Smooth Operator

Απάντηση
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Επειδή το ερωτημα "ποιος ο ρόλος του άργιλου?" εμεινε αναπάντητο οι παρασκευαστες σαπουνιών λένε: Ο πρασινος άργιλος θεωρείται, σήμερα, ιδανικός για την αποτοξίνωση της επιδερμίδας. Η χρήση του έχει ως κύριο σκοπό τον "καθαρισμό" του δέρματος, καθώς βοηθάει στην αποβολή των τοξινών και συμβάλει στη τόνωση και σύσφιξη της επιδερμίδας μέσα από τη βελτίωση της κυκλοφορίας του αίματος τοπικά. Για την περιποίηση του προσώπου και πιο συγκεκριμένα για τον "καθαρισμό" των πόρων και τον "εμπλουτισμό" της επιδερμίδας με θρεπτικά μεταλλικά στοιχεία. Μειώνει τη λιπαρότητα και το σμήγμα.

Added in 3 minutes 16 seconds:
Αρωματικά το "Smoked Wood" μου θυμίζει το "Spicebomb" Victor & Rolf Eau de Toilette.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Nomad έγραψε:Τα Smooth Operator, εκ νέου διαθέσιμα εδώ. Πλέον και σε πλαστικό μπολάκι για όποιον το επιθυμεί. Αυτή τη φορά πρόλαβα και τσίμπησα ένα! 8)
Είναι στην ίδια διάμετρο για να χωρέσει το παλιό refill?

ΥΓ. Στην προηγούμενη φουρνιά τον Ιούνιο, πλήρωσα με Paypal κανονικά.
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

drumpa78 έγραψε:
Added in 3 minutes 16 seconds:
Αρωματικά το "Smoked Wood" μου θυμίζει το "Spicebomb" Victor & Rolf Eau de Toilette.
Τόσο λουλουδάτο είναι το άρωμα του σαπουνιού?
Γιατί το άρωμα spicy δεν το λες...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

__Nikolas έγραψε:
Είναι στην ίδια διάμετρο για να χωρέσει το παλιό refill?
Δεν ξέρω Νικόλα... Δεν το έχω σκέτο. Φαντάζομαι όμως, οτι θα είναι ίδια η διάμετρος.

Αρκετά μικρό το μπολάκι και χωράει ακριβώς το σαπουνακι μέσα. Φαντάσου οτι είναι ελάχιστα πιο μικρό από το Cella. Αυτό έχει ως συνέπεια το φόρτωμα να είναι λίγο δύσκολο, τουλάχιστον μέχρι να κατέβει λίγο η στάθμη του σαπουνιού. Κατά τ' άλλα, είναι πάρα πολύ καλό σε απόδοση και αν σκεφτούμε και το παράγοντα τιμή, θα το χαρακτήριζα απόλυτα value for money.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Με ψιλό τρίφτη τρίβεται υπέροχα και χωράει σε οποιοδήποτε μπωλάκι παιδιά ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Προμηθεύτηκα σχετικά πρόσφατα το σαπούνι μαζί με το βαζάκι του. Επειδή το συγκεκριμένο βαζάκι, απο την πρώτη στιγμή δεν μου γέμισε το μάτι, είχα αποφασίσει να το αλλάξω με ένα μεγαλύτερο, κάτι που έπραξα σήμερα.

Όταν αφαίρεσα το σαπούνι, παρατήρησα οτι είχε πολύ μαλακή και μαστιχωτή υφή. Πολύ περισσότερο απο ότι περίμενα. Επειδή το σαπούνι σχηματοποιείται σε καλούπι και μετά τοποθετείται στο βαζάκι, περιμετρικά μένει κενό μεταξύ σαπουνιού και τοιχώματος. Κατά την χρήση, εισέρχεται και εγκλωβίζεται νερό στο κενό, με αποτέλεσμα να διατηρείται το σαπούνι σε αυτή την μορφή. Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κάποιος άλλο χρήστης, κάτι παρόμοιο. Πιστεύω οτι αυτό δεν μπορεί να είναι καλό για το σαπούνι.

Αυτό που μου αρέσει ιδιαιτέρως στο σαπούνι είναι το οτι ο πλούσιος αφρός που παράγει, έχει γυαλιστερή/μεταξωτή υφή. Έχει βέβαια καλή συνεκτικότητα, διάρκεια και απλώνεται εύκολα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Φώτη είχα προσέξει κι εγώ τα μικρά κενά που λες όταν παρελήφθη ο σάπων. Οπότε πριν την πρώτη χρήση το ζούπηξα ώστε να κολλήσει καλά στα τοιχώματα του δοχείου κι έτσι δεν 'πήρε νερά'. Είχα το ίδιο θέμα με το Νορβηγικό Brutalt Bra με το οποίο την πάτησα κι έμαθα. Τέλος πάντων, σώζεται η κατάσταση, άφησέ το μια δυο μέρες ανάποδα να στραγγίξει και μετά πατίκωσέ το ή άλλαξε δοχείο.
Τώρα, αν αυτό είναι καλό ή όχι για το σαπούνι δεν ξέρω και δεν με νοιάζει προσωπικά να μάθω. Θα το έχω σίγουρα ξεπατώσει πριν πάθει κάτι κακό.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ανδρέα γιατί να είναι κακό να το πατήσεις ? Δεν το ζεσταίνεις, δεν κάνεις κάτι κακό για τη σύσταση του ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Άκη, αν αντιλήφθηκα σωστά, ο Φώτης διερωτάται αν είναι κακό για το σαπούνι να έχει εγκλωβιστεί το νερό στα τοιχώματά του για πολύ καιρό. Σ' αυτό δεν γνωρίζω την απάντηση. Αν κρίνω απο την συμπεριφορά του MWF μάλλον εξαρτάται απο το σαπούνι.
Αλλά το πάτημα ή η μεταφορά σε άλλο δοχείο ασφαλώς και δεν βλάπτει.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Τέλειωσα το Smooth Operator "Smoked Wood".
Θα έλεγα το όνομα "παραπλανητικό" μιας και εμένα μου μύριζε κυρίως γλυκιά κανέλα. Ίσως με λίγο βέτιβερ κάτι να γινόταν.
Ευκολία αφρισμού πολύ καλή.
Προστασία ένα κλικ κάτω από του Δημήτρη.
Σχέση ποιότητας τιμής, άριστη για το Refill.
Το δικό μου ήταν υπόλευκου χρώματος ενώ αυτά που πουλιούνται τώρα στο Etsy έχουν χρώμα γκρι/ανθρακί.
Θα το αγόραζα ξανά σε άλλο άρωμα για να μην το βαρεθώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”