πάνω. Ή ακόμα καλύτερα εμβάπτιση κομματιού δέρματος σε αφρό για λίγο και μικροσκοπική εξέτασή του μετά. Αυτά βέβαια είναι καθαρά θεωρητικά όπως καταλαβαίνεις Αντώνη και δεν γίνονται στην πράξη ούτε με σφαίρες. Λέμε όμως… Αν γινόντουσαν θα τεκμηριώναν και εργαστηριακά αυτό που λέω στην αρχή σαν αντικειμενικό. Την κατάσταση του δέρματος.
Δηλαδή τελικά και αντίστροφα από συμπερασματική άποψη η κατάσταση της επιδερμίδας μετά το ξύρισμα κάθε φορά όταν είναι σαφώς και ορατά καλύτερη (και τόσο πιο “ορατά” όσο πιο ευαίσθητη είναι), τεκμαίρεται βάσιμα ότι η εργαστηριακές μετρήσεις θα έδειχναν μικρότερο συντελεστή τριβής, που είναι και το απόλυτο κριτήριο. Και φυσικά είναι πλεονασμός να γίνουν (λέμε τώρα γιατί όπως είπαμε είναι δύσκολο να γίνουν).
Να πω και κάτι για το οποίο είπα να μην επανέλθω αλλά να κλείσει το θέμα. Ο αφρός είναι καταπληκτικός. Βρεγμένο συνθετικό ή χοιρινό πινέλλο, καλό τίναγμα και σβούρισμα με λίγη πίεση στο μπωλ της rossa μέχρι να δείχνει ότι στεγνωσε και να έχει μεταφερθεί αρκετό σαπούνι στο πινέλλο. Μπωλ μεγάλο (εγώ έχω μια αρκετά μεγάλη κούπα στρογγυλή) λίγες σταγόνες νερό μέσα και γύρω γύρω σβούρισμα. Και κάθε λίγο λίγες σταγόνες νερό και δώστου ανακάτεμα. Και μάζεμα του αφρού από τα τοιχώματα και τοποθέτηση στο βάθος του μπωλ και κάτω από το πινέλλο και δώστου και δώστου λίγο λίγο το νερό με υπομονή γίνεται (το έκανα πριν λίγο και έβαλα τον αφρό για 5-6 λεπτά στο πρόσωπο) ένας αφρός που τον λυπάσαι να τον χαλάσεις. Πυκνός και μεταξένιος. Και αργεί να ξεραθεί. Σε όγκο κούπας καφέ να τον έχεις στην παλάμη και ανάποδα να τινάζεις το χέρι προς τα κάτω και να μην πέφτει. Χάρμα οφθαλμών και συντελεστής τριβής (τρίψιμο στο μάγουλο) κυριολεκτικά μηδέν. Και μετά από εφαρμογή στο μάγουλο για 5 λεπτά και το ξέπλυμα, αίσθηση λες και έβαλες κρέμα περιποίησης προσώπου. Αλήθεια το λέω. Εγώ προσωπικά δεν έχω δει καλύτερο (με ό,τι σημαίνει αυτό) αφρό κυριολεκτικά. Και το λέω ειλικρινά. Κολλάει στο δέρμα και δεν ξεπλένεται εύκολα. Το δε νερό σε υπερβολική ποσότητα σχεδόν πάντα (μου έχει τύχει πολλές φορές) κόβει και χαλάει τον αφρό. Τον οποιονδήποτε αφρό. Χρειάζεται πρόσθεση γιαβας γιαβας.
Τελειώνοντας να επισημάνω φίλε μου αυτό που είχα πει κάποια στιγμή ότι είναι καλό να γίνονται συγκεντρώσεις στην πλειοψηφία τους Αθήνα, και να γίνονται τέτοιες συζητήσεις και γιατί όχι και επίδειξη δημιουργίας αφρού από συγκεκριμένα σαπούνια, ξύρισμα με συγκεκριμένες μηχανές κλπ κλπ. Το εννοώ. Και μετα φυσικά τσιπουράκια για να “δέσει”. Και το εννοώ ακριβώς έτσι. Πάρα πολλές παραξηγήσεις (με την καλή έννοια της διαφορετικότητας της γνώμης) λύνονται και δημιουργείται data base στα ξυριστικά.
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να γνωρίσω αρκετούς συμφορουμίτες που “συνδιαλλέγομαι” εδώ. Και πάντα εννοώ με τσιπουράκι χαχαχαχαχα
Καλό βράδυ

Added in 8 minutes 9 seconds:
Τώρα σίγουρα μετά το κατεβατό αυτό "σεντόνι" δεν επανέρχομαι ξανά. Πιάστηκε το χέρι μου χαχαχαχα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Εγώ δεν έχω το κουράγιο πάντως να διαβάσω όσα γράφετε παιδιά.
With all due respect που λένε κι οι Ιγγλέζοι...
Είπαμε, ΟΚ, αλλά όχι κι έτσι :naughty:

Μη με παρεξηγήσετε, φιλικά το γράφω, βιβλίο ολόκληρο γράψατε... :D
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ Νώντα παρά το ότι έχω γράψει μάλλον τα περισσότερα δεν σε παρεφηγώ!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Σωστός Νώντα...και εγώ το παράκανα ___ δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης αφού... :techie-studyingbrown:
~
Δημήτρη εν-τάξει κατάλαβα,σου εύχομαι φίλε να χαρείς όλα τα σαπούνια σου,διότι αυτό μετράει τελικά,
και με καλά ξυρίσματα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και εγώ το Nuavia Rossa...
Έχω σε δείγμα αυτό και το μαύρο, αυτό με τράβηξε για πρώτη δοκιμή επειδή μου βγάζει έναν τόνο σανταλόξυλο.
Πολύ ωραίο άρωμα, με διάρκεια κοντά στις 2 ώρες στο δέρμα μου.
Όσο έκανα lathering δεν ένιωσα το παραμικρό τσίμπημα στο πρόσωπο, κάτι που νιώθω σχεδόν πάντα με σαπούνια που έχουν έντονο άρωμα.
Αφρισμός, προστασία, γλίστρημα και post shave εξαιρετικά

Να ξεκινήσουμε και την αποδόμηση;

Πάμε να το δούμε τμηματικά.
Συσκευασία: Από ότι έχω δει, δεν είναι και κάτι το καταπληκτικό. H Acqua di Parma π.χ. νομίζω ότι σέβεται περισσότερο τον πελάτη της από την Panacrema.
Άλλωστε, όπως λέει και η ίδια η εταιρία, τους κοστίζει 3€ (τρομάρα τους, με 3€ από την Κίνα παίρνεις φοβερά πορσελάνινα/γυάλινα/ξύλινα/whatever containers ).

Άρωμα: Ας πούμε ότι είναι το καλύτερο άρωμα της αγοράς με τρομερή διάρκεια.
Στα 55€ κυκλοφορούν καλύτερα EDT που έχουν σίγουρα περισσότερη διάρκεια από ένα σαπούνι.
Και από τη στιγμή που θα βάλω ASL γιατί να θέλω κάτι που να το ανταγωνίζεται;

Γλίστρημα/προστασία/αφρισμός: Ok, σε ανώτερα επίπεδα. Επιπέδου... χμμμ... να πούμε Barrister & Mann; Χατήρι θα του κάνω.
Μα με αυτά τα λεφτά παίρνεις 3 B&M.

Post shave: Καλό είναι να το έχουν, καλό να το αναφέρουμε και εμείς, αλλά όλοι μας θέλουμε το ίδιο post shave;
Το ίδιο post shave θέλει κάποιος με λιπαρό δέρμα με κάποιον με ξηρό δέρμα;
Δεν βάζουμε άλλωστε μετά ASL/ASB ή και συνδυασμό των δύο που μας δίνει το επιθυμητό για εμάς (και το δέρμα μας) αποτέλεσμα;

In conclusion:
Αν έκανε π.χ. 20-25€ θα είχα παραγγείλει και τα 4. Στα 45 που πήγε κάποια στιγμή ίσως να έπαιρνα το ένα. Με τη φιλοσοφία της εταιρίες να το πάει στα 55 + μεταφορικά τσαμπουκαλίδικα, δεν νομίζω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Πάντως αν πάρω θα είναι μόνο ένα.
Μιλάμε για ένα σαπούνι που πριν από 5-6 χρόνια θα ήταν το top σαπούνι στο ντουλάπι οποιουδήποτε.
Σήμερα όμως που έχουν κυκλοφορήσει τόσα δυνατά σαπούνια, αυτή η τιμή είναι μάλλον άκυρη.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ναι, ναι, ναι σε όλα. Λογικότατες οι παρατηρήσεις Μιχάλη. Τα Νουάβια όμως έχουν μια μαγεία τα άτιμα που δεν την φτάνει άλλος σάπων.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οπότε σκέφτομαι ότι για τις Nuavia κατάργησαν εκείνη τη δεύτερη Version των Pannacrema θυμώνω... :violence-instagib: :violence-rambo: :violence-uzi:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Αυτή η άτιμη η μαγεία είναι που με κάνει να το σκέφτομαι Ανδρέα.
Αλλιώς δεν θα το σκεφτόμουν καν.
Και μάλλον θα την κάνω την κίνηση σε κάποια φάση shopping therapy.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παίδες το έχω διακηρύξει. Σαπούνι σαν τις nuavia δεν υπάρχει. Ένα σαπούνι (αναφέρομαι σε αυτό που λέει ο Μιχάλης) ξυρίσματος κρίνεται ή μάλλον προορίζεται να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερο μαγική και ασφαλή την διαδικασία του ξυρίσματος. Εκεί το συγκεκριμένο σαπούνι είναι σε άλλο επίπεδο κυριολεκτικά. Και όποιος θέλει ας διαφωνήσει. Τη γνώμη μου λέω και έχω πλήρη συναίσθηση των λεγομένων μου όπως και φυσικά δεν χρηματοδοτούμαι να λέω... Και επειδή η κριτική η τελική αναφέρεται ή μάλλον συμπεριλαμβάνει (δηλαδή είναι σύνθεση από) πολλούς παράγοντες όπου εξάγεται ο μέσος όρος, το συγκεκριμένο σαπούνι τα σπάει κυριολεκτικά. Αναλυτικά έχω γράψει σε προηγούμενο πόστ όπου ούτε λίγο ούτε πολύ τα πιο "έγκυρα" και παλιά μέλη του φόρουμ πέσαν να με φάνε (χαχαχαχα) και αν θυμάμαι καλά χωρίς να έχουν δοκιμάσει το συγκεκριμένο σαπούνι. Απλά επειδή έγραφα καλά λόγια και θα παρασύρονταν τα υπόλοιπα μέλη και θα αγοράζαν σωρηδόν(!!).
Το κόστος δυστυχώς είναι ένας παράγοντας που υπολογίζεται. Εμένα προσωπικά με εκνευρίζει και το έχω ξαναπεί ότι με τόσα χρήματα δεν υπάρχει έκδοση ρεφίλ. Όπως πχ στο panama 1924. To οποίο είναι πιο ακριβό ανα μονάδα όγκου προΙόντος αλλά έχει και έκδοση ρεφίλ! Και έχει το ίδιο σχεδόν αλλά λίγο μεγαλύτερο (250 γρ ή ml δεν θυμάμαι) μπωλ πορσελάνινο. Επανερχόμενος λέω ότι αν η νουάβια είχε έκδοση για γέμισμα θα ήταν σίγουρα τα μόνιμα σαπούνια μου. Αλλά είπαμε. Μερικοί σαπούνηδες (έσι τους λέω με χιούμορ τους παρασκευαστές) το έχουν δει σωστό να εφαρμόζουν τη μέθοδο "πιασέ ντε κωλέ".
Όμως τελικά θα πω αυτό που το έχω ξαναπεί επίσης αρκετές φορές. Άλλο πράγμα το πιο καλό σαπούνι και τελείως άλλο το πιο καλό φθηνό σαπούνι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”