Smooth Operator

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ισχύουν και τα δύο. Και μπόλικο νερό ζητάει και μπόλικη δουλειά χρειάζεται με το πινέλο για να δέσει ο αφρός.
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Roadrunner έγραψε:Προφανώς τα refill των 5 ευρώ μας αποχαιρετούν μόλις εξαντληθεί η υπάρχουσα παρτίδα
Προσωπικά ελπίζω να μην ισχύει αυτό μια και προτιμώ τα refill και θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα επιλογής, δε με φτιάχνει να μαζεύω κουτάκια και συσσκευασίες, βρίσκω πιο πρακτικό το σαπουνάκι στο δικό μου το μπολάκι και μια καλή ποιότητα σε λογική τιμή χωρίς φρού φρού. Άν όμως θελήσω να το αγοράσω για δώρο τότε θα επιλέξω να είναι σε κουτί άρα θέλω να έχω επιλογές, οπότε κατά τη γνώμη μου χρειάζεται να υπάρχουν και τα δύο προϊόντα.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Προσθέτω τη γεύση Bittersweet.
Συμφωνώ με τον Γιάννη. Από τη σκοπιά το καταναλωτή είναι πάντα προτιμότερο να δίνεται η δυνατότητα επιλογής με ή άνευ δοχείου, μικρής ή μεγαλύτερης ποσότητας, δείγματος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σήμερα έφαγα ένα τέταρτο αμφιταλαντευόμενος για το ποιο σαπούνι ή κρέμα να χρησιμοποιήσω. Τελικά κατέληξα και πάλι στο μπαγεβιτσικό (σερβοελληνικό :D ) σαπούνι, το οποίο με κάθε χρήση με κερδίζει όλο και περισσότερο. Ειδικά γι' αυτές τις κρύες μέρες, η ενυδάτωση που προσφέρει στην επιδερμίδα είναι μοναδική.

Βγήκαν ήδη και τα στικάκια, με κόστος 5 ευρώ για 30 γραμμάρια, τιμή τσιμπημένη που ίσως δικαιολογείται λόγω της πλαστικής συσκευασίας. Και σε δύο καινούρια αρώματα: "Tropical Heat" (με bay rum προφανώς ή μενθόλη) και "Vanilla/sandalwood". Μέχρι προχθές είχα δει να πωλείται και σκέτο "Sandalwood" σε 100άρι αλουμινένιο μπολ (στα 7 ευρώ νομίζω) αλλά μάλλον εξαντλήθηκε, ενώ επανήλθαν και οι 100άρες μαστίχες σε refill ή πλαστικό μπολ.

Εγραφα τις προάλλες ότι θα προτιμούσα η Άνα να μην επεκταθεί σε άλλα αρώματα και χαθεί η μπάλα, κατανοώ όμως ότι αφουγκράζεται το ολοένα και αυξανόμενο κοινό της που τα ζητάει, όπως και το ότι είναι σε φάση πειραματισμού και «μετράει» αντιδράσεις. Γνώμη μου είναι πάντως ότι ειδικά η μαστίχα-λεβάντα είναι πολύ πετυχημένο άρωμα και συνάμα ελληνικό και θα έπρεπε να επικεντρωθεί εκεί, από το να προσπαθήσει να προσφέρει ένα ακόμη σανδαλόξυλο κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παρόλα αυτά τα 30 γρ με 5€ τα θεωρώ υπερβολή.... γιατί κάπου εκεί αρχίζει και η σύγκριση ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Οι μόνοι αρτιζάνοι που ξέρω ότι κάνουν shave sticks είναι ο καλός μας κύριος Phoenix που τα πουλάει 10$ και η καλή κυριούλα του Savonnière du Moulin που τα έχει χαλαρά στα 25 ευράκια και είναι σαν υπόθετα.

Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Άλλο το stick Smooth Operator κι άλλο τα Arko, Palmolive που στοιχίζουν λιγότερο.
Για δείτε πόσο έχει και το Valobra και τα βιομηχανικά Εγγλέζικα ToBS DR Harris.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Υπερβολη ειναι οταν το stick (με την επιβαρυνση της πλαστικης θηκης αν εχει) κοστιζει αναλογικα περισσοτερο απο το αντιστοιχο puck της εταιρειας. Δεν γνωριζω τιμες του συγκεκριμενου σαπουνιου οποτε δεν ξερω αν ειναι ακριβο ή οχι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Δεν κάνω τον συνήγορο του διαβόλου κι ούτε είμαι σαπωνοποιός, ρωτάω για να μάθω: μήπως, εκτός της ακριβούτσικης συκευασίας, χρειάζεται πιο πολλή δουλειά και χρόνος για να φτιαχτεί ένα στικ; Εξού και η συγκριτικά με το puck αυξημένη τιμή;

Γιατί οι παραπάνω άρτιζαν τα έχουν κι αυτοί τόσο ακριβά;

Με σημερινές τιμές τα 30γραμ Smooth Operator σάπωνος στοιχίζουν:

puck/refill 1,5€

Tin container 2,1€

Stick 5€

Παραμένει πάντως το φθηνότερο στικ απο τα μη μαζικής παραγωγής.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vavous την 19 Δεκ 2016, 14:30, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Είναι περισσότερο μανούρα να μπει το σαπούνι στα στικ σε σύγκριση με μπωλ και σίγουρα με το puck, και φαντάζομαι ότι η συσκευασία των στικ θα είναι και πιο ακριβή.

€5 είναι λογική τιμή, πιο χαμηλά δεν νομίζω να είναι κερδοφόρο. Και σε αυτή τη περίπτωση μου φαίνεται ότι το βάρος του σαπουνιού το καθορίζει η συσκευασία, όχι ο σαπωνοποιός.

Και στο κάτω κάτω, με το στικ πληρώνεις το πρακτικό του όλου θέματος, όχι την ποσότητα του σαπουνιού. Γιατί να το αγοράσεις για χρήση στο σπίτι όταν μπορείς να αγοράσεις puck;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη, δε βρίσκω το λόγο να πάρει κάποιος για χρήση στο σπίτι το stick, μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με τα refill (προτιμώ με τα extra χρηματα να αγοράσω και κάποιο άλλο προϊόν), ακόμα και τη συσκευασία με το κουτάκι προσωπικά θα την αγόραζα μια στις τόσες εκτός κι αν προορίζεται για δώρο.
Γιάννης :auto-sportbike:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”