Σαπούνι Valobra

Απάντηση
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

παιδιά να ρωτήσω είμαι λάθος που πιστεύω οτι το σαπούνι αυτό ξεραίνεται κάποια στιγμή και χάνει την μυρωδιά του?? Από βδομάδα θα τσιμπήσω ένα και θέλω να μάθω μερικές πληροφορίες για το πώς να το συντηρήσω καλύτερα...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν εισαι λαθος. Ακριβως ετσι ειναι, και αυτο συμβαινει με ΟΛΑ τα μαλακα σαπουνια. Χανουν την υγρασια τους και μαζι και το αρωμα τους. Αλλα οχι και τις ιδιοτητες σα σαπουνι. Στο πακετο εχω βαλει ενα ξεραμενο κομματι Vitos, με το οποιο εχω ξυριστει. Αν και δεν μυριζει φρεσκο (ειχα γραψει καποια πραγματακια) τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα. Η λυση ειναι ψυγειο και καλοσφαγιστο δοχειο..
Εικόνα
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

οπότε λίγο λίγο και το υπόλοιπο στο ψυγείο αεροστεγώς κλεισμένο... Κατάλαβα... Ευχαριστώ πολύ Στέφανε!!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σχετικά με τις ιδιότητες έχει δίκιο ο Στέφανος. Έχω ένα cella κίτρινο και σκληρό σαν Triple, με περίεργο άρωμα. Πλην όμως αποδίδει τέλεια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Βγήκε βρώμα στο TSR από έναν Εγγλέζο vendor ότι η τιμή του Valobra (κανονικό αλλά και το menthol) διπλασιάζονται από αυτό το μήνα. Υποτίθεται πως η ίδια η μητέρα εταιρεία το κάνει αυτό, και πως τους είχε ειδοποιήσει από καιρό. Το στικ ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με μια αύξηση της τάξης του 127%.

Αναμένουμε τη φημολογία να επιβεβαιωθεί.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

NavalArchitect έγραψε:Βγήκε βρώμα στο TSR από έναν Εγγλέζο vendor ότι η τιμή του Valobra (κανονικό αλλά και το menthol) διπλασιάζονται από αυτό το μήνα. Υποτίθεται πως η ίδια η μητέρα εταιρεία το κάνει αυτό, και πως τους είχε ειδοποιήσει από καιρό. Το στικ ανεβαίνει ακόμη περισσότερο, με μια αύξηση της τάξης του 127%.

Αναμένουμε τη φημολογία να επιβεβαιωθεί.
Kωνσταντίνε, από ότι βλέπω και οι Ιταλοί βαδίζουν στα χνάρια μας , δηλαδή, Πτωχευμένοι, μισθοί /αγοραστική δύναμη -40% ,ανεργία 18%,αυξήσεις στις τιμές των βασικών αγαθών +4%. Αυτοί θα μου πεις το παρακάνανε με το +120%.
Στην προκειμένη περίπτωση ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω, μια χαρά είναι το cella στα 4,5 € και το Arko στα 2€ . Εκτός αυτού έχω φορτώσει και το κιλό του cella με 18,70€ και έχω πράμα για κανένα με ενάμισι χρόνο. Έχω και ένα μπολάκι (πήλινο ) με πρεσαρισμένο το arko ,για κάμποσους μήνες δηλαδή είμαι εντάξει. Για να μην πω για κρέμες froika ( παρεμπιπτόντως γράφει coconut oil & lanoline) taylor,derby,arko καθώς και το σαπούνι το tabac.
Προτιμώ λοιπόν να τα δώσω για ένα semogue όπως τα λέγαμε εχθές ,παρά να πληρώσω το valobra σε διπλάσια τιμή.
if you have a great shave you have a great day
NavalArchitect

Το σαπούνι αυτό και στις δύο εκδόσεις του (κανονικό αλλά και μέντας) είναι καλό αλλά χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο, κατά την προσωπική μου άποψη (η οποία είναι σαφώς υποκειμενική). Αν μιλάμε για το στικ όμως, εκεί αλλάζουν τα πράγματα...

Θα δούμε, μπορεί να είναι και κάτι που δεν θα επηρεάσει πολύ τις τιμές. Ιταλικά σαπούνια, παρόμοια αλλά και καλύτερα του Valobra (πολλά από αυτά), δόξα τω Θεώ υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times
It’s my birthday

Δηλ. το Valobra θα πάει γύρω στα 15€ και το στικ στα 14€; Δεν είμαστε καλά :!@#!
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αυτές οι φήμες που βγαίνουν συχνά σε αυτά τα forums σε τι ποσοστό επιβεβαιώνονται; Νομίζω καταλαβαίνετε που το πάω...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κοιτα Αποστολε...

Την φημη την εβγαλε ο Maguire's Barbershop. Ο οποιος ειδικα στο ebay δεν τυγχανει ιδιαιτερης εκτιμησης και εχει αρκετα προβληματα (προβλημα συμπεριφορας - επικοινωνιας, μεγαλες καθυστερησεις στην αποστολη παραγγελιων χωρις να εξηγησει τον λογο, κλπ κλπ - στο GRF (gut-rasiert forum) εχει απο τα πιο αρνητικα σχολια) με αποτελεσμα να κανει αλλο λογαριασμο στο λιμανι, ο οποιος και κεινος ειναι.. Τεσπα.

Πιστευω οτι εχει μεγαλο αποθεμα το οποιο προηλθε απο την πολιτικη που ανεφερα πιο πανω και ελπιζει να το ξεφορτωθει με αυτο τον τροπο. Ουτε στο GRF αλλα ουτε και σε αλλο, εχω υποψιν μου να εχει βγει vendor και να πει οτι η Valobra τον ενημερωσε πριν απο καιρο οτι θα υπαρξει αλλαγη στις τιμες. Και δη τετοια αλλαγη!

Οποτε το θεωρω ψιλομουφα, επειδη προερχεται απο αυτον.

Αν γινει καμμια τετοια παπαρια, μη με βαρεσετε! :megagrin

Υπαρχουν αλλωστε καλες και οικονομικοτερες εναλλακτικες.. Και με εξαιρεση τον Βαγγελη νομιζω, δεν εχει κανεις σας το στικ της Valobra (οκ, παιζει ο Κωνσταντινος)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”