Σαπούνι Valobra

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τo Valobra Fougere το είχα καιρό στην wishlist. Δίσταζα να το πάρω, όχι τόσο επειδή είναι ακριβούτσικο, όσο επειδή δεν ημουν σίγουρος ότι αυτή η τσιμπημένη τιμή του θα ανταποκρινόταν σε κάποια ουσιώδη υπεροχή έναντι άλλων κορυφαίων "καταναλωτικών" (Dr Harris, MWF κλπ).
Χτες πέρασα από τον Γιώργο για μια δουλειά και δεν κρατήθηκα, τελικά το πήρα.

Σήμερα το πρωί, παρόλο που το ξύρισμα ήταν βιαστικό πριν φύγω, το valobra ξεκάθαρα μου έδειξε την κλάση του: στην τρίτη στροφή του μαλακού sivertip (semogue 2015) ξεκίνησε να αφρίζει (σημειωτέον πως πλέον με όλα μου τα πινέλα φορτώνω χωρίς να τα πιέζω πάνω στην επιφάνεια του σαπουνιού, ουσιαστικά τα χαϊδεύω). Στα 15" είχε φορτώσει αρκετά, αλλά συνέχισα μέχρι τα 20-25". Στο πρόσωπο με τρεις σβουρες μετατράπηκε σε πηχτή κρέμα.
Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση είναι πως η υφή της κρέμας του ήταν πολύ λιπαρή και πηχτή, ανάλογη με αυτή που δίνουν τα vegan artisan σαπούνια! Γιαουρτόκρεμα ( (C) Ηλίας ) άμεσα συγκρίσιμη με Synergy, Mike's Natural soaps, Razorock (από αυτά που έχω δοκιμάσει). Η shark έκανε πραγματικό πατινάζ και παρά το ότι μετρούσε το 4ο ξύρισμά της και τα γένια μου ήταν σχεδόν μιας ημέρας (συνθήκες που πολύ απέχουν από τις ιδανικές), ούτε που την κατάλαβα! Εξαιρετική απόδοση.

Αρωματικά αυτό που στο κουτί υπερισχύει είναι η μυρωδιά σαπουνιού. Ταυτόχρονα, από το βάθος έρχεται και μια πιο γήινη μυρωδιά - δεν είμαι σίγουρος αν είναι πρασινάδα, αλλά πάντως κάτι το γήινο υπάρχει. Όμορφος συνδυασμός, δεν σε παίρνει από τα μούτρα, ηρεμος, παλιακός...

H συσκευασία αρκετά προσεγμένη. Πλαστικό κουτάκι μεν, αλλά με καπάκι που βιδώνει εύκολα και στεγανά, προστατευτικό εσωτερικό καπάκι, κι όλα αυτά μέσα σε ένα όμορφο χάρτινο κουτάκι, με μπροσούρα. Δεν είναι ακριβά τα υλικά της συσκευασίας, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ καλαίσθητο, προσεγμένο και πρακτικό. Οι Ιταλοί ξέρουν από αυτά ;) .
Επίσης όμορφο και πρακτικό είναι και το ίδιο το σαπούνι: το τυπωμένο μονόγραμμα φαίνεται ωραίο μέσα στους ομόκεντρους κύκλους πλην όμως οι κύκλοι συνεισφέρουν και στο καλύτερο φόρτωμα ;)

Δεν θέλω με μόλις ένα ξύρισμα να δηλώσω ενθουσιασμένος, αλλά δείχνει ότι πρόκειται για εξαιρετικό προϊόν. Αξίζει τα 18€ που κοστίζει, ποσό αρκετά ακριβότερο από τα 9-10€ που κάνει ένα refill MWF / DrHarris;
Το ερώτημα είναι σχετικό. Προφανώς και δεν μπορώ να απαντήσω από την πρώτη χρήση το καταθέτω όμως ως υλικό για σκέψη...
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εγω δουλεύω περισσότερο το Stick της Valobra.
Eίναι εξαιρετικό και νομίζω οτι μπαίνει εύκολα στην πεντάδα όποια και αν είναι τα υπόλοιπα τέσσερα .
if you have a great shave you have a great day
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

απο τα καλυτερα σαπουνια που εχω χρησιμοποιησει και σε vegan και σε tallow εκδοση.το vegan προσφερει αριστη προστασια κατα την διαρκεια και εχει και ωραιο αρωμα.αυτο ομως που ανεβηκε το τελευταιο διαστημα παρα πολυ στην υποληψη μου,ειναι το tallow και συγκεκριμενα το patchouli.το σαπουνι σε θεμα προστασιας και ενυδατωσης ειναι για μενα οχι απλα κορυφαιο αλλα και κατι παραπανω.κατα τη διαρκεια προσφερει την απολυτη προστασια,τοσο που δεν αισθανεσαι σχεδον την λεπιδα.στο τελευταιο ξυρισμα εκανα 2 περασματα ,και τα 2 κοντρα.πουθενα δεν ενιωσα κατι παροτι η λεπιδα ηταν στην 5η φορα που ξυριζε.στο τελος μου αφησε ενα προσωπο τοσο απαλο και ενυδατωμενο που δεν το πιστευα. το σαπουνι ειναι απλα απο αλλο πλανητη.το αρωμα του γηινο ,χωρις να ειναι βαρυ, βγαζει μια φρεσκαδα. σιγουρα δεν ειναι το πιο φτηνοσαπουνι ,αποεδω και περα ομως δεν θα λειπει απο το ντουλαπι μου.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Μόνο 2 μήνες έχουν περάσει απ' όταν το πήρα; Νόμιζα ότι το έχω μια ζωή! Σε αυτό το διάστημα έχω κάνει πάνω από 20-25 ξυρίσματα μαζί του και πραγματικά το έχω ερωτευτεί - συμφωνώ απόλυτα με τον Μάνο.
Για μένα πλέον το Valobra είναι το νέο μου μέτρο σύγκρισης: αυτό παίρνω ως ανώτατο πρότυπο για να συγκρίνω αν ένα άλλο σαπούνι είναι καλό ή όχι. Ευκολία χρήσης, ποιότητα και ποσότητα κρέμας, προστασία, γλίστρημα και ειδικά ενυδάτωση, σε όλους τους τομείς αριστεύει. Τα δε αρώματά του συναγωνίζονται σε τόνους και ποιότητα τα ακριβά αιθέρια έλαια artisan σαπουνιών...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εχουν περασει πανω απο 5 ωρες αποτοτε που ξυριστηκα,και τοπροσωπο μου ειναι πιο απαλο απο ποτε.ειναι απιστευτο!αυτο το πραγμα δεν τοεχω νοιωσει με κανενα αλλο σαπουνι.σε θεματα προστασιας αρκετα σαπουνια ειναι ισαξια με το valobra ,στο θεμα περιποιησης ομως εχω την εντυπωση οτι κανενα δεν το φτανει. :eek :shocking :shocking :X <3
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πάει κανας χρόνος (ίσως και παραπάνω;) από τότε που τελείωσα το Valobra Fougere. Εδώ και μια διετία έχω σταματήσει τις αγορές software και μένω σε αυτά που εχω. Όλη αυτή η ξυριστικη αίσθηση του valobra είχε αρχίσει να μετατρέπεται σε μια αόριστη ανάμνηση ενός καλού σαπουνιού...

Μέχρι που, μετά από πρόσφατη επίσκεψη στο wellshaved για την αγορά ενός δώρου για φίλο, είδα μπροστά μου το στικ και θυμήθηκα πόσο πολύ αγάπησα το valobra. Ναι, το πήρα, παρά την καταναλωτική αποτοξίνωση. Είναι το πρώτο σαπούνι που αγοράζω εδώ και 2 χρόνια.

Το ξύρισμα; Απίστευτο. Εκπληκτική κρέμα, λιπαρή, προστατευτική - όπως τα έλεγα πριν κάμποσα χρνια. Με πλήρη συναίσθηση δηλώνω πως (για μένα) είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει. Έχω αρχίσει να βλέπω αποστασιοποιημένα τα πράγματα, έχω ξεφύγει από τα hype των διαφόρων "νέων", έχω καταλήξει ότι γενικά προτιμώ τα σαπούνια αυτού του είδους. Ναι, το valobra είναι το ένα και μοναδικό που θα μπορούσα να κρατήσω και να χαρίσω οτιδήποτε άλλο υπάρχει στα ντουλάπια μου....

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και το οτι ξαναβλεπουμε και post σου αλλα και φωτογραφια σου, ειναι πολυ ευχαριστο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Να σαι καλά Ηρακλή :)
Γενικά είμαι "παρων", αλλά με άλλους ρυθμούς.......
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Συμφωνώ απόλυτα με τον Βασίλη! Ενα σαπούνι μια κατηγορία απο μονο του!
Απόλυτη προστασία και περιποίηση!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kαλώς τον Βασίλη ! Σαν να ήρθες από μακρυά να μας θυμήσεις τα περασμένα. Ακολουθώ και γω το παράδειγμά σου φίλε αλλά με την αγορά σου αυτή ήταν δύσκολο να λαθέψεις. Παραγκωνισμένο από τα hype, ξεχασμένο στην κορφή του, μια κατηγορία από μόνο του όπως γράφει ο Μάχος, το μοναδικό 10άρι μου σε περιποίηση και μεταξυριστική αίσθηση μαζί με το ΜDC και ας έχω το Synergy όπως έχεις εσύ το Valobra - να μη θέλεις άλλο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”