Σαπούνια Haslinger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Περνώντας από τον Γιώργο προχθές πήρα ένα "προβατάκι", παρά το γεγονός ότι εδώ και κάμποσο καιρό είχα στραφεί στα φυτικά σαπούνια. Το δοκίμασα την επόμενη κιόλας μέρα. Τί εκπληκτικό σαπούνι!!! Θα τολμούσα να πω ένα μικρό διαμάντι. Νομίζω ότι στα χρήματά του είναι ο απόλυτος πρωταθλητής.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Εμένα μου μυρίζει κάπως λουλουδάτο. Εξαιρετικό όπως όλα τα Haslinger βέβαια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 11 Φεβ 2017, 19:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διεγραψε σε παρακαλω την υπογραφη σου στο tapatalk
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Θα το ξεθαψω το ατιμο ναι. Γιατι αξιζει. Πηρα ενα προβατακι haslinger, θα ανεβασω βραδυ φωτο στο τι πηρα σημερα. Αυτα που γραφει ο φιλος για το δικο του σαπουνι +500 ακομη λογους για να το παινεψω. Οπτικα δεν το πιανει το ματι σου,αλλα θεριζει. Καθομουν χρονια καποτε και παλευα με nivea,prosar, ακομη και κολυνο ειχα δοκιμασει επειδη τα βλεπα συνεχεια μπροστα μου. Που να ξερα.

Το συγκεκριμενο νομιζω στεκεται επαξια διπλα στου κυρ μιτσελ το μαλλινο λιπος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Σημερα παρέλαβα seaweed απο Γιωργο. Αρωμα κλασσικου σαπουνιου, πολυ νοσταλγικό. Δεν το χω δοκιμασει ακομη αλλα ειμαι σίγουρος οτι θα ναι εξαιρετικό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 20 Δεκ 2015, 17:29
8
Has thanked: 53 times
Been thanked: 98 times

Randyman κάνε ένα συγκριτικό αν θες ανάμεσα στο προβατάκι και το seaweed. Θα βοηθούσε ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δημο,εννοειται! Το ειχα μες το προγραμμα! Θα γραψω εντυπωσεις εδω.
Εικόνα
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Από τη σειρά της Haslinger, αυτό αποτελεί το πιο καλοκαιρινό/δροσερό άρωμα?
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Zizu θεωρω πως ναι, το aloe vera εχει μια μυρωδια λασπης σα να εισαι σε σπα. Το μελι ελαφρια μυρωδια μελιου. Το προβατακι ηπια μυρωδια σαπουνιού καμια σχεση όμως με τη μυρωδια του σαπουνιου που εχει το seaweed.

Τωρα σχετικα με το συγκριτικο τεστ που εκανα seaweed vs sheep milk:

Seaweed: Εκτος του tallow περιεχει και γλυκερίνη πράγμα που το καθιστά ενα από τα πιο γλιστερα σαπουνια. Αφρος πανεύκολος και πυκνος,γνωμη μου ειναι να μην κανει κανεις bowl lathering αλλα απευθείας face,προσθετοντας λίγες σταγονες ανα διαστηματα για να γινει αστραφτερος. Απο τους λιγους αφρούς που στεκονται στο υψος τους και δεν σπανε οση ωρα κι αν αργησεις. Κι εγω αργω ειναι η αληθεια. Το ξυραφι παει πατητο πανω στο προσωπο, κατ εμε το συγκεκριμενο δε θελει υπερβολικα επιθετικη λεπιδα πχ. Feather γιατί γλιστραει πολυ και μπορει να πιέσεις περισσότερο αποσο χρειαζεται. Η αισθηση που αφηνει μετα το ξυρισμα ειναι καλη αν και ενα ελαφρυ στεγνωμα υπαρχει. Οχι κατι τραγικο παντως.

Sheep milk: Τρομερη κλαση σαπουνιου, αφρος απιστευτος και πανευκολος επισης. Εχει το επιπλεον καλο της λανολινης που ομως φαινεται στο τελος του ξυρισματος. Προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο απο το seaweed αν και το προβατο το χω δουλεψει πολυ περισσοτερο. Κατι με τραβαει στον τροπο φορτωματος. Μυρωδια ηπιοτατου σαπουνιου καμια σχεση με του seaweed που ειναι ανωτερη στη δικη μου μυτη. Η αισθηση που σου δινει ειναι αριστη και τη λεπιδα ειδικα στο πρωτο περασμα δε την νιωθεις με τιποτα. Ακομα και τη feather που με διαλυει,στο πρωτο περασμα δεν την αισθανθηκα καν. Εχω δει οτι θελει νερο η αληθεια ειναι και καλο ειναι να ξεκινησει κανεις φορτωμα με πινελο βρεγμενο που απλα να μη σταζει. Θα πηξει στον αφρο. Στο τελος η αισθηση που σου δινει ειναι απεριγραπτη. Εδω παιζει μπάλα η λανολινη και τα υπολοιπα συστατικά του. Το αφησα λίγο μετα το ξυρισμα πανω στο δέρμα αντι για after shave. Η feather με ειχε ρημαξει στο καψιμο και το προβατο ανέλαβε την επουλωση. Κανενα after shave μετα. Στο πινελο μυρωδια απολύτως καμια.

Δε θελω να αδικησω το φυκι αλλα νομιζω στα σημεια το προβατο κερδιζει. Μοιαζει να ειναι ο φτωχος συγγενής του Mitchel και κανει καλα τη δουλεια του. Προφανώς δεν ειναι mitchel βεβαια αλλα αφριζει πολυ πιο ευκολα και ακομη κι η γιαγια μου βγαζει πυκνο αφρο απο το προβατακι σε αντιθεση με το mitchels που θες μουλιασμα για λιγα λεπτα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ηλίας έγραψε:Eίναι σαπούνι γλυκερίνης, σωστά ;
iogi έγραψε:Οχι, είναι tallow based.
Το συγκεκριμένο , τα "φύκια" όπως και το φασκόμηλο νομίζω έχουν και γλυκερίνη

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Φυσικα και εχει γλυκερινη αλλα ως προσθετο. Οταν λεμε ομως σαπουνι γλυκερινης εννοουμε οτι εχει τη γλυκερινη ως βαση.

Βεβαια, απο αυτη τη σκοπια, και η απαντηση του Γιαννη (Iogi) δεν ειναι η σωστη - εκτος αν ο Ηλιας μιλωντας για "γλυκερινη" εννοουσε το αν ειναι "φυτικο".... Τωρα που τα ξαναβλεπω, με μπερδεψατε για τα καλα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”