Arko SS stick

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δυσάρεστο πάντως δε μου είναι Ακη. Πολύ καλό γλίστρημα, αν μου τελείωνε ποτέ θα στοκάριζα. Αλλα έχω ήδη 2 στικ πιεσμένα σε 1 μπολ.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

To Arko είναι πολύ καλό στο γλίστρημα και φθηνό, αλλά η μυρωδιά του δεν είναι για όλα τα ρουθούνια και ευτυχώς, το μούτρο μου δεν είναι απαιτητικό και όλα τα σαπούνια γλιστράνε επαρκώς πάνω του, ώστε να μην αγχώνομαι. Με άλλα λόγια, δεν αξίζει τον κόπο να νιώθω μετά ότι κάποιος με πέταξε στο πλυντήριο. :D
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εμένα ειλικρινά αυτό που μου βγάζει το Arko είναι ένα έντονο σαπούνι Μασσαλίας. ... είπαμε ... Εδώ ψυχοπαθής :D !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μακαρι να ειχαν την αποδοση του Arko του Derby και του Camelot ολα τα σαπουνια πολλαπλασιας αξιας.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27998 times
Been thanked: 29305 times
Ηλικία: 64

Και εμένα μου βγάζει λεμονάκι, χημικό βέβαια, αλλά λεμονάκι.....
Άβυσσος η μύτη του ανθρώπου... :P
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μασσαλίας κι εμένα με θυμίζουν και το Άρκο (δύο κλειστά έχω) αλλά και το Κάμελοτ.
Όχι τόσο του Παπουτσάνη τα τωρινά τύπου Μασσαλίας
αλλά περισσότερο εκείνα που παλαιότερα (ίσως και τώρα) είχαν στα ξενοδοχεία και στα "βαγκόν λί" στα τραίνα
(τα παλιά τραίνα, με άλφα-ιώτα, όχι τα καινούργια με έψιλον :D )
Νομίζω τα έβγαζε ο Αλεπουδέλης ή κάπως έτσι.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Ο Αλεπουδέλης έβγαζε και ένα Μασσαλίας που το ονόμαζε ALEPS ή κάπως έτσι ( μια εποχή το έβρισκα και σε κάποια Hondos ) το οποίο αρωματικά ήταν 99,99% ταυτόσημο με το Arko stick.

Περιττό να αναφέρω ότι λατρεύω αυτό το άρωμα ομοίως και τα σαπούνια αυτά :)


ΥΓ. Θεωρώ ιεροσυλία το τρίψιμο του Arko σε μπολάκι. Θεωρώ ότι χάνει αρκετά σε αποτελεσματικότητα. Μπορεί να έχει να κάνει με τον διαφορετικό τρόπο φορτώματος ή με αλλοίωση των χαρακτηριστικών του, πιθανά λόγω επαφής με οξυγόνο/υγρασία της ατμόσφαιρας μεγαλύτερης επιφάνειας του σαπουνιού.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Και εγώ,που έχω και το στικάκι και το κόκκινο μπολάκι,μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το στικάκι μού δίνει αισθητά καλύτερο ξύρισμα.
Το γιατί παρομοίως δεν το γνωρίζω.
Αλλά είναι από τα σαπούνια που δεν σε αφήνουν παραπονεμένο (ομοίως και το παλμολιβ στικάκι).
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεν το 'χω χρησιμοποιήσει ακόμα, μια και σκοπεύω να κάνω μαζί του το πρωτοχρονιάτικο ξύρισμα, αλλά το άνοιξα λίγο και το μύρισα από περιέργεια. Το συμπέρασμα, ίδιο με αυτό που ένιωσα όταν μύρισα το Tabac πρόπερσι: πολύ κακό για το τίποτα!

Το άρωμα είναι σαπουνιού Μασσαλίας. Πιο γλυκύ λεμόνι σίγουρα από το οξύ του Bea (και του Lea προφανώς) και προσωπικά το βρίσκω ευχάριστο. Δεν μπορώ να καταλάβω προς τι ο τόσος ντόρος, εδώ και κυρίως στα ξένα φόρουμ, για μία τόσο συνηθισμένη μυρωδιά.

Για κάποιον λόγο είμαι βέβαιος ότι θα είναι άψογο και στο ξύρισμα, αλλά περιμένω να το χρησιμοποιήσω και θα επανέλθω.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στα ξένα φόρα ο ντόρος γίνεται γιατί δεν έχουν προφανώς τα αμερικανάκια μυρίσει σαπούνι Μασσαλίας πότε .
Εδώ πολλοί δεν ξέρουν το πικραμύγδαλο... λένε ότι το Cella μυρίζει sweet cherry !!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”