Pannacrema nuavia verde

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ε δεν ειναι και τοσο λογικο - χρειαζεται να δοκιμασεις και αλλα σαπουνια (αν σε ενδιαφερουν οι συγκρισεις βεβαια) - προσωπικα βρηκα τα Nuavia εντυπωσιακα σε μυρωδιες (που ομως δεν μου αρεσαν) και μεχρι εκει. Αν ηθελα αρωματικα κερια για το σπιτι, υπαρχουν και φθηνοτερες επιλογες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ Ηρακλή έχοντας το όποιο αισθητικό κυρίως κριτήριο (και έχοντας απόλυτη σχεδόν εμπιστοσύνη σαυτό), και παράλληλα λαμβάνοντας υπόψιν σοβαρά την απειρία μου (όπως αυτή εκφράζεται μέσα από την έλλειψη εγκυκλοπαιδικής κυρίως γνώσης από την άποψη όπως το λέω ότι δεν έχω "γευτεί" πάρα πολλά σαπούνια, το χαρακτηρίζω έτσι και επιμένω. Φυσικά έχω το θάρρος να αναιρέσω αν βρω κάποιο καλύτερο στον τομέα αυτόν. Της προστασίας της επιδερμίδας κλπ Δεν μπορώ να καταλάβω (με όσο μυαλό έχω) πως μπορεί να είναι κάποιο σαπούνι με καλύτερη προστασία! Ή μάλλον πιο σωστά πως θα είναι αυτή η προστασία. Και θυμίζω ότι έχω αυτή την εποχή πολύ ευαίσθητη επιδερμίδα που αντιδρά στο παραμικρό. Αυτό έτσι όπως το λέω. Έτσι για την ολοκλήρωση της ανάλυσης της γνώμης μου να μπει και στις πιθανότητες (με όσες δίνει ο καθένας) και η περίπτωση να λέω για κάποιο λόγο ψέμματα.
Όσον αφορά την αξιολογική κατάταξη της μυρουδιάς, ουδέν υποκειμενικότερο (ίσως) αυτής. Εκφράζει καθαρά την προσωπική άποψη όπως αυτή διαμορφώνεται από χίλιους δυο παράγοντες. Δεν τίθεται θέμα. Λέει κανείς πως το εισπράτει και τι του φέρνει συνειρμικά στο μυαλό. Είναι θέμα θα έλεγα καθαρά ψυχωσυνθεσιακό.
Τώρα αυτό για τα αρωματικά κεριά το τοποθετώ στα πλαίσια της συμφορουμιτικής και λογοτενχικής (γιατί όχι?) αδείας με την ευρύτερη έννοια του όρου, μαζί με αρκετή δόση χιούμορ.
Αα σαν υστερόγραφο να πω ότι οι συγκρίσεις με ενδιαφέρουν αλλά πόσες συγκρίσεις? Έχω ήδη δοκιμάσει αρκετά σαπούνια και φυσικά μιλάω για την μέχρι τώρα πορεία της των σαπουνιών "εξεταστικής". Και εκφέρω γνώμη (την οποία υπερασπίζομαι με φανατισμό και επιμένω σαυτή) σύμφωνα πάντα με αυτά που αναφέρω στην πρώτη φράση του ποστ. Νομίζω ότι έχω το δικαίωμα αλλιώς θα μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη όταν δοκιμάσουμε όλα τα σαπούνια του κόσμου!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εχε υποψη σου Δημητρη - γιατι βλεπω οτι σου αρεσει να εμβαθυνεις - οτι η αποψη μου ειναι απολυτα αιρετικη. Ειμαι απο τους ελαχιστους που δεν τους αρεσε καθολου το Nuavia και το γραφω καπου καπου - απλα γιατι εχω το ιδιο δικαιωμα με εσενα να το λεω. Οπως το εχεις και εσυ.

Ολα αυτα που εγραψες μια χαρα ειναι και συμφωνω. Και φυσικα ουτε συμφορουμικη ουτε λογοτεχνικη αδεία ειναι - αυτη ειναι η αποψη μου. Χωρις κορυφωσεις και ενταση :)

Και καθε δικαιωμα εχεις να εκφρασεις γνωμη για το οτιδηποτε - και καμια αδεια δεν χρειαζεσαι - απλα εγραψες ενα ερωτηματικο εδω "Λογικό (?) ακούγεται... " και σκεφτηκα να απαντησω οτι δεν ειναι και τοσο λογικο οταν εχεις μπροστα σου πολλα ακομα σαπουνια για δοκιμη και συγκρισεις. Εννοειται πως οτι εγραψες ειναι σεβαστο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Όλα ωραία και καλά (και το εννοώ κυριολεκτικά) εκατέρωθεν. Το συμφοφουμική και λογοτεχνική αδεία το είπα και το εξήγησα εκεί όχι με την κυριολεκτική αλλά την ευρεία έννοια του όρου (αδεία). Κι αυτό για να αποσυμφορηθεί λίγο αυτό για τα αρωματικά κεριά που το θεώρησα λίγο υποτιμητικό. Να διευκρινήσω δε ότι το ερωτηματικό αυτό καθαυτό δεν αναφέρεται στο ότι το νουάβια είναι το καλύτερο σαπούνι αλλά καθαρά (δια-λεκτικά και μόνον) στην καθ υπέρβαση παρομοίωση με τον πολύ ψηλό. Έχουν πολύ μεγάλη διαφορά οι δύο προβληματισμοί του ερωτηματικού. Τέσπα συμφωνούμε.
Θα πρέπει (και δεν κάνω πλάκα) να μαζεύονται πότε πότε όσοι μπορούν από το φόρουμ και να γίνονται τέστ σε διάφορα σε πραγματικές συνθήκες. Δηλαδή σαπουνάδες ξύρισμα κλπ και να γίνεται ανταλλαγή απόψεων και γνωμών κλπ κλπ Ειδικά για ανάλυση οσμών αλλά φυσικά όχι μόνο. Και εξοπλισμού κλπ
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

mitsos έγραψε: ....Ευχαρίστως θα αγόραζα κολώνια αν υπήρχε ακριβώς στο άρωμα αυτό....
Επειδή αυτό τον καιρό ξυρίζομαι με την verde (κάνω 7-8 ξυρίσματα με την κάθε μία και ενδιάμεσα χώνονται και άλλα), θυμήθηκα την παραπάνω φράση μου από την "παρουσίαση" την ξυριστική αρχικά του σαπουνιού.
Και έχοντας το "γνώθι σαυτόν" σκέφτομαι όντως και τι δεν θάδινα για να το μυρίζω συνέχεια.....
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Δεν έχω δοκιμάσει τη Nuavia αλλά πριν από χρόνια δοκίμασα το Pannacrema P2O, ένα καλό προϊόν αλλά για τη γκάμα της αγοράς.
Συγγνώμη που το λέω γιατί ο παραγωγός είναι ακόμα Ιταλός, αλλά δεν θα αγοράσω ποτέ τη Nuavia γιατί μισώ την εκστρατεία πωλήσεων αυτού του παραγωγού.



Από τότε που ξεκίνησε να παράγει η Nuavia ανέβασε πολύ την τιμή και για μένα δεν δικαιολογείται όλο αυτό ακόμα κι αν μέχρι πριν λίγο πουλούσε σε ένα όμορφο μπολ από τερακότα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένουν να έχουν υψηλή τιμή η Nuavia αντί να μειώνουν την τιμή και να πουλάνε το σαπούνι σε ανταλλακτικά. :confusion-shrug:

Το σκεπτικό μου προφανώς ισχύει για όλους τους τύπους Nuavia
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Τα πρώτα σαπούνια που είχε βγάλει μου άρεσαν περισσότερο. Pannacrema 'Ebano', 'Namaste', 'San Francesco'.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Buongiorno! @lozioditalia
Μπουόν Τζιόρνο! @Vavous

Αντρέα είναι λυπηρό για μένα το ότι δεν πρόλαβα να γνωρίσω
τις φόρμουλες που έβαλαν στον παγκόσμιο χάρτη την PannaCrema!

Roberto θα σου πρότεινα να δώσεις μια ευκαιρία να αποκτήσεις / δοκιμάσεις έστω μια
εκ των :
~ Nuàvia Blu
~ Nuàvia Rossa
~ Nuàvia Verde
~ Nuàvia Nera

Το τόσο ποιοτικό αληθινό άρωμα που σου προσφέρουν και μόνο..
ακόμα κι αν δεν σε ικανοποιήσει ( για τα χρήματα του βεβαίως )
σαν ..

Ναι! Αυτό είναι!
Μου αρέσει πολύ αυτή η προσέγγιση!
Α! Δεν μου αρέσει να παραλειφθεί πως πρόκειται για προϊόν 160ml
όχι σε πλαστικό αλλά σε γυάλινο!



Εικόνα


Εικόνα

:romance-heartbeating:
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

@Costantinos_P γεια, χαίρομαι που σου αρέσει η Nuavia.

Δεν αμφισβητώ την ποιότητα και το άρωμα του σαπουνιού όσο έχω ήδη γράψει για τις στρατηγικές πωλήσεων του κατασκευαστή.

Το σκεπτικό μου είναι πολύ απλό: Αν ένα σαπούνι είναι εξαιρετικό και ανώτερης ποιότητας, παραμένει έτσι είτε πωλείται σε πορσελάνινο μπολ είτε σε οποιοδήποτε άλλο πλαστικό ή γυάλινο δοχείο, οποιοδήποτε δοχείο

Πιστεύω ότι το να πουλάς σαπούνι σε πολύτιμο δοχείο ή σε άλλο γυάλινο δοχείο μου φαίνεται τεχνική για να ανεβάζεις άδικα την τιμή, περίεργη περίπτωση αυτού του σαπουνιού δεν είναι η πώληση σαπουνιού μόνο σε κομμάτια.

Προτιμώ να αγοράσω μια κρέμα που κοστίζει αυτά τα χρήματα ή ακόμα λιγότερο, που ο κατασκευαστής είναι πιο σωστός και κάνει λιγότερο κερδοφόρο.

Ολα καλά.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2116
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8511 times
Been thanked: 11501 times
Ηλικία: 55

Πόσες φορές το έχω πει για τα τόσο κοντινά ονόματα προφίλ... Κ εδώ υπάρχει ολοκληρο γράμμα, παύλα, παλι γράμμα. Σε άλλες περιπτώσεις μια τέλεια κάνει τη διαφορά. Μιλάμε για περίπτωση Brazil του Terry Gilliam. 😁😁
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”