Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Δεν έχω την εμπειρία ίσως για να κρίνω σωστά,το συγκεκριμένο όμως σαπούνι το παρέλαβα πριν 4 μέρες και μπορώ να πω ο,τι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, πολύ καλό σαπούνι με ωραίο άρωμα και για μένα εύκολη δημιουργία αφρού αν και το χρησιμοποιώ με ένα φθηνό πινέλο (2.65 ευρώ απο τον Δάφνη)
Το έχω μέσα σε ένα όμορφο ξύλινο κουτί με καπάκι ειδικά φτιαγμένο(?) για σαπούνια ξυρίσματος λέτε να έχω πρόβλημα με ξηρότητα? Ξυρίζομαι κάθε μέρα μ' αυτό
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν ξυρίζεσαι καθημερινά δεν προλαβαίνει να ξεραθεί και να θέλει... Γενικά στο MWF δεν του αρέσει η "εγκατάλειψη"...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

ok ευχαριστώ πολύ είχα ενα άγχος μήπως και το χαλάσω έχοντας το σαπούνι σε ξύλινο κουτάκι
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Με 6-7 καθημερινά ξυρίσματα στο ενεργητικό μου με το συγκεκριμένο σαπούνι μπορώ να πώ οτι δίνει μια ωραία αίσθηση ενυδάτωσης και μαλακής επιδερμίδας μετά το ξύρισμα.
Πρώτη φορά έχω χρησιμοποιήσει τόσο καλό προιόν, βέβαια τόσα χρόνια έκανα τη βλακεία και χρησιμοποιούσα αφρό GILLETTE :roll:
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Δεν είναι τυχαίο ότι το συγκεκριμένο σαπούνι κυκλοφορεί στον χώρο μας πάνω από 100 χρόνια.
Ordo ab chao
jim4
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 04 Φεβ 2017, 18:15
7
Has thanked: 76 times
Been thanked: 70 times

Ναι σωστά εγώ κοιμόμουν τα τελευταία 30 χρονια :hb
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Επειδή το πορσελάνινο μπολ του Mitchell's μου είναι σπασμένο, μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα αντίστοιχο μπολακι που να ταιριάζει το καπάκι του;

Αν γνωρίζετε δλδ που μπορώ να το βρω ώστε να μην πάρω σβάρνα τα μαγαζιά με υαλικά, δοκιμάζοντας το καπάκι.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Δημήτρη μην ψάχνεσαι με τις διαστάσεις γιατί μπορείς να τρίψεις το σαπούνι και να χωρέσει σε οποιαδήποτε μπολ.

Και για να είμαι σωστός μεταφέρω εδώ την άποψη μου για το σαπούνι που είχα γράψει στο ΞτΗ
captain_hx έγραψε: 09 Νοέμ 2017, 09:15 Πήρα ανά χείρας τους 3 σωματοφύλακες και κατευθύνθηκα στο μπάνιο. Περνώντας από την πόρτα σήκωσα ανάστημα και μονολογώντας είπα "σήμερα θα σε ξεσκίσω Μίτσελς". Ξεκίνησα φορτώνοντας τον χοίρο με 140 σβουρίσματα και συνέχισα στην παλάμη όπου έφτιαξα τον αφρό, ακολούθησε η ίδια διαδικασία με το συνθετικό (120 σβουρίσματα) και με τον ασβό (250! σβουρίσματα). Και τα τρία πινέλα δημιούργησαν ποιοτικό και ενυδατωμένο αφρό αλλά και πάλι χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια μέχρι να τον πετύχω.

Κατά την διάρκεια του ξυρίσματος υπήρχαν στιγμές που ένιωθα ότι δεν μου παρείχε αρκετή προστασία. Κρίνοντας όμως εκ του αποτελέσματος θα πω πως έκανε καλά την δουλειά του καθώς δεν είχα κανένα κόψιμο ούτε ερεθισμούς. Το Μίτσελς είναι ένα μέτριο σαπούνι που απαιτεί καλό φόρτωμα στο πινέλο και περισσότερο σβούρισμα στο μπολ ή στο πρόσωπο απ'οτι το μέσο σαπούνι ξυρίσματος. Εκτός από την εξαιρετική μεταξυριστική αίσθηση (post shave feel) που αφήνει στο πρόσωπο μετά από το ξύρισμα δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο. Τα σύγχρονα σαπούνια το έχουν ξεπεράσει :) Από την άλλη, η ιστορία που κουβαλά και η συνεχής παρουσία του στον χώρο, ειδικά κατά τα πέτρινα χρόνια του παραδοσιακού ξυρίσματος, το έχουν κρατήσει ψηλά στην υπόληψη των wet shavers παγκοσμίως. Κάθε χομπίστας ξυριστής θα πρέπει να το δοκιμάσει.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηλια μου ανεβαζεις το ηθικο :) Δεν μπορει, πρεπει να ειμαι ο ιδιοκτητης της Mitchell γιατι με 15 - 20 "σβουρισματα" κανω απιθανο κρεμωδη αφρο - που κομπλαρει τα περισσοτερα artisan σαπουνακια και μονο κατι ιερα τερατα (Tabac, Klar Seifen) του τη βγαινουν. Βεβαια ισως να παιζει ρολο το οτι ζεσταινω καλα το σαπουνι πριν ξεκινησω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ηλία ευχαριστώ για τη συμβουλή. Το ψιλοέλιωσα σε μπεν μαρί μέσα σε κούπα και τουλάχιστον φαίνεται πως εφάρμοσε καλά.
Τα μικροκύματα θα δούλευαν σε κάτι τέτοιο;
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”