Smooth Operator

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αντί να του στέλναμε πίτσες, πιο πετυχημένο θα ήταν να του στέλνουμε όλοι από ένα Proraso.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Τα τελευταία 6-7 ξυρίσματα τα κάνω με την Single Edge ATT με Feather Pro Guard. Δεδομένου ότι ξυρίζομαι κάθε μέρα ξημερώματα, και τα γένια και επιδερμίδα μου είναι κανονικά για Μεσογειακό τύπο, το εργαλείο αυτό είναι φονικό.

Διαβάζω τις τελευταίες μέρες από φίλους στο φόρουμ ότι όλα τα σαπούνια λίγο πολύ είναι ίδια και έχουν απειροελάχιστες διαφορές. Ορμώμενος από το Smooth Operator, του οποίου η σύνθεση μάλιστα άλλαξε προς το καλύτερο σε σχέση με κείνο το πρώτο puck που είχα πρωτοαγοράσει (βλ. αρχικό άρθρο του νήματος), τείνω να έχω αντίθετη άποψη.

Δεν έχω να προσθέσω επί των ιδιοτήτων του σάπωνος, ωστόσο παρατήρησα ότι είναι το μόνο που με προστάτευσε αποτελεσματικά από ερεθισμούς κατά τα ξυρίσματα των τελευταίων ημερών. Πλέον κράτησα στο ροτέισο μόνον 5-6 μάρκες (σε πολλά αρώματα), έχοντας δοκιμάσει τουλάχιστον το 90% απ'όσα κυκλοφορούν εκεί έξω, ήτοι πάνω από 250 σαπούνια τα περισσότερα προφανώς σε δείγματα και σε περισσότερα αρώματα από κάθε μάρκα. Χλευάστε ελεύθερα.

Τα τελευταία προ ΠΞ εποχής χρόνια ξυριζόμουν με το σαπούνι των χεριών και τους δονητές της Gillette. Ναι και κείνο κάνει δουλειά όταν το συνηθίσει το δέρμα. Κατόπιν έλεγα κι εγώ, κατά τα πρώτα στάδια της ενασχόλησής μου με το ΠΞ, ότι όλα τα σαπούνια είναι λίγο πολύ ίδια. Μετά όμως από εκατοντάδες ξυρίσματα με δεκάδες διαφορετικές μηχανές, λεπίδες, σαπούνια, κρέμες και αφτερσέβια, λέω ότι όχι, κανένα δεν είναι ίδιο με το άλλο και ένας έμπειρος και παλαιός χρήστης ή μάλλον καμένος χομπίστας όπως κατήντησα εγώ, μπορεί να καταλάβει τις διαφορές στις ιδιότητες.

Λοιπόν, για να επανέλθω στο θέμα, τα δύο τελευταία Σμουθ που ήρθαν, το μαστίχα/λεβάντα και ο κόκκινος κέδρος/ ρόδον είναι καταπληκτικά σαπούνια που στο θέμα προστασίας προσωπικά τους βάζω ξερό είκοσι (στα είκοσι ε). Στα δύσκολα φανήκανε και μεγαλούργησαν. Και τα αρώματα είναι πετυχημένα, από ένταση είναι στο 7/10, το ένα μου βγάζει μαστίχα περισσότερο (υποβρύχιο όντως!) και το άλλο βύσσινο. Ελπίζω να δούμε σύντομα και το φουζεράκι Τηλέμαχε!
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αντρέα θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγες τη γνώμη σου για μια σύγκριση ανάμεσα στο SO και ενός ξένου ιδιαίτερα γνωστού στο χώρο των artisan που θεωρείται κορυφαίο (οποίο νομίζεις εσύ ότι είναι ), θεωρείς ότι το SO στέκεται αξία απέναντι του ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Αν το SO αποκτήσει συσκευασία, αρώματα και marketing αμερικάνικου άρτιζαν, θα αφήσει εποχή.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
8
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 54

Το Smooth Operator ειναι πραγματικα εκπληκτικο!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Τα είπε όλα ο Ανδρέας!
Πράγματι εξαιρετικά...
Τελικά δεν θ' αγιάσουμε...εκείνο το "κόκκινος κέδρος/ ρόδον" αρωματικά τι λέει? :-)
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27354 times
Been thanked: 38896 times
Ηλικία: 54

Μου μυρίζει απίθανο βύσσινο! Στα αρώματα όμως όλα είναι όλως υποκειμενικά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Κι εμένα η συγκεκριμένη γεύση με ιντριγκάρει, μιας και το λεβαντα δυόσμος που έχω δεν μου αρέσει καθόλου αρωματικά. Από ιδιότητες ωστόσο είναι πάρα πολύ καλό.

Το λαδεράρω σαν να μην υπάρχει αύριο οταν το χρησιμοποιώ μπας και τελειώσει ποτέ για να πάρω άλλο. (Καλά ποιον κοροιδευω, σιγά μην περιμένω να τελειώσει...) :violin:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μόνο και μόνο επειδή με πείσατε και όχι γιατί ήθελα εγώ ( :lmao ) θα πάρω και τις άλλες γεύσεις ... δεν θέλω αλλά τι να κάνω .... αναγκάζομαι ....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Ας αναβιώσουμε το thread ενός καλού έλληνα παραγωγού. Πέρασα το καλοκαίρι εναλλάσοντας το Red Cedarwood and Rose με το Tropical Heat το οποίο θεώρησα πιο "καλοκαιρινό" άρωμα. Τελικά ο κέδρος ήταν υπέροχος με μια απαραίτητη δόση τριαντάφυλλου ώστε να μην βαραίνει υπερβολικά ενώ το δεύτερο μου άρεσε πολύ λιγότερο. Να σημειώσω ότι τα αρώματα ξεθυμαίνουν μάλλον γρήγορα.

Ως προς τις ξυριστικές του ιδιότητες δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο στα ήδη λεχθέντα: πολύ καλό σαπούνι με εύκολο αφρισμό και σχηματισμό κρέμας, ικανοποιητικό γλίστρημα και μεταξυριστική αίσθηση. Ωστόσο θεωρώ ότι ως προς τα τελευταία είναι λίγο υποδεέστερο από το σαπούνι του Δημήτρη το οποίο έχω σε μεγάλη εκτίμιση.

Μια τελευταία παρατήρηση. Το σαπούνι στο μεγάλο μεταλλικό κουτί αφρίζει πραγματικά πολύ εύκολα. Αντίθετα, αντιμετώπισα δυσκολία στο μικρό σαπούνι των 100γρ σε σημείο που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω την παραγωγό αν είχε κάποια κακή παρτίδα.... Τελικά μια μέρα το χρησιμοποίησα ως στικ και όντως αφρίζει ακόμα πιο εύκολα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”