Cyril R. Salter French Vetiver

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Νόμιζα ότι υπήρχε νήμα για την κρέμα με το πιο αμφιλεγόμενο άρωμα στην ιστορία του wet shaving, αλλά δεν βρήκα κάτι. Ανοίγω λοιπόν αυτό εδώ.

Την κρέμα την είχα πρωτομυρίσει στη μοναδική μου επίσκεψη στο Well Shaved, τα Χριστούγεννα του '14 και παρ' ότι δεν είμαι «αρωματάκιας», με είχε ιντριγκάρει. Σε έναν κόσμο όπου τα δυνατά και ευχάριστα αρώματα κυριαρχούν, μου είχε φανεί πολύ μάγκικο να βγάλει μια εταιρεία κρέμα με τόσο δυσάρεστη μυρωδιά. Μιλάμε για κανονικό καμένο ξύλο, αναμεμειγμένο με βρεγμένο χώμα ή κάτι τέτοιο. Γι' αυτό και μου άρεσε.

Χωρίς να το περιμένω, ανάμεσα στα πολλά πράματα που μου ξεφόρτωσε ο herco το περασμένο καλοκαίρι, μαζί με άλλα που είχα αγοράσει από μια αγγελία του εδώ, περιλαμβανόταν κι ένα γενναίο δείγμα αυτής της κρέμας. Χάρηκα και τη δοκίμασα γρήγορα, αλλά δεν με είχε ενθουσιάσει. Και μες στη μούρλα που με είχε μόλις πιάσει με τα σαπούνια, την άφησα έκτοτε στο ντουλάπι για να μη μαζεύει σκόνη.

Μες στη μουντίλα του Φλεβάρη είπα να την ξαναδοκιμάσω προχθές, μια και δεν θυμόμουν τις ιδιότητές της. Και έπαθα σοκ. Αφρισμός πανεύκολος (έβαλα βέβαια κλασικά μπόλικη ποσότητα, όσο το μέγεθος ενός δίευρου περίπου), γλίστρημα που δεν είχα ξαναπετύχει σε άλλη κρέμα και, το πιο βασικό, εξαιρετικές μεταξυριστικές ιδιότητες. Το δέρμα ήταν τόσο μαλακό, που σχεδόν δεν χρειαζόταν άφτερ σέιβ μετά. Οσο για το βαρύ άρωμα του βέτιβερ (το οποίο ούτε που ήξερα τι είναι στην π.W/S εποχή) μαλακώνει κάπως κατά το lathering και δεν είναι τόσο έντονο, αλλά και να ήταν, εμένα (το τονίζω) δεν θα με πείραζε.

Πριν λίγο έκανα και δεύτερο σερί ξύρισμα, με μικρότερη ποσότητα, αλλά ο αφρισμός ήταν και πάλι σούπερ. Και παρότι η λεπίδα ήταν ταλαιπωρημένη, η κρέμα έδειξε τις δυνατότητές της βοηθώντας με να κάνω άλλο ένα καλό ξύρισμα.

Συμπεράσματα:

- Είναι λίγο ακριβή (12.90), αλλά έχει μπόλικη ποσότητα (165 γρ.). Και δεδομένης της ποιότητας, αλλά και του ότι δεν χρειάζεται πολλή ποσότητα για αφρό δυο-τριών περασμάτων, μάλλον προσιτή κρίνεται η τιμή της.
- Είναι σίγουρα ανώτερη κι απ' τις καλές κρέμες ευρείας κυκλοφορίας (δεν λέω «του σούπερ μάρκετ», γιατί είναι υποτιμητικός και ολίγον άδικος όρος) που έχω δοκιμάσει, όπως π.χ. οι Palmolive ή η Nivea.

Για το υπόλοιπο του χειμώνα τη βλέπω να γίνεται βασική επιλογή. Θα την αγοράσω σίγουρα όταν τελειώσει το δείγμα μου. Το μόνο κακό είναι ότι πάνω που έλεγα ότι δεν θα ξαναασχοληθώ με κρέμες, μου μπήκαν πάλι ιδέες... :">
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πολύ καλά έκανες και άνοιξες "θέμα" για τη κρέμα. Είναι σημαντικό και έχω καταντήσει γραφικός να επαναλαμβάνω πως πρέπει να εμπλουτίζουμε τα νήματα αυτά με κριτικές.
Χαίρομαι που σου αρέσει, προσωπικά όμως βρίσκω τη μυρωδιά του βέτιβερ ολίγον "χώμα" και δεν είναι του γούστου μου, αναγνωρίζω όμως - όπως και με το σανδαλόξυλο που μου αρέσει ! - την αρωματική σταθερότητα που τη χαρακτηρίζει, αυτή την χωρίς πολυπλοκότητα και εναλλαγές που τόσο βοηθά να γίνει "καθημερινή" για όσους έχουν κατασταλάξει σε δύο-τρία συγκεκριμένα αρώματα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Δώρο του Άγιου Βασίλη τον Δεκέμβριο του 2014. Με ξένισε το άρωμα γιατί δεν είχα ιδέα τι ήταν το vetiver. Παρ' όλα αυτά συμφωνώ για τα περί ποιότητάς της. Το έχω αναφέρει και στα "Ξυρίσματα Ημέρας" που έτυχε να την χρησιμοποιήσω. Πολύ καλό προϊόν. Τώρα τα περί αρώματος..γούστα είναι αυτά.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

δηλαδη το αρωμα της ειναι περιπου οπως μυριζουμε οταν καθομαστε κοντα στο τζακι;;
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Εδω επαληθεύεται οτι αυτό το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου εμένα για τον άλλο μπορεί να είναι σούπερ ! Η πρώτη μου επαφή με vetiver ηταν με μια Tabula rasa και τότε αναρωτιώμουν αν είναι δυνατόν να αρέσει σε κάποιον αυτό το άρωμα . Πιστεύω οτι Cyril R. Salter θα μυρίζει ακόμη χειρότερα για τα δικά μου πάντα γούστα. Αλλά αφού αρέσει στον φίλο Roadrunner εμάς μας περισσεύει.... :DD
Απλά να επισημάνω οτι μιλάω μόνο για το άρωμα και οχι για την απόδοση της σαν κρέμα που μπορεί να είναι κορυφαία ;)
Εξαίρεση αποτελούν κάποια Asl με vetiver όπως το Fine όπου εκεί το πράγμα αλλάζει και μου αρέσει αρκετά.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Η απόδοση της είναι τρομερή, μαζί με την TH 10 μιλάμε για κορυφαίες κρέμες που ρίχνουν κάτω σαπούνια. Το άρωμα θυμιζει χωματίλα μαζί με βρεγμένο ξύλο, χειμωνιάτικο και ιδιαίτερο. Την πούλήσα όταν πήρα το MDC...
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν μ' αρέσει το άρωμα ούτε το θεωρώ ωραίο, μ' αρέσει απλώς που υπάρχει μία εταιρία που δεν φοβάται να κυκλοφορήσει κρέμα με δυσάρεστη (αλλά και πόσο φυσική, ε...) μυρωδιά!

Και όπως λέει κι ο Ηλίας, ας μην ντρεπόμαστε να ανοίγουμε θέματα για προϊόντα, δεν χρειάζεται μακροσκελές κείμενο ούτε φωτογραφία. Θα ήθελα π.χ. ένα νήμα και για κάποιο άλλο τύπο κρέμας Cyril Salter...
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα σας.
Σαν νέος στο forum θα ήθελα να πω και γω τη γνώμη μου για τις κρέμες που έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα και συγκεκριμένα για για αυτή τη κρέμα.Την είχα αγοράσει από εξωτερικό πριν 2 χρόνια σαν δεύτερη κρέμα μου στην ενασχόληση στο παραδοσιακό ξύρισμα και μου είχε κάνει καλή εντύπωση για δύο πράγματα.Πρώτον την υφή της και δεύτερον για το άρωμα της (Lime).
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Επειδή η συγκεκριμένη κρέμα τελειώνει και ξυρίζομαι συχνά μαζί της για να αδειάζει σιγά σιγά το ντουλάπι, προχθές που την έφερα στη μύτη μου να την μυρίσω, μου θύμισε καπνιστό ουίσκι! Αυτό ήταν που τόσο καιρό δεν μπορούσα α καταλάβω που την έχω ξαναμυρίσει. Έχει ίδια μυρωδιά με το Lagavulin νομίζω! Καλά για ιδιότητες, το έχω ξαναπεί ότι είναι φοβερή.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Βασίλη δεν έχεις και πολύ άδικο. Την μύρισα στο Γιώργο και προσπαθούσα να καταλάβω τι θυμίζει . Επίσης το κίτρο της εν λόγω εταιρίας είναι απίστευτο ! Έχει μπει στη wish list. Τελικά οι κρέμες αυτές άσχέτου αρώματος αξίζουν δικό τους νήμα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”