Pannacrema nuavia rossa

Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

2 λογακια απλα.
Καταρχην να πω οτι ειμαι και γω fan των Nuavia. Το κοστος τους αυτο καθεαυτο δεν ειναι αποτρεπτικο για να αγορασω το κεραμικο βαζακι με αυτο το υπεροχο σαπουνι. Αλλο ηταν που με πειραξε και το ανεφερα παραπανω.

Για τα αρτιζανικα made in USA , θα πω οτι παρα πολλοι πεφτουν θυματα παραπλανησης απο την Λ.Τ πωλησης.
Τα 110γρ.(4oz η πλειονοτητα), οταν κοστιζουν 25-45ευρω(!!!) ειναι κατα ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ των Nuavia, ξεχωρα το γεγονος οτι θες περισσοτερο προιον ανα ξυρισμα. Το ιδιο συμβαινει και με πολλα Αγγλικα σαπουνια των 80 και 100γρ.
Υπαρχει τον τελευταιο χρονο, μια ταση για "αρπαχτη", απο τους περισσοτερους σαπωνοποιους (βλ. τα αγαπημενα μου S.Varesino που απο τα περιπου 20 ευρω (150γρ.) πηγαμε πλεον στα 35!!! για την καινουργια φόρμουλα και καλά...μα τοσο βλακες μας έχουν ?)
Αυτα βλεπει ο Κινεζος (TFS) και τρελαινεται...

Για την συσκευασια, θα διαφωνησω με τον Μιχαλη οτι ειναι υποδεεστερη των AdP. Ειναι καλυτερη απο το κουτι εως και το jar.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ακη, δεν θελω να γραψω αναλυτικα τι δεν μου αρεσει στα nuavia - εχω ηδη δηλωσει την αρνητικη μου αποψη για τα proraso, δεν χρειαζεται να μαζευονται και αλλα. Στο τελος θα γινω ο γκρινιαρης των Χριστουγεννων, που αν θυμαμαι καλα δεν τον εκανε παρεα κανεις.

Οσο για τα "αρωματικα κερια" - αυτη ειναι η ιδανικη χρηση του για μενα. Βαζεις ενα φυτιλακι και το μεταπωλεις ως αρωματικο κερι :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Βρε Αντώνη αχ βρε Αντώνη... τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου.
Τώρα να αρχίσουμε κανά "διάλογο" να τελειώσει του αγίου ποτέ? Εγώ νεώτατος στο φόρουμ σας έβλεπα σαν έγκυρα μέλη και παλιά. Το αν υπήρχαν πιο έγκυρα και πιο παλιά τι να πω.. Και αν όντως είχατε χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο σαπούνι και το είχατε πει γράψε λάθος και το παίρνω πίσω. Άλλωστε το είπα με τις λέξεις "αν θυμάμαι καλά". Εδώ μπορώ τώρα να γράψω ένα κατεβατό τώρα αλλά δεν έχει νόημα. Αυτό που με πείραξε είναι αυτό που επαναλαμβάνεις τώρα και που είχα πει και τότε αν θυμάμαι καλά και εμμέσως και λίγο πιο πάνω. Εμμέσως πλην σαφώς "κατηγορήθηκα" ότι δεν καταλαβαίνω τί μου γίνεται ή ότι για κάποιο λόγο (?) λέω ψέμματα. Και πιστεύω ότι με την γρήγορη ενστικτώδη θα έλεγα αντίδραση τότε και αμφισβήτηση σε αυτά που περιέγραφα περί ιδιοτήτων κλπ κλπ δεν υπάρχει άνθρωπος να βγάλει διαφορετικό συμπέρασμα. Το λες και πιο πάνω στο τέλος ότι δεν σου αρέσουν οι ανακρίβειες (οι δικές μου προφανώς που σαν ανακρίβειες δεν μπορεί να σημαίνουν τίποτα άλλο από αυτό που πιο πάνω είπα δλδ ή έχω το ακαταλόγιστο ή τις λέω επίτηδες για κάποιο λόγο) και τα αθώα ψέμματα (!!!!!) Αυτό κανονικά θεωρείται ακραία προσβλητικό αλλά φυσικά δεν περιμένω ανάκληση μετά από την σημερινή επανάληψη της τότε άποψης. Τα δε ευχαριστώ ήταν σίγουρα (δε νομίζω να αμφισβητείται αυτό) για το γλαφυρό και "λογοτεχνίζον" ύφος. Επί της ουσίας του περιεχομένου αμφισβητήθηκα και αμφισβητούμαι και τώρα ακόμα τόσον καιρό μετά.
Κουράστηκα με αυτό το θέμα και ειλικρινά ό,τι και να πεις δεν θα ξαναγράψω τίποτα γιατί αν μη τι άλλο υπάρχει κίνδυνος να σφυρίξει κανα πέναλτυ η διαχείριση. Και θα σε παρακαλούσα ειλικρινά και θερμά να κάνεις το ίδιο. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Σε ότι αφορά εσένα Ηρακλή δεν θυμάμαι να υπάρχει τίποτα από τότε. Εξέφρασες μια διαφωνία σε λογικά και πολιτισμένα πλαίσια και έτσι συζητήθηκε τότε. Όπως εκφράστηκαν και μερικά μέλη αμφισβητώντας πχ τις ιδιότητες του σαπουνιού σε σύγκριση με τα μέχρι τότε κοφυφαία (MWF κλπ κλπ) όπως πχ ο Μάχος (πάντα με την επιφύλαξη του αν θυμάμαι καλά) και κανά δυο άλλοι. Αυτά είναι στα πλαίσια του διαλόγου που αλλοίμονο αν δεν υπήρχε.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Δεν χρειάζονται φιτίλι .. :mrgreen:
Αρκει απλα να βαλεις το μπολακι στο σαλονι ανοικτο και ...μπαμ...έρχεται η έκρηξη..
Αλήθεια το έκαμα αυτό όταν την πρωτοπήρα και η γυναίκα μου μαζί με μια πελάτισσα της ζαλίστηκαν :romance-heartbeating: :romance-hearteyes: !
Πολυτάλαντο το Νουαβια.

ΥΓ. Μην το πολυακούτε τον Ηρακλή (μόνο για τα Νουαβια ε?).. Μεγάλος άνθρωπος είναι.. :character-oldtimer: :teasing-neener: :teasing-tease:
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

tasos72 έγραψε: 24 Σεπ 2018, 20:39 Για την συσκευασια, θα διαφωνησω με τον Μιχαλη οτι ειναι υποδεεστερη των AdP. Ειναι καλυτερη απο το κουτι εως και το jar.
Και καλά κάνεις.:)
Εγώ κρίνω από φωτογραφίες, εσύ τις έχεις.
Μιχάλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα το προτιμούσα αν συζητούσαμε για τα nuavia παίζοντας γκολφ ή έστω κροκέ.

Όσο με αφορά, είχα δοκιμάσει το blu. Εννοείται ως δείγμα χάρισμα. Το θυμάμαι μαλακό και αρωματικά μπουχτιστικό αλλά σε ιδιότητες πολύ καλό. Τότε έκανε 40€, όταν έφτασε 55€ αγόρασα ένα ζευγάρι παπούτσια στο παιδί ξυρίστηκα με ένα απο αυτά που έχω και δεν ξανασχολήθηκα με δαύτα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

χαχαχαχα

θεουλης ο Ηλιας... :text-bravo:
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχουν βρει και τα κάνουν. Αυτό με την έλλειψη ρεφίλ μου τη δίνει. Το boellis panama ένα εξαιρετικό σαπούνι με αρκετές ομοιότητες με τη νουάβια γιατί δίνει ρεφίλ?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αυτη ειναι η πολιτικη του χρονια τωρα, Δημητρη - προσπαθει να επιπλευσει με τους ορους που βαζει αυτος. Αυτα εκανε και με τα Pannacrema στην αρχη. Ξενυχταγε κοσμος για να παραγγειλει ενα σαπουνι. Και η εκτιμηση του σε εμας ή στο πορτοφολι μας ηταν να καταργησει τη σειρα και να φερει μεταξυ αλλων ενα σαπουνι που κανει 55 ευρω τωρα πια. Ετσι το βλεπει. Μην χαλιεσαι φιλε, εχει εκει εξω τονους απο καλα και απολαυστικα σαπουνια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Θυμάμαι την εμπορική πολιτική που περιγράφει ο Ηρακλής με τα Πανακρέμα στην αρχή, τότε που τα έβγαζε λίγα λίγα στο σάιτ (sic) σε μια προσπάθεια να κάνει ουρές το πόπολο από την τεχνητή έλλειψη. Την πολιτική ακολούθησαν έκτοτε κι άλλοι αρτιζάνοι και μη στην πορεία -ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε :animals-chickencatch:
Όταν είχαν φτάσει κανονικά στα καταστήματα τα παλιά Πανακρέμα, είχα πάρει ένα (Βέτιβερ) σε επίσκεψη στο γνωστό κατάστημα στον Πειραιά. 10κάτι ευρώ από ότι θυμάμαι. Πολύ καλό σαπούνι, καλύτερο από πολλά ακριβά και μη που είχα δοκιμάσει. Μετά τα κατήργησε :teasing-neener:
Νουάβια δεν έχω δοκιμάσει, ούτε και σκοπεύω τόσο ακριβά που τα πουλάνε. Τα έχω πάρει μυρωδιά όμως και δεν μου άρεσαν -βασικό αυτό για μένα. Ίσως βοηθά και το γεγονός ότι δεν έχω πολύ ειδικές προτιμήσεις σε σαπούνια -να φανταστείτε μου αρέσει ακόμη το πράσινο Προράσο, ακόμη κι αφότου άλλαξαν ελαφρώς τη σύνθεση πριν κάποιους μήνες :D
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”