Σαπούνια Haslinger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Αν ισχύει αυτό είναι πραγματικά για πολύ κράξιμο. Τι τους πιάνει και χαλάν ένα τόσο πετυχημένο σαπούνι; Να το κάνεις vegan για ποιο λόγο, για να ρίξεις την απόδοσή του; Κρίμα...
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Το μονο σαπουνι που δοκιμασα ως τωρα αλλαζει. Χθες παρελαβα κ το tabac. Θα παρει σειρα αλλαγης λογικα κ αυτο. Τετοιος γκαντεμης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αν και οff. To Tabac δε νομιζω να αλλαξει (τοσο συντομα)....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Κριμα να το αλλαξουν αφου ειναι τοσο καλο. Και δεν προλαβα να το παρω, ολο ανεβαλα την αγορα του.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Φυτικό εντελώς δεν γίνεται πάντως, μια και εξακολουθεί να περιέχει λανολινη. Κι εγώ δεν το πρόλαβα, αλλά έχω εμπιστοσυνη στη σαπωνοποιια και πιστεύω ότι και το νέο θα είναι εξίσου καλό.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Έχω ακόμα 4 από τα παλιά προβατάκια...Περίεργο που έγινε reformulation σε τόσο πετυχημένο σαπούνι...
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Είχα προβληματιστεί κι εγώ για το πού θα φιλοξενήσω τα νέα μου Haslinger, μια και το πήλινο γιαουρτιού στο οποίο έχω την καλέντουλα είναι μεγάλο και δεν με βολεύει στο φόρτωμα (είναι σαν να κάνω bowl lathering και δημιουργείται περισσότερος αφρός απ' όσον χρειάζομαι). Όπως βλέπετε, στο μπολάκι της Omega τους έρχεται «κουτί», παρότι το σχήμα των σαπουνιών είναι ελλειπτικό. Περιμένω να τα ξαναφέρει ο Γιώργος για να πάρω άλλο ένα, μια και αυτό με έχει βολέψει για να μουλιάζω το πινέλο (και να μαζεύει τις σταγόνες του, όταν το βάζω να στεγνώσει).
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]Roadrunner[/mention]

Πολλοί Ιταλοί το τρίβουν στον τρίφτη για το τυρί, το Haslinger ή και 2 Haslinger μαζί και μετά τα πατάνε και τα εφαρμόζουν σε δοχείο της αρεσκείας τους. Εγώ για να πω την αλήθεια, χρησιμοποίησα άδειο κουτί από Nivea Soft 200ml. Είναι περίπου σ αυτές τις διαστάσεις, αλλά πιο ψηλό από τα σαπούνια. Αν βρέξεις το Haslinger στο κάτω μέρος και το αφήσεις να στεγνώσει καλά πριν το πρωτοχρησιμοποιήσεις, θα κολλήσει σε οποιοδήποτε δοχείο.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Δεν μ' αρέσει να τρίβω σαπούνια - πέρα απ' το ότι βαριέμαι το πλύσιμο του τρίφτη, θεωρώ ότι θα αλλοιωθουν τα χαρακτηριστικά τους. Υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές λύσεις, π.χ. να το βάλω σε ένα μεγαλούτσικο φλιτζάνι. ;)
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εγώ όταν ξανανοίξω Haslinger, αυτή τη φορά ίσως το βάλω στο Proraso mug, που έχω και δεν χρησιμοποιώ, γιατί στο μεταξύ πήρα και μεγαλύτερα πινέλα και ίσως το να φορτώνω στo κουτί της Nivea να είναι προβληματικό. To mug της Proraso είναι ελαφρώς πιο φαρδύ από το Haslinger, αλλά πιστεύω πως αν το βρέξω στον πάτο και το στεγνώσω, να κολλήσει καλά και μάλλον θα είναι καλύτερο και για μεγάλα πινέλα:

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”