Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Γενκά το σκληρό νερό (πλούσιο σε άλατα Ασβεστίου και Μαγνησίου ) δυσκολεύει τη δημιουργία προστατευτικού αφρού .
Τα ιόντα ασβεστίου και μαγνησίου του νερού αντικαθιστούν τα ιόντα νατρίου και καλίου του σάπωνα .
Έτσι δημιουργούνται ,αδιάλυτα στο νερό ,άλατα λιπαρών οξέων ( π.χ. Calcium / Magnesium Stearate ,Calcium / Magnesium Tallowate ,κτλ ) ,
τα οποία δεν συμβάλλουν στη δημιουργία αφρού .
=>click here <=

H λανολίνη απορροφά δύο (ή και παραπάνω ) φορές τη μάζα της σε νερό .
Αν το νερό είναι σκληρό ,επειδή η λανολίνη απορροφά καθαρό νερό ,η συγκέντρωση των αλάτων (στον αφρό )αυξάνει ακόμη περισσότερο .
Δηλαδή ,με απλά λόγια ,η ύπαρξη λανολίνης στο σαπούνι κάνει το σκληρό νερό, ακόμη πιο σκληρό !

Ναι μεν υπάρχει "κέρδος " σε γλίστρημα με σκληρό νερό ,αλλά ο αφρός χάνει σε προστασία .
Ακόμη πιο πολύ δε,αν το σαπούνι περιέχει λανολίνη .
Το ίδιο φαινόμενο παρατηρώ και με τα Razorock σαπούνια (ειδικά σε εκείνα που περιέχουν λανολίνη ) .
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Υδρόφιλη είναι και η γλυκερίνη, όπως και άλλα υλικά που μπαίνουν στα σαπούνια.
Για αυτό λογικά έχουμε αυτό το φαινόμενο.
Μιχάλης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Όπως και να χει σαπούνι σα το MWF δεν υπάρχει...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Panagiotis_17 έγραψε: 21 Νοέμ 2019, 22:47 σαπούνι : MWF

Νέα παραλαβή σαπουνιού σήμερα και δεν κρατιόμουν να το δοκιμάσω. Καταρχήν διάβασα πως δεν θέλει συνθετικό πινέλο για να αφρίσει καλά οπότε το Ωμέγα μου ανασύρθηκε από τον πάγκο και πήρε θέση. Το μούλιασα κανά τρίλεπτο όπως έλεγαν οι οδηγίες έκανα εύκολα αφρό, αλλά για κάποιο λόγο μου ξεράθηκε αρκετά γρήγορα. Γενικά δεν τα πολυκατάφερα σήμερα στην δημιουργία αφρού με το νέο σαπούνι και αυτό είχε αντίκτυπο στο ξύρισμά μου, παρόλη την χρήση της καλύτερής μου μηχανής. Μου χάρισε μεν ένα ωραίο ξύρισμα αλλά δεν με άφησε χωρίς ερεθισμούς στον λαιμό. Έχω δρόμο ακόμα...
Παναγιώτη, το νήμα του MWF είναι αυτό με τα περισσότερα ποστ στα σαπούνια! Το θεωρώ ιδιότροπο που αν μάθεις πως δουλεύεται σε αποζημιώνει με τρομερά ξυρίσματα.
Το καλύτερο λάδερ το βγάζω με συνθετικό πινέλο αρκεί να το έχω τινάξει καλά και μετά προσθέτω μερικές σταγόνες όσο το χτυπάω στο μπολ. Κι έχουμε και σκληρό νερό στην Θεσσαλονίκη.
Επί δύο χρόνια το έβριζα το καλοσάπουνο, μόλις όμως το έμαθα, άλλαξα γνώμη.

Για μιλήστε οι Μιτσελούχοι, πώς το κανελλώνετε το ριζόγαλο λαδεράρετε το Μίτσελ; Για να ξαναζεστάνουμε το νήμα τούτο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα με το Μίτσελ, με οποίο πινέλο και χρησιμοποίησα, ασβού, συνθετικό ή χοίρου, κάνοντας λάδερ σε μπολ ή στο πρόσωπο άμεσα.
Όμως ο τέλειος συνδυασμός είναι με το omega 98 και χτύπημα σε scuttle, ακριβώς όπως περιγράφει ο Ανδρέας. Όσα σαπούνια και να έχω δοκιμάσει κανένα δεν το φτάνει!
Χάρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Το ρυζόγαλο....εεεε το σαπούνι θέλει αρκετό φόρτωμα (όχι κάτι το ιδιαίτερο/λίγο περισσότερο από τα άλλα σαπούνια) και αρκετό δούλεμα είτε στο μπωλ είτε στο πρόσωπο.προσθετουμε λίγες σταγόνες νερό κατά τη διάρκεια μέχρι να γίνει ο αφρός σαν μαρέγκα, γιαούρτι κρέμα και τα συναφή (τύφλα να χει ο παρλαρος).
Καλή χώνεψη...εεε απολαψη ασουμε!
Άβαταρ μέλους
GeorgeBest
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 06 Μαρ 2018, 20:37
6
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7895 times
Been thanked: 4992 times

Και εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το σαπούνι με οποιοδήποτε πινέλο και αν χρησιμοποιώ.
Όντως θέλει λίγο παραπάνω φόρτωμα αλλά σε αποζημιώνει με την αίσθηση και την προστασία που σου προσφέρει!
Δεν θεωρείτε άδικα ανώτερο όλων.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ το αφήνω να μουλιάσει καλά μέχρι να κάνω μπάνιο. Και μετά με συνθετικό πινέλο (ετσι και αλλιώς μόνο τέτοια χρησιμοποιώ :D ) φορτώνω για μισό λεπτό περίπου . Το σύστημα καλά τιναγμενο πινέλο με προσθήκη νερού λίγο λίγο, ούτως ή άλλως το κάνω πάντα.
Η αλήθεια είναι πως οπως έχω ξαναγράψει από τότε που το σαπούνι πέρασε από τον τρίφτη :D και μπήκε στο μπωλ ενός άδειου PAA έγινε πολύ πιο εύκολο (δεν ξέρω γιατί).
Αλλά πάντα έτσι το δούλευα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Έχει γράψει πολύ αναλυτικά ο @NYC1920 πως προσθέτει νερό στο MWF. Κάτι παρόμοιο έχω κάνει και εγώ από καιρό, ακολουθώντας την συμβουλή του @Gogos να μην το αφήνω να στεγνώνει. Αντίθετα να το κλείνω στο κουτί μετά κάθε ξύρισμα αφήνοντας λίγο νερό. Έτσι εκεί που ήταν ξερό, σκασμένο σαν την έρημο Σαχάρα, πήρε νερό και είναι σχετικά πιο μαλακό και εύκολο στο φόρτωμα με όλα τα πινέλα.... και αν φορτώσει σωστά το Mitchell's, άποψή μου, δεν συγκρίνεται με τίποτα!
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Εάν το έχετε σε ξύλινο μπωλ, όπως εγώ, προσέχετε πώς το μουλιαζετε γιατί το ξύλο πετσικάρει.
Μέχρι να το ξαναφέρω στα ίσια του, χρειάστηκε πολύ ζέσταμα και πολλές ώρες πιεσμένο με σφιγκτήρες.
Πάντως το σαπούνι είναι πραγματικά κορυφή.
Κατά την άποψή μου, αυτό μαζί με το Tabac, είναιτα καλύτερα σαπούνια μαζικής παραγωγής.
Στο μόνο που υπερέχει το MWF, ότι το διακριτικό άρωμα που έχει, σου αφήνει ελεύθερο το πεδίο στο θέμα επιλογής asl.

*Το ξύλινο μπωλ που αναφέρω, είναι αυτό που έρχεται με το Kent.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”