Σαπούνια Haslinger

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Ήρθε λοιπόν το σαπούνι που είχα στο μάτι τόσο καιρό.
Αυστριακής προέλευσης μάλιστα και είχα μεγάλη περιέργεια να δω τί φτιάχνουν αυτά τα παιδιά.

Από συσκευασία τα απολύτως απαραίτητα. Νάυλον διάφανο περιτύλιγμα με την ετικέτα του. Όχι καλά κλεισμένο, μπορούσα να το μυρίσω πεντακάθαρα.
Το άρωμά του είναι άκρως θαλασσινό και το φύκι ευδιάκριτο με σταθερή παρουσία. Ανάλαφρο και ότι πρέπει για καλοκαιρινές εμπειρίες.

Ετοιμάζομαι για το ξύρισμα. Καλή προετοιμασία και πάντα με τα ίδια εργαλεία-σύνεργα:PS proraso ασπρο- omega 11137- Parker SRW Barber Razor- astra superior platinum. Από afters. τίποτα για να δω τις ιδιότητες του σαπουνιού.

Το φόρτωμα τώρα αν και σκληρό το προΪόν γίνεται αρκετά εύκολα, δεν του το είχα. Παχυά κρέμα άρχισε να δημιουργείται χωρίς πολύ όγκο. 60 με 80 στροφές και είμαι έτοιμος. Απλώνω λοιπόν κατευθείαν στο πρόσωπο και αφού προσθέτω λίγο νερό και συεχίζω, η σαπουνάδα αποκτά όγκο. Στο πρόσωπο απλώνεται μία επαρκής ποσότητα και κοιτάζωντας το πινέλο μου άρχισε να χορταίνει και το μάτι μου αφού είχα σίγουρα υλικό για τέσσερα περάσματακαι παραπάνω. Το άρωμά του πιο δυνατό τώρα.
Άλλο λίγο νεράκι για να μην κολλάει και πι'άνω σαβέτα. Το πρώτο κατέβασμα παραήταν άνετο και ολισθηρό και το ξυράφι προχωράει σαν να το έχω καβαλήσει και να γλιστράω στον πάγο. Και ξέρετε τί γίνεται όταν περπατήσουμε στον πάγο. Πέφτουμε.
Έτσι και αυτό το σαπούνι λοιπόν σαν τον πάγο μπορεί να σε κάνει να χάσεις την ισορροπία σου και να κοπείς. Δεν ξέρω αν έχω δίκιο αλλά αυτή είναι η εντύπωση που πήρα. Χρειάζεται σταθερό χέρι. Συνέχισα και τα τρία -συν μισό- περάσματα μου και έκανα ένα από τα καλύτερα ξυρίσματα της ζωής μου. Το γένι μαλάκωσε καλά και κόπηκε σαν τούρτα. Ούτε τσιμπήματα, ούτε κοκκινίλες. Μετά από μία ώρα το δέρμα ήταν σε άριστη κατάσταση και δεν τράβαγε ούτε στο ελάχιστο. Μετά από πέντε ώρες το ίδιο.

Το σαπούνι είναι τέλειο και προτείνω να το δοκιμάσετε, ανεπιφύλακτα. Όσο για το άρωμά του μου ξύπνησε αναμνήσεις από καλοκαιρινές διακοπές, πολύ ζωντανό. Με συγκίνησε το άτιμο.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eίναι σαπούνι γλυκερίνης, σωστά ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Οχι, είναι tallow based.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Αρχίζω εγώ με το Haslinger Ringelblumen (καλέντουλα), το οποίο ήταν κι αυτό στο πακέτο που είχα πάρει το καλοκαίρι από τον Ηρακλή (herco), αλλά για κάποιον λόγο το 'χα καταχωνιάσει στο ντουλάπι για αργότερα. Ισως επειδή τότε δεν γνώριζα την ύπαρξη αυτής της μάρκας.

Εικόνα

Τον τελευταίο καιρό όμως παρατηρώ να γίνεται ένας ντόρος γι' αυτά τα σαπουνάκια (ειδικά για το "προβατάκι") και είπα να το δοκιμάσω σήμερα. Δεν θα βιαστώ να το συγκρίνω με το Tabac ή με άλλα καλά σαπούνια που ξέρω, αλλά ήθελα να καταγράψω εδώ τις πρώτες μου εντυπώσεις. Εχουμε και λέμε λοιπόν:

- Πανεύκολος αφρισμός στο facelathering με τον ασβό. Φανταστείτε τι έχει να γίνει με τον χοίρο.
- Εξαιρετικό γλίστρημα και καλή προστασία -αν και ξυρίστηκα με τη Lord L6 που θέλει προσπάθεια για να κοπείς.
- Το άρωμα διακριτικό, αλλά ευχάριστο. Ισως να μην καλύψει όσους θέλουν τα σαπούνια δυνατά αρωματισμένα (εμένα δεν με νοιάζει).
- Πολύ καλές μεταξυριστικές ιδιότητες. Το Denim δεν έτσουξε καθόλου.

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε λοιπόν. Θα δοκιμαστεί φυσικά και προσεχώς για να βγουν πιο ασφαλή συμπεράσματα.
Στα συν και η ποσότητα των 60 ml, για να μη χρειάζεται αιώνας για να τελειώσει. Αν τα βρίσκαμε και στα 4,5 ευρώ που τα 'χει το TVB Shaving θα μιλούσαμε για value for money.
nikospapadop
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 20 Ιαν 2016, 23:37
8
Has thanked: 17 times
Been thanked: 51 times

Παιδιά, τώρα τα βρίσκετε στο Γιώργο στα 4,5 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ε ρε φωτιές που ανάβετε βραδιάτικα. ...Τώρα τα είδα στο wellshaved. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Ψήνομαι κι εγώ για το προβατάκι... Αλλά πριν κάνω την κίνηση, θα τεστάρω με συνεχόμενα ξυρίσματα την καλέντουλα. Εγινε η αρχή σήμερα, με ανελέητο φόρτωμα και ανταμοιβή έναν υπέροχο, λασπώδη (αλλά γυαλιστερό) αφρό.

Μεγάλο ατού του σαπουνιού οι μεταξυριστικές ιδιότητες. Και από τον τρόπο που τα 'χει αναρτήσει ο Γιώργος στο σάιτ, ενισχύεται η υποψία μου ότι το συνοδευτικό δεν αφορά το άρωμα, αλλά το εκχύλισμα που περιέχεται στο σαπούνι και θεωρείται καλό για το ξύρισμα. Οχι άρωμα μέλι, καρύδα, καλέντουλα, φύκια, αλλά «με μέλι», «με καρύδα» κ.ο.κ.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Haslinger ringenblumen(Καλέντουλα) Σαν πρώτη ιδέα μόνο...
Πιο μαλακό και με διαφορετική σύνθεση από το αντίστοιχο aloe vera!!!
Το άρωμα κάτι μεταξύ valobra fougere και palmolive stick.Θα έλεγα οτι ανήκει στην κατηγορία φουζέρ με μια μικρή επιφύλαξη.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ πήρα 2 "προβατάκια" (γίναμε και βοσκοί για χάρη της ξούρας μας) και τα έτριψα πανεύκολα στον τρίφτη και μπήκαν σε βαζάκι . Το σαπούνι αυτο ειναι άπαιχτο. Δεν χρειαζεται πολύ φόρτωμα , δίνει αφρό πολύ εύκολα ο οποίος είναι γλιστερός και παχύς αλλά τις 2 φορές που το έχω χρησιμοποιήσει μου έδωσε την αίσθηση ότι είναι διψασμένο! Και στο postshave κυριολεκτικά τα σπάει . Μάγουλο γαρύφαλλο!
Εξαιρετικό και με 9€ στην ουσία έχω 120 gr σαπούνι Α ποιότητας .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Όταν τελειώσω τα Dr Harris θα το με την πρώτη ευκαιρία. Από ότι φαίνεται πρόκειται για VFM καθώς τα Harris είναι πολύ καλά σαπούνια αλλά είναι ακριβά.
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”