Κρέμες VS Σαπούνια

Απάντηση

Τι χρησιμοποιείτε συνήθως: κρέμα ή σαπούνι;

Κυρίως κρέμα
14
13%
Κυρίως σαπούνι
51
49%
Και τα δύο ισάξια
8
8%
Ανάλογα με τη διάθεση
30
29%
Τι πράμα;;; Γκαζοτενεκές και πάλι γκαζοτενεκές!
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 104
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

petros3110 έγραψε:βρίσκεις κάποια διαφορά που σε ωθεί ώστε να χρησιμοποιείς σαπούνι?
Σαν αίσθηση και μόνο, πιστεύω ότι το σαπούνι βγάζει πιο παχύ αφρό. Ίσως να με βολεύει καλύτερα με τον τρόπο που το δουλεύω και να είναι λάθος η αντίληψη μου. Επίσης για κάποιον λόγο έχω πείσει τον εαυτό μου ότι είναι πιο εύκολο να βρω "αγνό" σαπούνι, παρά κρέμα. Να δώσω παράδειγμα. Η κρέμα της tabac έχει σιλικόνη, ενώ το σαπούνι όχι. Αυτή η πληροφορία με έχει επηρεάσει. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα.
Πάντως ο κυριότερος λόγος που προτιμώ τα σαπούνια έχει να κάνει με το γεγονός ότι στο ξεκίνημά μου η κρέμα ήταν το συνηθισμένο και το σαπούνι το παλιό καλό προϊόν που δε βγαίνει πια. Τώρα που τα βρίσκω εύκολα τα χρησιμοποιώ καθημερινά.
Κώστας
Psilos1972
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 06:56
7
Been thanked: 24 times

Εγώ από τότε που δοκίμασα σαπούνι μαζί με την κρέμα proraso δεν το αλλάζω, καταπληκτικό αποτέλεσμα.
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Αν και απάντησα σαπούνι, γιατί με προκαλεί η διαδικασία και μου φέρνει μνήμες όπου παππούς αλλά και πατέρας έφτιαχναν αφρό με ότι σαπούνι (σωματος) υπήρχε τότε διαθέσιμο, εντούτις γιατί δεν έχω ανάλογη ενυδάτωση που έχω με την κρέμα? Πολλές φορές, ενώ τεστάρω λεπίδα, ενώ την προηγούμενη μέρα χρησιμοποίησα κρέμα και τη σημερινή π.χ. χρησιμοποίησα σαπούνι, φανερή η διαφορά μέχρι και αχρηστευσης της λεπίδας στο δεύτερό της ξύρισμα (πλασματικό βέβαια συμπέρασμα). Ο αφρός σαν να στεγνώνει πιο γρήγορα, το δέρμα πιο ξηρό, στώμωμα της λεπίδας που πάντα διορθώνω προσθέτοντας νερό όπου τελικά αραιώνεται αρκετά ο αφρός...Μήπως τα σαπούνια που χρησιμοποιώ ως τώρα είναι τόσο μάπα? Μήπως εγώ τόσο άχρηστος? Τα σαπούνια είναι τα εξής: Tcheon Fung Sing Mandorla (μέτριο αποτέλεσμα), Tcheon Fung Sing Sandalo (χάλια σαν να χρησιμοποιώ ένα οποιοδήποτε σαπούνι σώματος), Proraso Σαπούνι Ξυρίσματος Με Σανταλόξυλο - Shea Butter (το καλύτερο από τα τρία αλλά με διαφορά από την ίδια σε κρέμα). Τι κάνω λάθος???
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα σαπουνια τα βρεχεις/ζεστενεις πριν τα δουλεψεις ? Φορτωνεις αρκετα ? Τα πινελα σου ειναι στρωμενα ? Απο την αλλη, αν σε ικανοποιει περισσοτερο η κρεμα Proraso, μη χαλιεσαι καθολου, χρησιμοποιησε κρεμες. Πολλοι φαν του ΠΞ χρησιμοποιουν μονο κρεμες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σε εμφάνιση ή/και σε όγκο, ο αφρός που φτιάχνεις με το σαπούνι είναι ίδιος με τον αφρό που φτιάχνεις με την κρέμα;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Τους ρίχνω κάποιες έως νομίζω αρκετες σταγόνες...θα το βρώ που θα πάει...κι ενώ σαν αφρό με εντυπωσιαζει η ποσότητα αλλά στεγνώνει πιο γρήγορα ...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Πέτρο θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ένα σαπούνι καλύτερο από αυτά που δοκιμάζεις.
Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις το tabac ή ακόμα καλύτερα το saponificio varesino.
Και εννοείται να το μάθεις λίγο.Να φορτώσεις καλά και να ρίξεις όσο νερό χρειάζεται.
Βέβαια αν βολεύεσαι με τις κρέμες γιατί να μπεις σε νέα έξοδα?


Και μην ξεχάσω αν-νιώθεις οτι- στεγνώνει η σαπουνάδα,μπορείς να ρίχνεις 1-2 το πολύ σταγόνες φυτικής γλυκερίνης καθώς τη φτιάχνεις.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Mε τις κρέμες γιατί δεν αντιμετοπίζω το ίδιο θέμα? Τα σαπούνια έχουν λιγότερη γλυκερίνη απ ότι οι κρέμες? ή εγώ πιθανόν ρίχνω λιγότερο νερό από ότι χρειάζεται? η αίσθηση που έχω είναι οτι ο αφρός είναι ελαφρός πιο πυχτος, παχυς, κι όσο περνα ο χρόνος γίνεται πιο πιχτός ...και στην επιδερμίδα σαν να απορροφά η επιδερμίδα την υγρασία περισσότερο όσο περνά ο χρόνος
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7512 times
Ηλικία: 52

Προσωπικά δεν ξέρω ακόμα αν φτιάχνω σωστό αφρό είτε με κρέμα είτε με σαπούνι.
Άλλες φορές μου βγαίνει πηχτός σαν σοβάς και άλλες αραιός, σχεδόν διάφανος. Άλλες φορές μετά το άπλωμα ξεραίνεται σε 3 λεπτά και άλλες φορές κρατάει την υγρασία για πάνω από 7-8 λεπτά.
Κάποιες φορές μετά το άπλωμα του αφρού δημιουργούνται κάτι σκασίματα (του αφρού) σαν μπιμπίκια. Φταίει ότι έχω βάλει πολύ νερό;
Γρίφος ο αφρός!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εκτός από το σαπούνι/κρέμα, οι παράγοντες που επιδρούν στη δημιουργία αφρού είναι το πινέλο και το νερό (ποσότητα και σύσταση).
Εμείς, επειδή ήμαστε χομπιστες και έχουμε πολλά σαπούνια και πολλά πινέλα και πολλοί τα χρησιμοποιούμε σε καθημερινό ροτέισιον, χρειαζόμαστε αρκετό χρόνο για να μάθουμε καλά τις ιδιαιτερότητες ενός σαπουνιού/κρέμας. Δεν είναι πυρηνική επιστήμη και όσο αποκτούμε εμπειρία τα πράγματα γίνονται πιο απλά.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”