Σαπούνι Valobra

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Ηλίας έγραψε:Kαλώς τον Βασίλη ! Σαν να ήρθες από μακρυά να μας θυμήσεις τα περασμένα.
Ακριβως Ηλία.
Οσο απομακρύνεσαι από τη "φασαρία" του καταναλωτισμού, μεγενθυνονται οι διαφορές στην ποιότητα. Όταν μαλιστα ακολουθεί κανείς εξαντλητικό rotation, του μένει το "λαχάνιασμα" της διαρκούς αλλαγής και δεν αντιλαμβάνεται την ουσία. Σε αυτή την διετία έχω τελειώσει κάμποσα asl, ένα MWF, μια κρέμα LEA Classic, το 400αρι Floyd, ένα LaToja stick κι έχω δώσει (με πολύ άνεση και χωρίς να μου λείψουν καθόλου) αλλά 2-3 σαπούνια που τα θεωρούσα πολύ καλά. Όσο περισσότερο χρησιμοποιώ το ίδιο σαπούνι / κρέμα, τόσο καλύτερα το γνωρίζω.
Πλέον έχω καταλήξει ότι υπάρχει μάλλον κάποιος σοβαρός λόγος που προϊόντα σαν τα valobra, cella, myrsol, floid κ.α. παράγονται για δεκαετίες και αποτελούν σταθερές επιλογές οικιακών χρηστών και επαγγελματιών. Ειδικά τα σαπούνια ιταλικού τύπου (οπως είναι τα tabac, cella, panacremma κλπ) δεν πρέπει να είναι τυχαίο που αποτελούν παγκοσμίως "σχολή".....
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Τέλειωσα το unscented με tallow και εχω το αμυγδαλο που ειναι φυτικο.Λοιπόν η γνωμη μου ειναι οτι τα Valobra με tallow είναι εξαιρετικά.Το προβλημα (μας) είναι οτι εχουν ξεφύγει στην τιμή (16-18 ευρώ για 100 γρμ.).Εγω πάντως λέω στους νέους φίλους να πάρουν εστω ένα σαπούνι ,φυτικό ή ζωικό και σίγουρα θα το ευχαριστηθούν.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Τωρα τι να σας πω ,πρόπερσι πήγα στη Γένουα για δεύτερη φορά κι ένας λόγος ήταν οτι ήθελα να περάσω απο το μαγαζί τους.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εγκωμιάζω το στικάκι της Valobra. Δεν ξέρω αν όλα είναι ένα και το αυτό, τουλάχιστον από την tallow σειρά και το μόνο που διαφέρει είναι το άρωμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αυτό με την τιμή είναι αλήθεια.βέβαια μιλάμε για σαπούνι που αξίζει και το τελευταιο σεντ(λεπιτο).και όπως είπε και ο Βασίλης,αν έπρεπε αναγκαστικά να ξυριζομαι με 1 σαπούνι ,τοτε αυτό θα ηταν το valobra!
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Με την εισαγωγή μου στο ΠΞ με DE μηχανές και αφού πρώτα την έπεσα στις κρέμες, μετά από περίπου 1 χρόνο είπα να μπω στο μαγικό κόσμο των σαπουνιών.
Υποκινούμενος από τα σχόλια των φίλων εδώ μέσα, παρήγγειλα 4 - 5 σαπούνια "μύθους" μεταξύ των οποίων και το Valobra Fouger.
Ενώ προσπαθώ να εξαντλίω πρώτα το καθένα, έτσι ώστε να υπάρχει η χαρά της αναμονής για τα υπόλοιπα σαπούνια που περιμένουν την σειρά τους, για το Valobra Fouger δεν άντεξα.
Λίγο η ωραία πλαστική συσκευασία, λίγο το παλιακό πούδρα άρωμα κουρείου με νότες πολύ απαλής λεβάντας, το δοκίμασα μία φορά μέχρι τώρα.
Οι εντυπώσεις μου ήταν πάρα πολύ καλές, επιβεβαιώνοντας όσα γράφονται εδώ μέσα για την ιταλική αυτή εταιρεία.
Ο αφρισμός πολύ εύκολος, γλίστριμα λεπίδας, προστασία και περιποιητικές ιδιότητες.
Κορυφαίο σαπούνι που ανυπομονώ να το ξεκινήσω όταν τελειώσει βέβαια αυτό που έχω αρχίσει τώρα.
Στα θετικά έχω να προσθέσω επίσης ότι το άρωμά του δεν είναι έντονο, κάτι που μου αρέσει γενικότερα γιατί δεν είμαι της άποψης ότι το άρωμα σαπουνιού πρέπει να "δένει" με το ανάλογο After shave, έτσι ώστε να αφήνει ελευθερία επιλογών όποιου AS γουστάρεις.
Άριστο!
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η Valobra περνά στα χέρια της Proraso

https://www.buongiornoonline.it/2018/12 ... di-saponi/
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κρίμα, γιατί καλό δεν το λες, και μετά από ένα αιώνα... :(
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Τι θα γίνει άραγε? Θα συνεχίσουν να βγαίνουν τα valobra? Ή την αγόρασε ο κολοσσός για να την κλείσει?
Και εκτός από σαπούνια ξυρίσματος, βγάζουν και ό,τι σαπούνι μπορείτε να φανταστείτε. ΠΧ μπάνιου....
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Καλυτερα να τους αγοραζε η ΕxxonMobil.... με Proraso θα προκοψουν. Θα φανει τους επομενους μηνες, κριμα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

πολυ κριμα. Απο τα καλυτερα σαπουνια που υπαρχουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”