Smooth Operator

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Σίγουρα δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία γύρω από τα artisan για λεκτικη αντιπαράθεση με τον φίλο Αντρέα και κάπου εδώ σταματώ . Απλώς στο μυαλό του καταναλωτή κυρίως σαπουνιών/κρεμών μαζικής παραγωγής όπως είμαι εγώ υπάρχει πάντα η απορία αν ένα στικ των 25$ όπως λέει ο Αντρέας ξυρίζει από ένα Lea των 2€ που το θεωρώ εκπληκτικό 12 φορές καλύτερα , πιο απολαυστικά κλπ κλπ .
Προς Θεού δεν λέω καλά κάνουν κάποιοι και τα απολαμβάνουν αλλά ειλικρινά είχα ξυριστεί με δείγματα και έχω και κάποια artisan αλλά κάθε φορά ψάχνω να βρω την τρομερή υπέροχη τους απέναντι σε ένα Tabac ας πούμε και δεν μπορώ να την βρω ... Ίσως φταίει ότι είμαι άπειρος ... Ίσως φταίει ότι έχω τέσσερα σαπούνια των δύο Δημητρηδων του φόρουμ μας που τα βρίσκω εξαιρετικά και πολύ πιο λογικά σε τιμές (που τα θεωρώ πολύ πιο artisan αν μπορώ να το πω έτσι από έναν Αμερικανό που φτιάχνει 500 + την μέρα ) .
Συγνώμη που ξέφυγα από το SO και το θέμα ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ πάντως μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα smooth operator χρησιμοποιούν έτοιμα αρωματικά blend από μαγαζί στην Αθήνα.Καρατσεκαρισμένο,αφού το εν λόγω μαγαζί πουλάει το smoked wood σε αρωματικό/αιθέριο έλαιο.
Μπορεί βέβαια τώρα να αλλάξει/άλλαξε τακτική ή εν λόγω κυρία που κατασκευάζει το σαπούνι.
Θα το αγοράσω μόλις βγει κάποιο άρωμα που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον και σε μία τιμή που να είναι δελεαστική.
Προς το παρόν οι ξένοι artisan κινούνται από τη μετριότητα στην απόλυτη κορυφή ανάλογα για ποιον μιλάμε.
Το ίδιο συμβαίνει και στα υπόλοιπα μη artisan σαπούνια.
Το πελονέκτημα των artisan είναι για μένα κυρίως το άρωμα.
Σήμερα βρήκα κοντά μου και τζελ ξυρίσματος malizia uomo vetyver και αναρωτιέμαι 1.Αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με πινέλο 2.Αν θα μπορούσε π.χ η κυρία στο smooth operator ή κάποιος άλλος να έβγαζε κάτι παρόμοιο.
Μόλις το πάρω θα σας πω εντυπώσεις.Προς το παρόν το σαπούνι sms του φίλου Kikos7 είναι εξαιρετικό για Ελληνικό.Μαλιστα έφτασε το Φαένα που έχω.
Αναρωτιέμαι αν το smooth operator είναι καλύτερο και πόσο...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Αγαπητέ μου Άκη, προς Θεού, δεν θα υπήρχε λεκτική αντιπαράθεση.
Απλά το σχόλιό σου ήταν το έναυσμα να κάνω κι εγώ κάποιους υπολογισμούς και να δω τα στικς από 'πιό κοντά'.
Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου σαν είδος. Μια δυο φορές που δοκίμασα, μπλιαχ.
Bowl lathering rules. :d
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εμένα ως φεϊσλαδερά μου αρέσουν τα στικ και φυσικά δεν θεωρώ ότι προορίζονται μόνο για ταξίδια (απλώς λόγω μεγέθους βολεύουν γι' αυτήν την περίπτωση).

Δέχομαι όμως αυτό που έγραψε ο Δημήτρης, ότι είναι πιο μπελαλίδικα για τον σαπωνοποιό και ότι εγώ ως αγοραστής πρέπει να πληρώσω κατιτίς όχι μόνο για την επιπλέον δουλειά του, αλλά και για την πρακτικότητα που μου προσφέρει το μέγεθός τους.

Επίσης, φίρμες όπως Valobra και FR Harris έχουν επίσης αναλογικά υψηλές τιμές στα στικ τους σε σχέση με αυτές των puck. Και εν συγκρίσει μ' αυτά, το Smooth Operator βγαίνει πάλι αρκετά πιο οικονομικό. Το Tabac, πάλι, κάνει 10,70 τα 100 gr με τη συσκευασία και 6,80 το refill. Φαύλος κύκλος. Τα 'χουμε πει, ο καθένας παίρνει ό,τι του αρέσει και αντέχει η τσέπη του.

Δεν με βλέπω να το παίρνω σε στικ, πάντως, το Smooth Operator από τη στιγμή που το puck θα μου κοστίσει σαφώς λιγότερα -και αν καίγομαι να χρησιμοποίησω στικ, στο τέλος-τέλος, έχω La Toja, Wilkinson, Bea και δεν συμμαζεύεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Το Tabac, πάλι, κάνει 10,70 τα 100 gr με τη συσκευασία και 6,80 το refill.
Το οτι μπορεις να παρεις 100gr απο το κατα πολλους καλυτερο σαπουνι του κοσμου με 6.80, δεν το λες και ακριβο :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Κρίμα που δεν βγαίνει το Proraso σε Στικ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μα αυτό λέω, Ηρακλή. Οτι το στικ του Smooth Operator είναι πολύ ακριβότερο από το αντίστοιχο του Tabac (που και για μένα είναι το καλύτερο σαπούνι του κόσμου). Το ανέφερα σε αντιδιαστολή με τις τσιμπημένες τιμές των στικ από DR Harris και Valobra -αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά και σε μπέρδεψα. ;)

Τώρα, γιατί οι μεν έχουν φτηνό το στικ και οι δε το ακριβαίνουν (χωρίς να είναι αρτιζάνοι), είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

dimitris έγραψε:Κρίμα που δεν βγαίνει το Proraso σε Στικ.
Ελεος....



Roadrunner (ειναι καιρος να το αποκαλυψεις φιλε μου) συμφωνω απολυτα - το ειχα καταλαβει λαθος :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Vavous έγραψε:Αγαπητέ μου Άκη, προς Θεού, δεν θα υπήρχε λεκτική αντιπαράθεση.
Απλά το σχόλιό σου ήταν το έναυσμα να κάνω κι εγώ κάποιους υπολογισμούς και να δω τα στικς από 'πιό κοντά'.
Προσωπικά δεν μου αρέσουν καθόλου σαν είδος. Μια δυο φορές που δοκίμασα, μπλιαχ.
Bowl lathering rules. :d
Φίλε Αντρέα συγνώμη ! Ατυχής έκφραση! Έπρεπε να γράψω ανταλλαγή επιχειρημάτων. Τώρα το κατάλαβα που το τόνισες. Η αλήθεια είναι Αντρέα ότι για να μιλήσουμε για artisan πρέπει εσύ να σταματήσεις να δοκιμάζεις και εγώ να πέσω με τα μούτρα .... :D
Όσο για τα στικ συμφωνώ ότι είναι άβολα !
Μου αρέσουν μόνο τριμμένα. ..

Added in 5 minutes 10 seconds:
herco έγραψε:
dimitris έγραψε:Κρίμα που δεν βγαίνει το Proraso σε Στικ.
Ελεος....
Ειλικρινά Ηρακλή αν έβγαζαν θα σου έστελνα ένα δώρο μπας και σε πείσουμε να μπεις στο κλαμπ των prorasistas. ... :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Το έπος θα είναι να αγοράσει κανείς το Smooth Operator σε στικ και μετά να το τρίψει!

Ηρακλή, θα έρθει η ώρα. ;)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”