Via Barberia by Omega

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλησπέρα!
Τον τελευταίο καιρό ένα σαπούνι που μου τριβέλιζε το μυαλό και ήθελα να αποκτήσω ήταν το Via Barberia Aquae της Omega . Έχοντας διαβάσει καλά λόγια σε διάφορα φόρα και μια και περνούσα σήμερα από Αργυρούπολη είπα να κάνω μια στάση. Η τιμή του πολύ καλή , για ένα σαπούνι των 150 γραμμαρίων τα 9,5 ευρώ τα θεωρώ πολύ λογικά.
Μόλις έφτασα σπίτι το άνοιξα . Η μυρωδια του θυμίζει κάτι από cool water αλλά σε μια έντονη βάση κίτρου που υπέρ νικά την όποια "θαλασσινή" μυρωδιά . Δεν έχω μυρίσει κάτι παρόμοιο αλλά είναι υπέροχη , από ένταση θα έλεγα ότι είναι 6 στα 10 , αλλά η έντασή του παραμένει στα ίδια επίπεδα όσο το χρησιμοποιούσα και δεν μειώθηκε . Μάλιστα μετά το ξύρισμα ακόμα το μυρίζω ελαφρά .
Το στρίμωξα με πολύ κόπο σε ένα άδειο δοχείο από κρέμα (250αρι) .
Έβαλα λίγο νεράκι γιατί το σαπούνι είναι σκληρό (πράγμα που τώρα τελευταία το προτιμώ ) και χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία (επίτηδες ) ούτε κάποιο pre με ένα Semogue 1438 φόρτωσα πολύ λιγότερο απότι συνήθως (μονο 15 δευτερόλεπτα αντί του συνηθισμένου μου χρόνου που είναι 30) .
Το σαπούνι έδωσε αρκετή σαπουνάδα για 3 περάσματα.
Είναι εξαιρετικό σε slickness και το ξυραφι περνάει άνετα και θερίζει τα γένια.
Κάνει αφρό πηχτο , συνεκτικό χωρίς να στεγνώνει και αντέχει το νερό . Για την ακρίβεια οταν τελειωσα το πρόσωπο και έπιασα να ξυριστώ στο κεφάλι με λίγο περισσότερο νερό απότι είχα βάλει στο πρόσωπο έκανα πολύ καλύτερη σαπουνάδα .
Εκεί που είδα ότι υστερεί λίγο είναι στο θέμα της ενυδάτωσης (παρόλο που στα συστατικά λέει shea butter ) αλλά δεν είμαι και απόλυτος μιας και σήμερα νιώθω από το πρωί το δέρμα μου πολύ ξηρό και ήμουν και έξω στον ήλιο . Για να πω την αλήθεια όμως ο τομέας ενυδάτωση για μένα δεν παίζει και ιδιαίτερο ρόλο γιατί έχω ένα ράφι με aftershaves και balms που τα έχω για αυτόν ακριβώς το λόγο και πότε μετά από κάποιο ξύρισμα δεν έμεινα χωρίς να βάλω είτε το ένα είτε το άλλο είτε και τα δύο .
Τέλος θα πω ότι στον εξοπλισμό αφήνει ελάχιστη ασπριλα που ξεπλένεται πολύ εύκολα.
20160924_151926.jpg
20160924_152113.jpg
Ο αφρός στο πρόσωπο που βλέπετε στην φωτογραφία είναι έτσι μετά από 5 λεπτά που τον είχα απλώσει και τον άφησα επίτηδες.
20160924_155909.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ωραία κριτική Άκη!

Βάλε και μια φωτό με την πραμάτια σου εδώ. Μην ντρέπεσαι, θα δείξουμε απόλυτη κατανόηση στο "κάψιμό" σου... :)
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χαχαχα ευχαριστώ Θοδωρή! θα βάλω , το έχω υπόψη μου. Άστα Θοδωρα κάθε μέρα και χειρότερα ... πως το λέει ο Nikolas? Γιατρέ μου είμαι χάλια!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εξαιρετική παρουσίαση Άκη!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

akis_peiraias έγραψε:Καλησπέρα!
Έχοντας διαβάσει καλά λόγια σε διάφορα φόρα και μια και περνούσα σήμερα από Αργυρούπολη είπα να κάνω μια στάση.
:mrgreen: με εκανες και γελασα!!! αυτα να τα λες και να τα γραφεις αλλου, και οχι στους συμφορουμιτες σου.
παντως ευχαριστω για τη παρουσιαση :)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Η αλήθεια είναι ότι είχα πάει εκεί κοντά σε ένα φιλαράκι αλλά φεύγοντας το τιμόνι έστριψε μόνο του σας το ορκίζομαι :omg και βρέθηκα μπροστά από το μαγαζί !
Θα ακολουθήσει τρισαγιο στο δαιμονισμενο αυτοκίνητο. .. :lmao

Επίσης να πω ότι η κιτρώδης μυρωδιά που μου βγάζει έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ με τι μοιάζει ... κάπου στο ντουλάπι μου έχω ένα μικρό δείγμα από TOBS γκρέιπφρουτ. .. Ναι μοιάζει πολύ με αυτή τη μυρωδιά η βάση του αρώματος του σαπουνιού !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 58
Επικοινωνία:

Ωραία παρουσίαση και πιο ωραίος ο αφρός που έφτιαξες !!!
Θέλω βίντεο να δω πως το έκανες τόσο ωραίο !
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Κώστα δεν είμαι και κανένας ειδήμονας μην νομίζεις . Απλώς 3 χρόνια μετά την ενασχόληση μου με το Π.Ξ έχω αποφασίσει πως ακριβώς τον θέλω (ούτε πηχτο σαν λασπη ούτε αραιό κλπ ) και πάντα προσπαθώ να πετύχω αυτό που έχω στο μυαλό μου. Πιστεύω ότι πέρα φυσικά του καλού σαπουνιού/κρέμας , ρόλο παίζει το νερό να το βάζεις σιγά σιγά. Για βίντεο Κώστα θέλει χρόνο , ίσως αργότερα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ ψηνόμουν για το herbae.Αλλά δυστυχώς δεν προλαβα να το μυρίσω.Ξερει κάνεις με τι μοιάζει το άρωμά του?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 58
Επικοινωνία:

Όπως επιθυμείς !
Αλλά 3 χρόνια ρε φίλε είναι πολλά, τι να πω εγώ για τους 2 μήνες
Μιλάμε για πολλά ξυρίσματα, καμιά χιλιάδα σε κόβω, έχεις και το κεφάλι Οπότε μια χαρά εμπειρία έχεις !
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”