Cyril R. Salter French Vetiver

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τον τελευταίο καιρό έχω κάνει 2-3 ξυρίσματα με Cyril Salter Κίτρο, χρησιμοποιώντας ένα μικρό δειγματάκι που είχα κρατήσει στο ψυγείο εδώ και τρία (3) χρόνια από το Πακέτο Οδοιπόρος V2 8)

Δεν θυμόμουν να την είχα ξαναχρησιμοποιήσει, αλλά ψάχνοντας διαπίστωσα πως την είχα δοκιμάσει μια φορά τότε.

Λιτά και συμπερασματικά: έμεινα έκπληκτος. Σημειωτέον πως εδώ και αρκετούς μήνες ξυρίζομαι αποκλειστικά με σαβέτα, χωρίς να κάνω ιδιαίτερο rotation. Επιβεβαιώνω δε την υπέροχη μεταξυριστική αίσθηση, ενώ μου κάνει εντύπωση ο τρόπος με τον οποίο μαλακώνει τα γένια η κρέμα. Κόβονται μετά σαν βούτυρο!

Δεν είναι βέβαια περίεργο πως δεν θυμόμουν καθόλου την μία και μοναδική χρήση της κρέμας στο παρελθόν, αφού μες στον φρενήρη υπερκαταναλωτισμό που πέρναγα (και στην σαφώς μικρότερη εμπειρία μου) άλλαζα τα setup με ρυθμούς ταχύτητας φωτός.....
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Γενικά, θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο των σαπουνιών. Με τις κρέμες, δε τα πάω και πολύ καλά. Παρόλα αυτά, η συγκεκριμένη, είναι από αυτές που μου αρέσουν αρκετά. Θεωρώ πως είναι από τις καλύτερες αγγλικές, μη πω η καλύτερη. Το άρωμα, σίγουρα αμφιλεγόμενο, σίγουρα υποκειμενικό, αλλά μου αρέσει. Βέβαια με το βέτιβερ τα πάω καλά, είτε αναμεμειγμένο σε αρώματα, είτε σκέτο, στη "βρωμερή",pure μορφή του! :)
Ακόμη όμως και να φοβάστε το συγκεκριμένο άρωμα, έχει άλλα η εταιρεία, ευχάριστα και πιο εύκολα. Δώστε της μια ευκαιρία. Είναι από τις καλές.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εν έτη 2019 που έχουμε τους Αμερικάνους να αρωματίζουν τα σαπούνια τους με εσάνς ψώφιας γάτας και βρώμικου ποδιού με μύκητες, εμένα το άρωμα μου αρέσει.
Βγάζει ξύλο, πιπέρι, λίγο χώμα αλλά και κάτι πράσινο.
Σε γλίστρημα και Pre πολύ καλό, προστασία και post άνω των προσδοκιών μου για κρέμα.
Όχι ότι έχω και αρκετή εμπειρία σε κρέμες για να κρίνω σωστά. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Την έπιασα από τις αρχές Μαΐου, με στόχο να τη χρησιμοποιήσω αποκλειστικά τουλάχιστον μέχρι το τέλος του μήνα.

Κάνω σπάταλη χρήση (ποσότητα όσο δυο φουντούκια περίπου) και ο αφρός που φτιάχνω είναι πλουσιότατος, περισσεύει δηλαδή αρκετό lather με το πέρας των δύο περασμάτων που κάνω. Και τρίτο να έκανα, πάλι θα περίσσευε και για τέταρτο.

Σίγουρα είναι πολύ καλή κρέμα, αλλά λίγο υπερτιμημένη. Προσοχή, όχι υπερεκτιμημένη, καλώς την εκτιμά ο κόσμος γιατί είναι ανώτερης κατηγορίας. Υπερτιμημένη είναι, δηλαδή λίγο πιο ακριβή απ' όσο θα έπρεπε, μια και δεν προσφέρει κάτι τόσο σούπερ ουάου σε σχέση με μια Palmolive π.χ. σε προστασία και αφρισμό. Αν κόστισε 8-9 ευρώ το μπολάκι, αντί για 12, θα ήταν ΟΚ. Σίγουρα το κόστος ανεβαίνει λόγω αρώματος, το οποίο είναι εξαιρετικά πετυχημένο (σίγουρα όχι το πιο ευχάριστο, αλλά το συνηθίζεις και δεν ενοχλεί, ιδιαίτερα αφότου δημιουργηθεί ο αφρός). Και δεν έχει ατονήσει, τόσα χρόνια μετά.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν θα τη συνεχίσω για να την τελειώσω μες στο καλοκαίρι ή αν θα κρατήσω όση απέμεινε (βγάζει 15 ξυρίσματα) για το φθινόπωρο, που της ταιριάζει καλύτερα αρωματικά.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Συμφωνώ. Σε καμία περιπτωση δε θα αγόραζα Κυριλλο στα 12 ευρώ.

Μήπως ξέρεις ποσο κοστίζει ένα Stirling?
Δε ντρέπονται λίγο εκεί στην Αγγλία?
Εικόνα
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Βρε παιδιά, είναι ακριβή αυτή, ενώ είναι δηλαδή οκ η toobs? Μη μιλήσουμε για τις Dr Harris κρέμες. Από τις 3 αγγλικές, την θεωρώ την καλύτερη, και είναι και η πιο φτηνή. Και με μεγαλύτερη ποσότητα.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Maca Root πιο καλή θεωρω απ'όλες. Απλά δεν έχει άρωμα. Την ολίσθηση ειδικά της MR δεν την έχει καμία.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν το συνηθιζω, αλλα πρεπει να συμφωνησω με τον Jimbo :D

Δεν μπορει να συγκρινουμε Αγγλικες soft κρεμες με οτι αλλο υπαρχει εκει εξω - ειδικα οταν μιλαμε για κοστος. Η Maca Root της BS ειναι μια πολυ καλη κρεμα αλλα δεν εχει πισω της το κοστος των 3Τ.

O κυριος Salter παροτι εμπορακος και οχι κατασκευαστης, εχει πετυχει μια πολυ καλη (αν οχι χρυση) τομη ποιοτητας/τιμης στα προιοντα του. Ειδικα αυτη η απιστευτη French Vetiver κρεμα ειναι απο τα καλυτερα "Μεγκλα" ξυριστικα καλουδια, εκει εξω. IMHO παντα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μη με κάνετε νυχτιάτικα να βάλω παραγγελια vetiver ε.
Κανονίστε..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Επειδή είχα την vetiver salter και τελείωσα ένα βάζο.
Πολύ δυνατό άρωμα,που εμένα που μου αρέσει το vetiver το βρήκα meh!
Από την άλλη είναι μια καλή κρέμα.Την κρέμα αυτή όπως τις toons και τη macaroot κ.λ.π τις φτιάχνει η Creighton's
Άλλωστε για αυτό όλες έχουν και παρόμοια σύσταση περιέχοντας triethanolamine.

Επίσης σίγουρα δε θα την πάρει κάποιος για την τιμή της.Ο βασικός λόγος είναι το άρωμα,που είναι έτσι ιδιαίτερο και δεν το έχω ξαναμυρίσει.
Ποιοτικά έτσι και αλλιώς μιλάμε για μια καλή κρέμα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”