Arko SS stick

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Πήρα 3 stick την προηγούμενη εβδομάδα και έκανα και κάποιες δοκιμές με συνθετικό και χοίρους (ασβό δεν έχω) και με εντυπωσίασε το σαπούνι .
Έσπασα το σερί που είχα με cella και έκανα πέντε ξυρίσματα .
Με λίγες στροφές από το στίκ παίρνει πολύ πρώτη ύλη ο θύσανος και στην παλάμη μου στην αρχή έκανε ένα πρωτόλειο lather σαν στόκο -πολύ μασίφ .
Με σταδιακή προσθήκη νερού εκρήγνυται όπως η cella και έχει πολύ καλή απόδοση και ιδιότητες .

Γλίστρημα ωραίο του ξυραφιού και μάλλον βοηθάει πολύ το tallow εδώ.
Δεν στεγνώνει , ακόμα και σε δοκιμή με straight που έκανα είκοσι λεπτά (εδώ την είχα πατήσει την πρώτη φορά με straight και το MWF που μου στέγνωσε) και στο τέλος αφήνει μια όμορφη μυρωδιά καθαριότητας .

Εμένα μου μυρίζει λεμόνι στη γυναίκα μου μυρίζει σαπούνι Μασσαλίας. Στο θέμα μυρωδιάς προτιμώ το Palmolive stick που μπαίνει πρώτο , το La Toja δεύτερο και το Arko μετά - πάντως κανένα πρόβλημα και να είχα μόνο αυτό το stick για μήνες σερί ξυρισμάτων.

Ξέρω ότι οι Τούρκοι έχουν παράδοση στα σαπούνια και λόγω των χαμάμ αλλά τι μαγικά τελικά έχουν κάνει σε δαύτο που κοστίζει κάτω από 2 ευρώ ; Έχει κάποια χημικά πρόσθετα ; Δεν νομίζω θα τους είχαν κράξει όλοι - πάντως χτυπάει στα ίσια κάποια άλλα σαπούνια (μαζικής παραγωγής) που έχω.

Δηλαδή πως γένεν αυτό ;

Εικόνα

Το μόνο παράπονο είναι πως η διαχείριση σαν stick είναι δύσκολη.
Δεν έχει θήκη και βάση και δεν βολεύει να το κουβαλάω σαν travel soap ως έχει.
Ζήλεψα λοιπόν και εγώ από τον Κωνσταντίνο [mention]NavalArchitect[/mention] που έκανε θεϊκό La Toja μπολ .
Πήρα ένα πήλινο κεσέ γιαούρτι , έκοψα σε ροδέλες τα σαπούνια και τα ζούληξα ένα ένα .

Τρία στικ των 75 gr χωράνε ακριβώς στο κεσεδάκι "filled up to the brim" που λένε οι φραγκολεβαντίνοι η αλλιώς "μέχρι τα μπούνια¨που λέγανε οι παλιοί καπεταναίοι στα φορτηγά βαπόρια. (τα είχα ογκομετρήσει πριν τα "σφάξω" όλα)

Μια χαρά αποτέλεσμα και με βόλεψε καλύτερα στο φόρτωμα .


Εικόνα



Εικόνα

Λίγο θολές οι φωτό δεν βοηθάει ο φωτισμός - ζητώ συγνώμη
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Παντως σχετικα με τα χημικα προσθετα ειχα διαβασει εναν Τουρκο που ελεγε οτι το Αρκο ειναι φθηνο γιατι εχει ενα καρο χημικα μεσα κι οτι στην Τουρκια δεν το εχουν και πολυ σε εκτιμηση. Εγω παντως θα συνεχισω να το χρησιμοποιω.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν νομίζω ότι τα χημικά το κάνουν φθηνό ... ένα ευρώ είναι περίπου 4,5 τουρκικές λίρες . Φαντάσου το καλοκαίρι μου έφερε από Τουρκία συνάδελφος που είχε πάει ταξίδι (λίγο πριν την απόπειρα πραξικοπήματος) 2 κρέμες ξυρίσματος Αρκο , 2 στικ και ένα asl Arko cool περίπου 5 ευρώ !!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

[mention]akis_peiraias[/mention] Στην Ελλάδα αν κάτι είναι φθηνό το σνομπάρουμε, το φθονούμε και ψιλοκοροϊδεύουμε αυτούς που το αγοράζουν. Το πήραν πρέφα οι ντόπιοι και οι ξένοι και μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες (βλ. τα μεγκακαταστήματα γνωστών εταιριών σκουπιδορούχων ή τα γνωστά σουηδικά έπιπλα που εδώ πωλούνται πιο ακριβά από το USA).
Let the music play
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αυτή η λανθασμένη νοοτροπία δυστυχώς Τάκη υπάρχει . Βλέπεις οι Αμερικάνοι σε βίντεο μπορεί να πούνε καλά λόγια για ένα σαπούνι αλλά επειδή το θεωρούν ακριβό να το τονίζουν ως μειονέκτημα, ενώ στο Αρκο όλοι λένε τις εντυπώσεις τους αλλά δεν ξεχνάνε πότε να τονίσουν τη φθηνή του τιμή. Εξάλλου πέρα από αν αρέσει σε κάποιον ή όχι η μυρωδιά του ή οτιδήποτε άλλο προσωπικά δεν έχω ακούσει από γνωστό, που να μιλά όμως ειλικρινά, να μου πει ότι έχει κάνει κακό ξύρισμα με το Αρκο !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Εϊμαι οφ τόπικ αλλά θα το πω.
Στην Αμερική έχουν καταναλωτική συνείδηση και αν κάτι είναι ακριβό δεν απλώνουν το χέρι να το αγοράσουν μέχρι να πέσει αισθητά η τιμή του. Εδώ θα το πάρουμε επιδεικτικά για να δείξουμε ότι μπορούμε (αλλά δεν μπορούμε). Δεν αναφέρομαι στα ξυριστικά καλοούδια που αφορούν μια μικρή αγορά. Εννοώ τα τρόφιμα, τα ρούχα κλπ. Οι τύποι δεν παίζονται στο θέμα value for money. Είμαστε 300 χρόνια πίσω.
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η σύσταση του Arko :
Potassium Tallowate, Stearic Acid, Potassium Cocoate, Aqua, Sodium Palm Kernelate, Glycerin, Parfum, Paraffinum Liquidum, ci 77891, Tetrasodium EDTA, Etidronic Acid, Disodium Distyrylbiphenyl Disulfonate, Amyl Cinnamal, Citronellol, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Linalool

Εκτός από την παραφίνη (που δεν θυμάμαι να την έχω πετύχει σε σαπούνι) δεν έχει σε χημείες κάτι παραπάνω η πιο επικίνδυνο απ΄ότι θα έβρισκα σε άλλες μάρκες
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Το Arko το ανακάλυψα και εγώ τελευταία και από τότε φωνάζω ότι ει ναι φονεας γιγάντων σαν σαπούνι και σαν τιμή,οκ δεν είναι MWF,Tabac,Dr harris,Tobs αλλά ξυρίζει εύκολα χωρίς κανένα πρόβλημα,αν δεν σε ενοχλεί και η μυρωδιά του so what;
Για την νοοτροπία τώρα, όχι μόνο οι Αμερικάνοι αλλά και στην Γερμανία για να βάλει μαγαζί 20 cent παραπάνω το καφέ πρέπει να το πουν πρώτα οι ειδήσεις και τον λόγο.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Το Arko θα σας πω ότι μου αρέσει περισσοτερο απο το Harris κι ας με πειτε παρανοικο.

Κοιτάξτε μόνο το πινελο του Άκη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μια χαρά σε βρίσκω ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”