Σαπούνια Haslinger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

:ot Εξαιρετική! H pre-after emulsion αντιθέτως είναι εντελώς διαφορετικό άρωμα και προσωπικά δεν μου λέει τίποτα... :btt
Γιάννης
NavalArchitect

Από το G&C μην πάρετε, αν θέλετε με tallow εννοώ.
Όλο το απόθεμά τους είναι πλέον με τα νέα συστατικά - και το σαπούνι μπάνιου (τετράγωνο, 100gr.) αλλά και αυτό του ξυρίσματος.

Εικόνα

Εικόνα
Well Shaved
Επαγγελματίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Ιουν 2013, 18:55
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 60 times
Επικοινωνία:

Ζητείται έμπειρο μέλος να μας λύσει την απορία.

Ποιο προβατάκι είναι καλύτερο, αυτό που έχει Tallow ή το Vegan?

Υπάρχει διαφορά στην απόδοση? Κτλ

Υπάρχουν διαθέσιμα 2 προβατάκια, Το ένα με tallow και το άλλο χωρίς tallow.

Δεν γνωρίζουμε ποιο από τα δύο είναι με tallow και ποιο χωρίς tallow.

Όποιο μέλος επιθυμεί να τα δοκιμάσει να επικοινωνήσει μαζί μου.

Τα σαπούνια διατίθενται δωρεάν.

Το μέλος που θα πάρει τα προβατάκια έχει τις παρακάτω υποχρεώσεις.

1. Να τα φωτογραφίσει πριν, κατά και μετά τη χρήση τους.

2. Να κάνει review, είτε θετικό είτε αρνητικό, για κάθε ένα από τα δύο

3. Να κάνει τη σύγκριση.

4. Να γράψει ένα review – αξιολόγηση – συγκριτικό τεστ (πείτε το όπως θέλετε) που να είναι τεκμηριωμένο.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Μπράβο Γιώργο για την κίνηση αυτή. Δείχνει τι επαγγελματίας είσαι. Πιστεύω ότι πρέπει να τα δοκιμάσει κάποιος με εμπειρία που θα μπορεί να ξεχωρίσει και τις μικρές διαφορές. Και πάλι μπράβο και αναμένουμε τη σύγκριση απο τον "τυχερό".
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Well Shaved
Επαγγελματίας
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Ιουν 2013, 18:55
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 60 times
Επικοινωνία:

Τη δοκιμή θα τη κάνει ο Ιάσονας.

Είναι ο πρώτος που μου έστειλε μήνυμα .
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σε ευχαριστω Γιωργο!

Το προβατακι δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε αρα και ελπιζω οτι η αποψη μου θα ειναι οσο πιο αντικειμενικη γινεται χωρις προκαταληψεις.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Είναι άδικο. Δε σας προλαβαίνω!

Γιώργο μπράβο κι από μένα πάντως! Πολύ καλή κίνηση!

Και το καλύτερο είναι ότι δε θα ξέρει ποιο είναι ποιο, για να μην επηρεάζεται την ώρα του ξυρίσματος!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Υποθέτω (και να με διορθώσει ο Γιώργος αν κάνω λάθος) ότι τη δοκιμή τη ζήτησε η ίδια η Haslinger, όπως έχει περιγραφεί στα ξένα φόρουμ ότι έκανε και με τους άλλους distributors ανά τον κόσμο. Για να αποδείξει στην πράξη ότι η νέα φόρμουλα δεν υστερεί σε σχέση με την παλιά.

Προσωπικά, αν και μου είχαν μπει σκέψεις να στοκάρω κι άλλα Haslinger με τάλοου, θα σταματήσω εδώ. Αφ' ενός δεν έχω λίγα με τάλοου (τέσσερα, αν έρθει και το προβατάκι από το TVB Shaving), αφ' ετέρου έχω περιέργεια να δοκιμάσω τα καινούρια, όταν με το καλό τα φέρει ο Γιώργος. Και να πάρω το νέο μπολάκι. ;)
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Τι νόημα έχει να στοκάρει κάποιος προβατάκι με tallow τώρα? Δεν ξέρει η Haslinger και ξέρουμε εμείς? Η επειδή όπου ακούμε tallow ορμάμε?

Για να κάνει κάτι τέτοιο η Haslinger αν ισχύει, πρέπει να έχουν άντερα εκεί πέρα, ώστε να φανεί αν υστερεί η νέα φόρμουλα.

Πάντως αν ρωτάτε εμένα, ομάδα που κερδίζει δεν αλλάζει, οπότε και εγώ προσωπικά δε θα εβγαζα το tallow. Ιδωμεν...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Roadrunner έγραψε: 07 Ιαν 2018, 23:17
Vavous έγραψε: 07 Ιαν 2018, 10:44Σήμερα δούλεψα και το μέλι. Η μυρωδιά συμπαθητική, μένει αρκετά στο δέρμα αλλά και πάλι δεν μου άρεσε σαν σαπούνι. Έχει μέσα κάποιο συστατικό που μου προκαλεί αίσθημα καψίματος στο δέρμα. Σίγουρα δεν φταίει η μηχανή ή η λεπίδα ή η τεχνική.
Αυτό που λέει ο Vavous, το 'χω διαβάσει ως παράπονο και σε ξένα φόρουμ για το μέλι της Χάσλινγκερ, οπότε δεν είναι τυχαίο. Κάτι παίζει προφανώς με το εκχύλισμα μελιού, που ίσως ερεθίζει ευαίσθητες επιδερμίδες. Οταν θα 'ρθει η ώρα να το δοκιμάσω, θα το δω και στη δικιά μου μούρη, που έχει ιστορικό με το PAA Malbolge. Ελπίζω να μην με απογοητεύσει.
To ίδιο ακριβώς είχα πάθει κι εγώ και με το μέλι και το καλέντουλα. Μετά απο 1-2 λεπτά ξεκίναγε το κάψιμο στο πρόσωπο, αλλά μου άρεσαν τόσο πολύ, που το ανεχόμουν! Βέβαια 4-5 ξυρίσματα άντεξα με το καθένα και μετά τα έδωσα. Υποψιάζομαι οτι την ζημιά την κάνει το arachis hypogaea (peanut) που είναι γνωστό και αρκετά συχνό αλλεργιογόνο.

Ωστόσο, τελευταία δοκίμασα ξανά Haslinger, αλλά αυτή τη φορά το προβατάκι, μετά από ευγενική χορηγία του [mention]Dr.Takero[/mention]. :thankyou Δόκτορα Τακέρο!!! Και το προβατάκι δεν με έκαψε. Παρα μόνο προς το τέλος του ξυρίσματος ένιωσα κάποια μικρά τσιμπηματάκια. Επίσης το ASL με έκαψε περισσότερο απ'οτι πρέπει. Οπότε και αυτό μου δημιουργεί κάποια ευαισθησία, αλλά σαφώς λιγότερη από τα μέλι και καλέντουλα. Ίσως το arachis hypogaea (εαν ευθύνεται αυτό) να βρίσκεται σε μικρότερη περιεκτικότητα στο συγκεκριμένο.

Όσον αφορά απόδοση κλπ., τα Haslinger είναι σαπουνάρες! Το είχα πει και τότε που τα πρωτοδοκίμασα και δοκιμάζοντας και το προβατάκι, η άποψή μου παραμένει η ίδια. Ωραία θα ήταν να φτιάξουν σειρά με πιο έντονα αρώματα και σειρά χωρίς αυτό το παλιοπίνατ! :roll:
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”