Σαπούνια Haslinger

Απάντηση
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Ρε παιδιά τι γίνεται με το προβατάκι; Σα να μην έχει τόσο διαθεσιμότητα τελευταία (το βρίσκεις δηλαδή αλλά όχι παντού). Ακόμα κι απ' το site τους το έχουν βγάλει. Σταμάτησε η παραγωγή του ή περιμένουμε νέα φουρνιά; Μήπως έχει να κάνει με την αλλαγή της συνταγής; Αλλά αυτό έχει γίνει μήνες τώρα...


Galiniotis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 21 Σεπ 2018, 12:46
5
Has thanked: 253 times
Been thanked: 310 times
Ηλικία: 33

Το προβατακι ειναι πλεον διαθεσιμο στο wellshaved και σε μπολακι
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εχω πιάσει από αρχές Φεβρουαρίου την καλέντουλα, για να φύγει (χωρίς πίεση στον εαυτό μου για αποκλειστική χρήση, προχθές π.χ. ξυρίστηκα με Tabac). Πέρα από τα προφανή, ότι είναι πολύ καλό σαπούνι, νιώθω στο ξέβγαλμα και μία μπαρμπέρικη νότα στο άρωμα, κάτι που μου αρέσει πολύ.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Άνοιξα προχθές το Haslinger Φασκόμηλο (το μπλε).
Είναι της παλιάς φουρνιάς με tallow. Νομίζω ότι το προβατάκι ήταν λίγο καλύτερο. Από άρωμα πολύ πολύ αδύναμο. Καλοκαιρινό ίσως, που δεν θες έντονα αρώματα.
Δεν ήταν και τόσο σκληρό σαπούνι όπως το προβατάκι.
Κατά τα άλλα γρήγορος και πλούσιος αφρός.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Το καλύτερο σαπούνι/κρέμα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε αυτά τα λεφτά για μένα. Έχω το προβατάκι στη νέα σύνθεση χωρίς tallow. Σε αυτή την τιμή νιώθω πραγματικά σα να τους κλέβω, θα άξιζε και τα διπλά για μένα...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Το έχω λατρεψει το προβατακι! Περαν των ιδιοτήτων μου αρέσει πολυ η μυρωδιά και η φρεσκάδα που αναδυει :) μπηκε σε γυάλινο μπωλακι και το φορτωνω απο εκεί απευθείας. Επομενο είναι η αλόη, δεν καταφερα να το πετυχω on stock..

Εικόνα
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Pan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: 28 Απρ 2019, 07:16
4
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 438 times
Been thanked: 636 times

Θα δώσω κι εγώ την θετική μου γνώμη για το προβατάκι, ωραία απαλή μυρωδιά και πάρα πολύ καλή αίσθηση στο πρόσωπο.
Έχω στα προσεχώς sandalwood και seaweed, τα οποία ανυπομονώ να τα δοκιμάσω!
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Επανερχομαι μετά απο καιρό που είχα να το χρησιμοποιησω. Δεν άλλαξε καθόλου η γνώμη μου απλα έχω να προσθεσω ότι είναι ένα σαπουνι που άνετα μπορει να χρησιμοποιηθει σαν entry level και απο καποιον τελείως αρχαριο. Εκτός της τιμής, αφριζει πανευκολα καθότι είναι μαλακό και οι ιδιότητες του δεν θα προβληματισουν. Οκ δεν έχει κανένα σουπερ άρωμα που θα ξεχωρίσει αλλά αναδυει μια 'καθαριότητα'. Ηταν και για εμένα το πρώτο σαπουνι που φορτωσα και επειδη είχα αρκετό καιρό να το χρήσιμοποιησω μετά το σημερινό ξύρισμα θεωρησα ότι επρεπε να το γραψω.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
4
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10940 times
Ηλικία: 24

Δεν έχω δοκιμάσει το προβατάκι της Haslinger αλλά μου φένετε για το "poor man's mitchell's wool fat" :whistle:
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
4
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Βασίλη δεν το έχω δοκιμάσει οποτε σίγουρα μπορει να σου απαντησει καποιος άλλος. Σίγουρα θεωρείται 'holy grail' το Mitchell παντως
Embrace the steel..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”