Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δεν μου κάθεται και πολύ καλά να λιώσω ένα σαπούνι στα μικροκύματα ... τρίψιμο με τρίφτη και πατίκωμα κάνω σε ότι σαπούνι θέλω να βολέψω

Το MWF πάντως χωράει κουτί στο πλαστικό μπολάκι της Nivea Soft κρέμας των 200 ml... αφήνει μισό χιλιοστό κενό που με την χρήση κλείνει .

Καταπληκτικό πάντως σαπούνι πραγματικά όπως είπε και ο Ηρακλής ο αφρός που φτιάχνει και η υφή που έχει βάζουν τον πήχη για πολλά άλλα σαπούνια .
Αν δεν βαριόμουνα την μυρωδιά -που μια χαρά μυρωδιά καθαριότητας βγάζει αλλά λέμε τώρα - θα είχα φουντάρει όλα τα άλλα και θα είχα κρατήσει καμιά cella και κάνα δροσερό σαπούνι για καλοκαίρι και θα ξυριζόμουν με το MWF κάθε μέρα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

15 σβουρισματα μόνο;;;;;; =o

Μήπως έπεσα σε ελαττωματικό προϊόν;

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
Ηρακλή, σε καυτό νερό το ζεσταίνεις;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε απλα ζεστο νερο Ηλια - δεν χρησιμοποιω καυτο νερο σε κανενα σημειο του ξυρισματος.

Γεγονος ειναι οτι τα πρωινα ο χωρος του μπανιου ειναι κρυος - στους 12-15 βαθμους τα σαπουνια (και δη τα σκληρα) δεν δουλευουν σωστα. Αυτο που διαβαζω πολυ συχνα "ριχνω λιγες σταγονες νερο πανω στο σαπουνι" δεν αρκει. Το σαπουνι ειτε στο χερι ειτε στο δοχειο που το εχουμε, πρεπει να μουσκεψει καλα κατω απο βρυση με ζεστο τρεχουμενο νερο (και τριψιμο με το δαχτυλο), μονο ετσι θα ξεκινησει σωστα η διαδικασια του αφρισμου.

Και υπηρχε ενας κατασκευαστης που το εγραφε αυτο στο κουτι των σαπουνιων του - δηλαδη τις θερμοκρασιες στις οποιες δουλευουν σωστα - μαντεψτε (ή θυμηθειτε) ποιος :)
Εικόνα
stergios

Το δικο μου που του εριξα 5ml περιπου ζεστο, οχι καυτο νερο με το tuxedo μετρια στραγγισμενο, χρειαστηκε 20 στροφες περιπου για 3 περασματα με πλούσιο αφρο. Το αγορασα πριν 10 μερες κ ητανε refill. Αφρισε σχεδον οπως ολα τ αλλα σαπουνια μου. Οι πρωτες εντυπωσεις με 2 ξυρισματα, πολυ καλες.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

herco έγραψε: 10 Νοέμ 2017, 08:50 ..........................
Και υπηρχε ενας κατασκευαστης που το εγραφε αυτο στο κουτι των σαπουνιων του - δηλαδη τις θερμοκρασιες στις οποιες δουλευουν σωστα - μαντεψτε (ή θυμηθειτε) ποιος :)
Ηρακλή, εννοείς τον απατεωνίσκο με τα HTGAM synergy;
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αυτος ο ανθρωπος, αυτος :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Όντως δεν θέλει πολλές σβούρες εγώ το θεωρώ από τα εύκολα ας πούμε σαπούνια - άμα δε βάλεις κανένα μεγάλο χοίρο πχ 10049 σε 15 στροφές το έσκισες .

Αλλά όπως είπε και ο Herco θέλει ζέστη - λίγο ζεστό (όχι καυτό) νεράκι από πάνω εγώ μετά κλείνω το πλαστικό ερμητικά και το κάνω υποβρύχιο για πέντε λεπτά στο νιπτήρα . Το ανοίγω και χρησιμοποιώ το νεράκι που είχε μέσα σαν preshave και μετά σβούρισμα με στραγγισμένο πινέλο .

Βασικά όλα τα σαπούνια θέλουν το "υποβρύχιο ψάρεμα" με τη ζέστη τα έλαια βγάζουν όλα τους τα αρώματα καλύτερα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Διαβάζοντας τις εμπειρίες των μελών σε αυτό το θέμα, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η δυσκολία του MWF είναι μύθος, και θα αναφέρω τον λόγο.
Πριν ένα χρόνο περίπου που αγόρασα το εν ‘λόγο σαπούνι, έψαξα στο YouTube για πληροφορίες στον τρόπο αφρισμού, σε αντίθεση με τον Ηρακλή χρησιμοποιώ την πρόταση του mantic59. Δηλαδή μούλιασμα περίπου 30 λεπτά σε κρύο νερό. Τα αποτελέσματα είναι εύκολος και γρήγορος αφρισμός χωρίς πρόβλημα.(Άρα λειτουργούν και οι δύο τρόποι εξίσου καλά) Και το σαπούνι το χρησιμοποιώ περίπου 2 φορές τον μήνα( γι’ αυτό και το μουλιάζω 30 λεπτά), θεωρώ ότι με πιο συχνή χρήση θα χρειάζεται τόσο όσο και τα υπόλοιπα σαπούνια. Συμπερασματικά λοιπόν εμείς το έχουμε πάρει με φόβο λόγο παλαιοτέρων αναφορών όχι μόνο εδώ αλλά και στο internet γενικότερα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Με ενα καλο συνθετικο πινελο και λιγο ζεστο νερο μεσα στο κεραμικο σκευος ;)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

πες κατι και για το αρωμα βρε Ηρακλη...

υπαρχει τρόπος να το 'πειράξουμε'?

ειναι το μοναδικο μειον του προιοντος αυτου
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”