Smooth Operator

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Εικόνα

Smooth Operator ή 'το Ελληνικόν Valobra'

Αυτό το σαπούνι το συμπάθησα με την πρώτη ματιά. Ελληνικό, με tallow και μπόλικα άλλα καλά συστατικά. Γίνεται να μην με προδιαθέτει θετικά;

Η συσκευασία που παραπέμπει σε ‘refill’ και κρατάει την τιμή πώλησης χαμηλά, απλούστατη έως ανύπαρκτη, όμως αυτό το κόκκινο γκοφρέ χαρτί τραβάει το βλέμμα. Μικρό σε διαστάσεις, η εγκατάστασή του σε δοχείο είναι εύκολη υπόθεση.

Τα συστατικά του: Aqua, stearic acid, tallow, coconut oil, sodium hydroxide, potassium hydroxide, shea butter, glycerin, kaolin clay, fragrance, sodium lactate. Απλώς τα παραθέτω γιατί έτσι κάνουν στα σωστά reviews. Τα μισά απ’ αυτά δεν ξέρω τι είναι και ποίος ο ρόλος τους.

Έχει βάρος περί τα 75 γραμμάρια, υποκίτρινο χρώμα και μυρωδιά που -ελλείψει περιγραφής από την πωλήτρια- την αντιλαμβάνομαι clean, powdery, ζεστού amber ίσως με λίγο sandalwood. Η ελαφριά αρρενωπή μυρωδιά, χωρίς να μου θυμίζει κάποιου άλλου σαπουνιού, είναι εντούτοις απροσδιόριστα οικεία. Μεσαίας έντασης, χωρίς να διαφοροποιείται κατά τα στάδια του lathering, παραμένει για τουλάχιστον μια μιάμιση ώρα στο δέρμα μετά το ξύρισμα πριν χαθεί. Εν ολίγοις, το άρωμα δεν έχει κάποια πρωτοτυπία, θα είναι όμως ευχάριστο σε όλες τις μύτες.

Στεγνό το σαπούνι είναι αρκετά σκληρό, ωστόσο με λίγες σταγόνες ζεστού νερού στην επιφάνεια μαλακώνει αμέσως με αποτέλεσμα όλων των ειδών τα πινέλα με τα οποία πειραματίστηκα να φορτώνουν ταχύτατα. Ο ογκώδης αφρός που προκύπτει αβίαστα είναι κρεμώδης και με καλό σβούρισμα στο μπολ μετατρέπεται σε υλικό κατάλληλο και για γλυπτική. Μυστρί και πηλοφόρι, από τους πιο σφιχτούς αφρούς που έχω συναντήσει.

Στο πρόσωπο κρατάει άριστα χωρίς να στεγνώνει, στο μπολ όμως ανάμεσα στα περάσματα εμπειρικά προσέθετα 3-4 σταγόνες νερού για να τον αναζωογονήσω.

Το γλίστρημα της λεπίδας είναι απροβλημάτιστο χωρίς όμως να μιλάμε και για patinage. Το βαρύ Rocnel δεν σκάλωσε πουθενά.

Η προστασία είναι από τις καλύτερες. Σε κανένα από τα τρία περάσματα προς κάθε κατεύθυνση του ορίζοντα δεν αισθάνθηκα εκτεθειμένος σε κίνδυνο αυτοτραυματισμού. Δεν αφήνει στο δέρμα αυτό το γλιστερό φίλτρο που νοιώθω π.χ. στα Varesino αλλά εύκολα κάνεις τα τοπικά μερεμέτια χωρίς να χρειάζεται να απλώσεις ξανά αφρό.

Μετά το πέρας του ξυρίσματος και για δυο ολόκληρες ώρες χωρίς κανένα after, η ενυδάτωση και η όλη αίσθηση του Smooth Operator παραμένει ιδιαίτερα ευχάριστη.

Αν μου έδεναν τα μάτια και μου ζητούσαν να μαντέψω τι είναι, θα έλεγα αμέσως ότι πρόκειται για Valobra. Κατ ‘εμέ έχει παραπλήσια υφή και αφρισμό, ίδια αίσθηση και αποτελεσματικότητα.

Συμπερασματικά, πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό σαπούνι σε εξαιρετική τιμή. Χωρίς να έχει κάποιο ξεχωριστό χαρακτηριστικό ή ιδιότητα που θα με κάνει να αναφωνήσω ‘εύρηκα’, είναι σαφώς ανώτερο από πολλά άλλα φανφαρόνικα κι επηρμένα ακριβά άρτιζαν που αποδεικνύονται απογοητευτικά ‘απ’ έξω κούκλα κι από μέσα πανούκλα’. Μεταξύ των αρκετών δεκάδων σαπουνιών που έχω δοκιμάσει, το περί ου ο λόγος κατατάσσω κάπου στο τοπ 10 - 12. YMMV θυμίζω, οι fan των κρεμωδών αφρών -στους οποίους δεν συγκαταλέγομαι- θα το βάλουν ψηλότερα στη λίστα τους.

Το προϊόν είναι καλό και Ελληνικό. Ο επαγγελματισμός και η εξυπηρέτηση της σαπωνοποιού Άννας, Ευρωπαϊκός. Το ότι επιπλέον πωλείται σε χαμηλή τιμή δεν παίζει ρόλο στην αξιολόγησή του.

Θα ήθελα να το δω και σε άλλα αρώματα καθώς και σε έκδοση σε δοχείο τύπου I Coloniali. Γούστα είναι αυτά! Το βρίσκετε εδώ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aνδρέα μόνο και μόνο για το review σου θα το βάλω μέσα στις 150 πιό άμεσες προτεραιοτητές μου για τη σεζόν 2017-2018. :DD

Το συμπάθησα επίσης γιατί έτσι όπως το βλέπω φουσκωτό και πορτοκαλί, θυμήθηκα τα παλιά μπρελόκ της Νautica. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28040 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Εύγε, Μέγιστε Αρχιερέα της διαφθοράς :D Αντρέα. Αριστη παρουσίαση, με έπεισες (Ευτυχώς η ζημιά είναι μικρή 8) )
Πέρα από την πλάκα, καλό είναι που υπάρχει ακόμα ένα καλό, πιστεύω Ελληνικό σαπούνι, μετά από αυτό του Δημήτρη.
Μακάρι να βρεθούν περισσότερα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Kαι θα μπορούσαμε να της ζητήσουμε να κάνει limited edition άρωμα για το forum μας.Καλό?
Μήπως υπάρχει κανα email ή τηλέφωνο επικοινωνίας?


υ.γ είχα ποστάρει και άλλο Ελληνικό tallow σαπούνι παρόμοιο με αυτό.Ευτυχώς κάποιοι το ψάχνουν,όταν άλλοι(benessere π.χ) βγάζουν ακατάλληλα σαπούνια ξυρίσματος και τα προμοτάρουν κι όλας στα χόντος!


Ωραία παρουσίαση φίλε Ανδρέα!!!

Added in 45 minutes 40 seconds:
Και παρεπιπτόντως τα πήρατε όλα τα κομμάτια.Ένα τέταρτο έλειψα στο σούπερ μάρκετ και βούρ στον πατσά...χαχαχα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rhtoras την 14 Μάι 2016, 12:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Ανδρέα μπράβο για την παρουσίαση.
Μια ερώτηση για τον άργυλο που περιέχει. κατάλαβες κάποια διαφορά; Γενικότερα βλέπω πως επικρατεί η άποψη πως δεν χρειαζόμαστε λάσπη στα σαπούνια μας... ποια η γνώμη σου;
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Δημήτρη, δεν μπορώ να καταλάβω διαφορά. Για το ρόλο το αργίλου -και των άλλων συστατικών ενγένει σ' ένα σαπούνι- υπάρχουν στο φόρουμ βαθιοί γνώστες να απαντήσουν.
Προσωπικά προτιμώ τους 'αεράτους' αφρούς από τους λασπερούς / κρεμώδεις.

Τηλέμαχε, ωραία η ιδέα σου για LE σαπούνι. Μέχρι στιγμής η επικοινωνία μέσω του Etsy.

Ευχαριστώ Ηλία και Γιάννη για τα ενθαρρυντικά λόγια. Προσπάθησα να είμαι το κατά δύναμη αντικειμενικός και πλήρης στην παρουσίαση. Ε ναι, η διαφθορά είναι γλυκό αμάρτημα...
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μέγιστε διαφθορέα Ανδρέα εύγε !
Καταρχήν συγχαρητήρια για το review! Είσαι ικανός να πουλήσεις πάγο σε εσκιμώους (προφανώς λόγω επαγγέλματος ) χαχαχαχα!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Η Rocknel ήταν αυτό που περίμενες? ( αν και πιστεύω ότι θα γράψεις και για αυτήν review και θα ανέβουν οι πωλήσεις τους!!!)
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5901
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27366 times
Been thanked: 38901 times
Ηλικία: 54

Μερσί Άκη. Πέντε μήνες συνεχιζόμενης απεργίας, κάπου έπρεπε να διοχετεύσω τόση μαζεμένη συγγραφική ενέργεια.

Και το Rocnel είναι εξαιρετικό. Το ότι είναι πάμφθηνο είναι ευτυχής συγκυρία και δεν θα παίξει ρόλο στην αξιολόγησή του. Θέλω χρόνο ακόμα για δοκιμές προτού γράψω κάτι. Άλλο τα σαπούνια. Για την ώρα μια συμβουλή: αν ξαναεμφανιστεί σ'αυτήν την τιμή αρπάχτε το. Και να μην σας βολέψει στην ξούρα (που θα σας βολέψει λέω) είναι μια πολύ όμορφη πρωτότυπη προσθήκη στη συλλογή κάθε wet shaver.

Αν και δεν την γνωρίζω, έστειλα μήνυμα στην κυρία που φτιάχνει το ανωτέρω σαπούνι για την αυξημένη ζήτηση που ενδεχομένως θα αντιμετωπίσει, οπότε φαντάζομαι ότι έχουν πάρει φωτιά τα μπατζάκια και τα τσουκάλια της.

Τα καλά τοπικά προϊόντα πρέπει να τα στηρίζουμε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Kαι εγώ έστειλα στην εν λόγω κυρία και ετοιμάζει σαπούνι με λεβάντα,δυόσμο και παλμαρόζα.Δεν είναι ακριβώς φουζέρ αλλά πρασινίζει οπότε μοιάζει.Θα πάρω ένα,ειδικά αν δεν ανεβάσει την τιμή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Στο τελευταίο προσυπογράφω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”