Pannacrema nuavia rossa

Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

.. Αυτό είναι το κακό με εμάς που έχουμε "τρανόν μυτί" (μτφ απο Ποντιακά : "..μεγάλη μύτη..") :liar:

Έχουμε ευαισθησία στις μυρωδιές.. :hb
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Μετά τις (σχεδόν) αποθεωτικές κριτικές των Nuavia είπα να δω τι λένε κι από κοντά. Φυσικά σε δείγματα (πήρα ένα από κάθε χρώμα). Απ' τις περιγραφές θεωρούσα ότι πιο κοντά στα γούστα μου (αρωματικά) θα ήταν η Rossa και η Black (Nera). Η Blu έδειχνε αρκετά εκτός των προτιμήσεών μου (απ' τις περιγραφές, μην ξεχνιόμαστε) ενώ η Verde σχετικά αδιάφορη.

Μετά την παραλαβή των δειγμάτων μπορώ να πω ότι μόνο η Nera ήταν ακριβώς όπως την περίμενα, υπό την έννοια ότι μύριζε όπως θα φανταζόμουν (και στην κορυφή των προτιμήσεών μου). Φυσικά είναι λογικό δεδομένου ότι το άρωμα είναι πολύ υποκειμενικός παράγοντας (αν κι έχει αντικειμενικά στοιχεία περιγραφής). Η Blu και η Verde είχαν μεν διαφορετικό άρωμα απ' αυτό που είχα φανταστεί αλλά πολύ κοντά στο χαρακτήρα που υπέθετα. Εν ολίγης η Blu μου φάνηκε πολύ spicy για τα γούστα μου ενώ η Verde αρκετά “αδύναμη”/αδιάφορη σε μυρωδιά αλλά πιο ευχάριστη απ’ όσο είχα φανταστεί (βασικά το άρωμά της μου θύμισε πολύ Dr. Harris Windsor). Έχει ένα εσάνς καθαρότητας θα μπορούσα να πω χωρίς πολύ έντονη οσμή. Η μεγάλη απογοήτευση όμως ήταν η Rossa. Πολύ ενδιαφέρον άρωμα αλλά και πολύ έντονο με υπερβολική δόση “γλυκύτητας” για τα γούστα μου. Δε με πειράζουν τα σαπούνια με έντονη μυρωδιά (το αντίθετο) αλλά εδώ η ένταση του αρώματος σε συνδυασμό με το είδος της μυρωδιάς έφτανε σε ενοχλητικά επίπεδα. Σχεδόν ζαλιζόμουν κάθε φορά που τη μύριζα. Πάλι καλά βέβαια που υπάρχουν και δείγματα (καλά τόσα λεφτά χωρίς δοκιμή δε θα έδινα για την κανονική συσκευασία)!

Τα παραπάνω αφορούν αποκλειστικά τα αρώματα των σαπουνιών. Σήμερα τα χρησιμοποίησα πρώτη φορά και συγκεκριμένα ξυρίστικα με τη Rossa (αλήθεια πώς φορτώνετε πινέλο μ’ αυτά τα δείγματα, πολύ δύσκολο - βέβαια είχα των 10ml απ' το Connaught!!). Θα μου πείτε αφού δε σ’ άρεσε γιατί ξεκίνησες από αυτή; Σκέφτημα μήπως το έντονο άρωμά της είναι μόνο στο μπολ του σαπουνιού και αδυνατίζει με το ξύρισμα (οπότε θα ερχόταν στα μέτρα μου). Εν τέλει ναι μεν γίνεται λιγότερο έντονο αλλά δε θα έλεγα ότι μου άλλαξε τόσο την άποψη. Και δεδομένου ότι υπάρχουν και άλλα σαπούνια της σειράς με πολύ καλύτερο άρωμα δεν υπάρχει λόγος να επιμείνω στη Rossa.

Τώρα, από καθαρά ξυριστική άποψη δεν ξέρω αν είναι τυχαίο (ένα ξύρισμα έκανα) αλλά το αποτέλεσμα ήταν κορυφαίο. Γενικά έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και οι κοκκινίλες μετά το ξύρισμα δεν είναι ασυνήθιστες (με ελάχιστα σαπούνια τις αποφεύγω), αλλά με το Rossa δεν είχα κανένα θέμα. Η Feather SS γλυστρούσε υποδειγματικά, κοψίματα μηδέν, ερεθισμοί μηδέν. Συν τοις άλλοις το ξύρισμα έγινε πρωί που σημαίνει αρκετά βιαστικά. No need to say, ανυπομονώ να δοκιμάσω και τις άλλες. Αλήθεια από ιδιότητες αλλάζουν καθόλου ανάλογα το “χρώμα” του σαπουνιού ή διαφοροποιούνται μόνο στο άρωμα; Πλάκα θα έχει (not!) να μην είναι μόνο το άρωμα και να μου ταιριάζει στο δέρμα η Rossa!

Σαν σειρά (αρωματικής) κατάταξης θα έβαζα πρώτα τη Nera, μετά τη Verde και στο τέλος τις Blu και Rossa, για διαφορετικούς λόγους την καθεμία. Τη μεν Blu επειδή δε μου πολυάρεσε το άρωμά της, τη δε Rossa επειδή με “ενοχλούσε”, όπως ανέφερα προηγουμένως.

PS: έβαλα το κείμενο στο συγκεκριμένο thread αφενώς γιατί δεν υπάρχει (απ’ όσο είδα) γενικό θέμα για τις Nuavia, αφετέρου γιατί εν τέλει ξυρίστικα με τη Rossa.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Όταν κυκλοφορούσε η πήλινη συσκευασία με τα 200 γρ. δεν υπήρχαν οι οδηγίες της εν λόγω εταιρίας σε κάρτα όπως σήμερα (2021)
στα 160 γρ. πλέον και νέα γυάλινη συσκευασία με μεταλλικό καπάκι όπου ξεκάθαρα λένε:

Πάρτε 3γρ. ακριβώς από το προϊόν..
απλώστε το σε μπώλ και προσθέστε 7γρ. νερό (ζεστό εννοείται)

Το αναφέρω γιατί οι περισσότεροι δοκίμασαν δείγμα άγνωστης δοσολογίας..
Προσωπικά εκτιμώ ιδιαίτερα την οδηγία της PannaCrema για την σωστά δομημένη δημιουργία της nuavia!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1524
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12671 times
Been thanked: 13331 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Προσωπικά, με τις οδηγίες της εταιρείας δεν τα καταφέρνω. Με το μάτι και λίγη σπατάλη στη κρέμα, σχεδόν ένα κοφτό κουταλάκι του γλυκού, έχω καλύτερο αποτέλεσμα σε όγκο αφρού.
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 574
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7094 times
Been thanked: 7550 times
Ηλικία: 41

Νομίζω πως παίζει λίγο ρόλο και το πινέλο
αλλά και 'γώ με τις οδηγίες της εταιρίας δεν τα κατάφερα
Με το μάτι και λίγο πειραματισμό το βρήκα
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”