Σαπούνι Valobra

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eίμαστε και μεις πάντως λιγάκι της υπερβολής, έτσι ; ;) Λες και ξυριζόμαστε μόνο με Valobra και πω :shock: πω τι πάθαμε :d
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Αν το δω από πλευράς χρήστη μάλλον τα νέα είναι άσχημα (σκέφτομαι τη φάση P&G με την αλλαγή των AoS σαπουνιών που αν θυμάμαι καλά τα έφτιαχνε-φτιάχνει; η Valobra και τα οποία τα σκάρτεψε με τα reformulation) .

Από την άλλη πλευρά όμως διάβασα (και ακόμα δεν ξέρω κατά πόσο έγκυρη είναι η πληροφορία) πως ο εγγονός του Virgillio Valobra -τωρινός ιδιοκτήτης της βιοτεχνίας- είναι άνω των 70 ετών και χωρίς να υπάρχει συνεχιστής για να μεταλαμπαδεύσει την γνώση - εμπειρία θα πήγαινε καρφί για κλείσιμο κάποια στιγμή - με συνέπεια την απώλεια εργασίας κάμποσων (νομίζω γύρω στους 30) εργαζομένων.

Δεν είναι και το καλύτερο αν είσαι υπάλληλος αυτές τις γιορτινές μέρες να βρεθείς εκτός (δείτε την Crabtree&Evelyn που "κανόνιασε" πριν 15 μέρες με 130-150 εργαζόμενους στο ταμείο ανεργίας)

Ίσως η Martelli να αφήσει την γραμμή της valobra απείραχτη (εγώ θα κοίταζα να ενσωματώσω τα πολύ καλά στοιχεία της valobra στα καλλυντικά της prorasso ώστε να έχω "added value κατά τον Porter" στα προϊόντα μαζικής παραγωγής και κατανάλωσης)

Επειδή όμως κρατάω μικρό καλάθι , θα κάνω και μια αγορά των παλιών valobra τώρα που ακόμα υπάρχουν. (προτεινόμενα το Πατσουλί και το Φουγκέρε , αντίθετα με το "κολόνια" που μου σακατεύει τη μύτη)

Για μένα προσωπικά είναι από τα πολύ καλά κλασικά σαπούνια που μαζί με το Tabac , MwF , Haslinger ολοκληρώνουν ένα ράφι ενός "μανιακού" ξυριστή .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για μένα, αρώματα Prorasso με ιδιότητες Valobra είναι ένα σαπούνι που θα ήθελα να έχω.
Τα αρώματα της Valobra δεν μου αρέσουν καθόλου.
Το fougere π.χ. μυρίζει σαν τουαλέτα Γαλλικού οίκου ανοχής που χρησιμοποιήθηκε από ιερόδουλη παρφουρμαρισμένη με fougere.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Tzimisce έγραψε: 18 Δεκ 2018, 08:53Το fougere π.χ. μυρίζει σαν τουαλέτα Γαλλικού οίκου ανοχής που χρησιμοποιήθηκε από ιερόδουλη παρφουρμαρισμένη με fougere.
:think:
Θα πρεπε να καταλάβουμε καλύτερα με αυτό το παράδειγμα; Δε νομίζω πως βοηθάει τους πάντες :d }:D
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Είναι όλα μαζί.
Εμένα μου θυμίζει κάτι Γαλλικά σαπούνια που βάζουν στα ξενοδοχεία.
Και με το που το μύρισα μου ήρθαν αναμνήσεις από πιτσιρικάς που έκοβα βόλτες στους οίκους ανοχής.

Με έντονη την οσμή της (καθαρής ευτυχώς) τουαλέτας και με νότες Fougere από πίσω.
Χαρίστηκε πάραυτα, αν και σαν ιδιότητες είναι πάρα πολύ καλό!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ποσοι απο εμας ή και ο ιδιος ο Μιχαλης, εχουμε περασει τη ζωη μας σε Γαλλικο οικο ανοχης με αρωματισμενες φουζερατες ιεροδουλες... Μπορουμε να γραφουμε και πιο απλα.

Τωρα αν πρεπει να κρινουμε τα αρωματα της Valobra - καποια εχουν τα θεματα τους - το Cologne εχει μια βαση αρκετα "βαρια" (σχεδον βρωμερη) - το ιδιο παιζει και στο Fougere οταν ειναι πολυκαιρισμενο. Αντιθετα, στο stick δεν εχω πιασει κατι τετοιο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Όλα τα σκληρά Valobra (δεν γνωρίζω για το stick) έχουν μια "κηρώδη" εσάνς - είναι αυτό που λέμε "lipstick-waxy" στα αρώματα. Αν επιμείνει κάποιος και συνεχίσει να μυρίζει τότε καταλαβαίνει και πολύ βαθύτερες νότες , πχ το πατσουλί είναι όντως πατσουλί στο Valobra - και όλες διακρίνονται πολύ καθαρότερα με τη δημιουργία lather. Το οποίο lather παίρνει δεκάρια σχεδόν σε όλα.

Ο Ηρακλής έχει απόλυτο δίκιο όταν αναφέρθηκε στο πόσο παλιό είναι το σαπούνι (η τις συνθήκες που έχει μείνει στο ράφι). Έχω μυρίσει Valobra πατσουλί από ράφι και έφυγα τρέχοντας, καμία σχέση με το φρέσκο.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27824 times
Been thanked: 29052 times
Ηλικία: 64

Το είχα ξαναγράψει, νομίζω πριν κανά δυό χρόνια.
Το Valobra fougere αρωματικά μου θυμίζει το σαπούνι "ΕΡΜΗΣ" που είχαν πολλά ξενοδοχεία στην τουαλέτα τους, την δεκαετία του '70.
Γιάννης
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Εγώ πάντως έχω πεθάνει στα γέλια με τη περιγραφή του Μιχάλη!!! :D
Από εκεί και πέρα, και θα μιλήσω μόνο για τα σκληρά valobra σε μπωλ, μου αρέσει αρκετά το πατσουλί, και δεν αντέχω τα άλλα δύο. (fougere-cologne)
Για τα μαλακά της, σε χάρτινη συσκευασία, δεν έχω άποψη. Ούτε τα έχω μυρίσει, ούτε έχω ξυριστεί με αυτά. είναι πάντως άλλη συνταγή, και η εταιρεία τα λέει κρέμες, και όχι σαπούνια.
Αυτό που με χαλάει, είναι πως το βρίσκω υπέρ-λιπαρό. Η αίσθηση μετά το ξύρισμα είναι βαριά, σα να έχω στο πρόσωπο μου κρέμες ενυδατικές ένα πράγμα.
Προτιμώ την αίσθηση καθαριοτήτας, χωρίς λιπαρότητα στο πρόσωπο μετά το ξύρισμα. Αλλά όπως πάντα, ο καθένας έχει άλλα γούστα...
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Το αγαπημένο μου ''εργοστασιακό'' παραδοσιακό ευρωπαϊκό σαπούνι όπως ξαναέγραψα. Συστηθήκαμε με το Patchouly, υπέροχο καθαρό άρωμα σαπουνιού για μένα. Το clay που περιγράφουν σαν άρωμα στα ξένα φόρα είναι εκεί όντως και στα 4 pucks, για μένα δεν επηρεάζει καθόλου.

Το μοναδικό ευρωπαϊκό (μαζί με τα OSP και τα Phoenix & Beau - το τελευταίο για συναισθηματικούς λόγους περισσότερο) που χρησιμοποιώ πλέον και το μοναδικό που μπαίνει στο top5 μου.

Καλού κακού (και επειδή για τα προϊόντα Proraso έχω τη χείριστη γνώμη) στόκαρα σε hard pucks, sticks, αλλά και τα δύο vegan μαλακά της - Almond και Menthol (τα οποία δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη)...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”