Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Marco method στο mwf θα απέδιδε θεωρείτε?

Η είναι καλυτερη η μέθοδος του Mantic?
Εικόνα
NavalArchitect

Μπράβο Τάσο.

Εγώ προσωπικά φορτώνω πάντα με το πινέλο damp, δηλαδή βρεγμένο αλλά χωρίς παραπανίσιο νερό, παρά μόνο με υγρασία.
Έτσι δούλευα πάντα, έτσι έκανα στην αρχή παλιά με το Fat και το νερό ήταν πάντα πολύ, το σαπούνι έκανε φουσκάλες.
Άλλος ένας λόγος που με σταματούσε τότε να συνεχίσω με αυτό το σαπούνι.

Τώρα φορτώνω (για το Fat μιλούμε πάντα) όπως κάνω σε όλα τα σαπούνια - δηλαδή με damp brush για 30"-45" το πολύ και μετά (ειδικά για το Fat) προσθέτω ελάχιστο νερό, face lather πάντα.

Όμως αυτά είναι μόνο για εμένα, δεν σημαίνουν σε καμμία περίπτωση ότι είναι τα σωστά για οποιονδήποτε άλλο.
Ο καθένας αν προσπαθήσει να μάθει ή να 'καταφέρει' το όποιο σαπούνι, νομίζω πως οφείλει να το κάνει με βάση την δική του (προσωπική του) τεχνική δημιουργίας lather. Εγώ λοιπόν τη δική μου τεχνική προσάρμοσα και επίσης συνέδεσα με το Fat για πάρω τα αποτελέσματα που τώρα έχω.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

αυτο ακριβως εκανα και γω Κων/νε
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Μετά από δυο τρια ξυρίσματα όπου το μπλουμάριζα το σαπούνι και δεν είχα κανένα πρόβλημα την τελευταία φορά αποφάσισα να το κάνω και Bowl lather όπου εκεί διαπίστωσα ότι μπορούσα να φυλάξω στο τέλος αφρό για τον μπαρμπέρη στην γωνία,έτσι αποφάσισα να μην χάνω τσάμπα υλικό και θα το κάνω dαmp όπως σωστά λέει ο Κωνσταντίνος,σπουδαίος σάπων, μασάζ στο τέλος σε όλο το πρόσωπο με σουμάρισμα του πινέλου,ίαμα.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Εγώ ρε παιδιά δεν είχα ποτέ πρόβλημα και το έχω φορτώσει ακόμη και με ασβό.
Βέβαια κάνω bowl lather, αν αυτό έχει σημασία.
Αν το μουλιάσω για πέντε λεπτά που λέτε θα βγει ο αφρός από το μπολ!
Εντάξει, tabac που το κοιτάς και αφρίζει δεν είναι, αλλά ποτέ δεν είχα θέμα.
Το Phoenix π.χ. με έχει παιδέψει πολύ περισσότερο.
Μιχάλης
Konstantinos k.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 23:50
5
Has thanked: 2 times
Been thanked: 27 times

Αγόρασα και εγώ αυτό σαπούνι μετά από πολλές σελίδες που διάβασα εδώ μέσα. Αρχικά θα είχα μια αίσθηση ότι θα ψιλοπαιδευτω να βγάλω καλό αφρο αλλά τελικά ήταν παιχνιδάκι. Με μουλιασμενο πινέλο χοίρου omega 49 και λίγες σταγόνες χλιαρό νερό πάνω στο σαπούνι έκανε αφρο για 4 περάσματα με δούλεμα στο πρόσωπο και περίπου 30 σβούρες. Βρήκα και πήλινο από γιαούρτι στον Σκλαβενίτη που μπαίνει με σχεδόν καθόλου κενά. Παραθέτω φωτογραφικό υλικό.
Εικόνα

Εικόνα
stergios

Εγω το τριψα στο ρεντε σ ενα μπολακι μαλακτικου μαλλιων. Μαλλον παρτιδες ηταν τα "δυσκολα" σαπουνια. Ουτε εγω αντιμετωπισα κανενα θεμα με οποιοδηποτε πινελο.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν έχει θέμα το σαπούνι. Καλό μουλιασμα θέλει και ισορροπία στο νερό και δίνει καλό αφρό. Άσε που το άρωμα του για μένα είναι το απόλυτο barbershop... Ένα asl ίδιο αν είχε θα με έκανε χαρούμενο...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Με ένα Yaqi tuxedo 26mm το φορτώνω στο αψε σβήσε.Αλλά το νερό μου είναι σχετικά μαλακό.Ισως με σκλήρό νερό να μη φορτώνει εύκολα.
stergios

Ποτε δεν εριξα πανβ του σταγονα νερο, πριν ακουμπησω πινελο. Με ολα τα πινελα. Ισως ευθυνεται το νερο. Εχει λογικη! Μα τοσο πολυ?!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”