Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Παιδιά, αν ένα σαπούνι δεν βραχεί καθόλου, έχει μεγαλύτερη ή μικρότερη αντοχή στον χρόνο;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tony έγραψε:Το σαπούνι αυτό γεννήθηκε διψασμένο,δεν μου έκανε ποτέ φάουλ,αλλά δεν το παράτησα χωρίς ενυδάτωση...
Αυτό που παθαίνει είναι πως,αν δεν το χρησιμοποιήσεις,ή δεν το βρέξεις για καιρό ξεραίνεται και μαζεύει,
δηλαδή αφυδατώνεται,σχεδόν πάντα "επιστέφει" εκτός και αν το έχεις ξεχάσει καιρό,τότε σε ξεχνάει και αυτό... :D

Πάλι όμως διορθώνεται,με χλιαρό νερό,(αποσταγμένο ή βρόχινο)και με απλή επάλειψη,στα μέρη που μένει εκτεθειμένο,
δηλαδή:επάνω και στα πλάγια,που έχει κενά,η ζημιά είναι επιφανειακή,και φεύγει με την "απολέπιση"...

Έτσι αν αφαιρέσουμε και τα κενά,μας μένει μόνο η επάνω επιφάνεια του σαπουνιού_ ;)
Εικόνα
Σκεύος από γιαουρτάκι,και καπάκι από μέλι (Atikki).!
Εικόνα
Άνευ κενών,και είναι το πρώτο μου MWF 2+ χρονών,με έμπλεξα με "artisanal" και δεν το βλέπω να τελειώνει.
Εικόνα
Αρχικό στέγνωμα σαπουνιών,μετά από 5-6 ώρες,το γυρνάω τούμπα για να αερίζεται...

* Δεν χρειάζεται 24ωρο μούλιασμα,χάδια θέλει... :romance-kisscheek:
* Βρε τι πάθαμε...
Να υποθέσω ότι το τρίβεις και το βάζεις μέσα ή ταιριάζει ακριβώς?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχουμε αρχίσει και γινόμαστε σαδιστές με τα αγαπημένα μας ξυριστικά είδη! Τους ρίχνουμε καυτό νερό, πνιγμό σε νερό και εξάρθρωση άκρων με μέγγενη!

Για να γυρίσω στο θέμα, αν έχετε δύσκολο νερό στην περιοχή σας, πάρτε ένα Omega 98 ή ενα συνθετικό, βρέξτε για 2-3' το σαπούνι και φορτώστε με την Ιταλική μέθοδο. Οι ρωγμές μην σαν προβληματίζουν, είναι καθαρά αισθητικό θέμα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναι Δημήτρη το τρίβω,και αν θέλεις και το πως,μερικές σελίδες πριν περιγράφω και τον τρόπο.

Συμφωνώ μαζί σου Χάρη,να πω όμως πως το "δύσκολο" νερό δεν μπορεί να περιγράψει την πραγματική εικόνα που αντιμετωπίζω εδώ*... ναι μεν το σαπούνι αφρίζει κανονικά,αλλά στεγνώνει στο μπάμ,πάνω στο πρόσωπο,γίνεται ένα άλλο σαπούνι,για αυτό λέω (αποσταγμένο ή βρόχινο),έχω προσέξει δε πως,ο παράγοντας νερό,είναι το νούμερο ένα,
για την σαπουνάδα μας,και δεν έχει συζητηθεί πολύ αυτό το θέμα...

* Από όλα τα σαπούνια που έχουν περάσει από τα χέρια μου,μόνο δυο δεν επηρεάζονται από το νερό που έχουμε εδώ, όλα τα άλλα σαπούνια δεν...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ανασταλτικό ρόλο σε όλη τη διαδικασία πρέπει να παίζει το χλώριο που είναι πανταχού παρόν.
Αντώνη την θυμάμαι την περιγραφή.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
john58
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 25 Δεκ 2016, 19:18
7
Has thanked: 15659 times
Been thanked: 1546 times

Το MWF το μουλιάζω σε ζεστό νερό (όπως και το πινέλο Ω 80080) όσο να κάνω μπάνιο. Μετά παιδεύομαι να κάνω αφρό, ιδρώνω, ξανακάνω μπάνιο και συνεχίζω την προσπάθεια. Μερικές φορές κάτι καταφέρνω...
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

δεν εχω δυσκολευτει ποτε να κανω αφρο με αυτο το σαπουνι, αλλα ισως να εχω χαμηλες απαιτησεις απο την μερεγκα που κανω...
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Μόνο με συνθετικό πινέλο έχω καταφέρει να κάνω αφρό. Βέβαια τα γουρουνόπουλα μου δεν είναι αρκετά στρωμένα.
Κώστας
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Φόρτωστε!
stergios

sperman έγραψε:δεν εχω δυσκολευτει ποτε να κανω αφρο με αυτο το σαπουνι, αλλα ισως να εχω χαμηλες απαιτησεις απο την μερεγκα που κανω...
:ot
Ε δεν ειναι κ να περιμένεις κ πολλα απ τις ρεγγες! Δοκιμασε αντζουγιες! Συγγνώμη παιδια που τρυπαω τη συζητηση σας, αλλα μου φανηκε νοστιμο τ αστειο! Μ εχει πιασει νευρικο! :laughing-rolling:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”