Mitchell's Wool Fat soap ( και ΚΕΝΤ Soap )

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

To Mitchell's επανήλθε τελικά !

Αφού το άφησα 48 ώρες σκεπασμένο με νερό, απλά έχυσα τα απόνερα και το έκλεισα προχθές.
Το χρησιμοποίησα σήμερα, η επιφάνειά του ήταν υγρή ακόμα, τα "σκασίματα" είχαν φύγει σχεδόν όλα, ενώ το σαπούνι είχε "φουσκώσει" και γεμίσει όλο το μπολ του.
Στην προηγούμενη κατάσταση, είχε αρχίσει να "μαζεύει" περιμετρικά και να αφήνει κενό από τα τοιχώματα του μπολ, που είναι πλαστικό από μιά 200ml κρέμα της nivea.

Ο αφρός που έκανε σήμερα, ήταν υποδειγματικός. 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μπράβο Γιάννη!! Θα έβγαλε σίγουρα και "κρυμμένο" άρωμα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Ναι, έβγαλε κρυμμένο άρωμα, αν και το MWF δεν έχει κάτι το αξιοπρόσεκτο ως άρωμα, στην δική μου μύτη βέβαια.
Είμαι καπνιστής και χάνω αρκετά, από μυρωδιές.
Το σημαντικό είναι πως επανήλθε και ο αφρός έγινε όπως πρώτα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Ευκαιρία να κόψεις το τσιγάρο!!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Άρα ο τύπος που έκανε το πείραμα με το νερό που είχα γράψει παραπάνω είχε δίκιο Γιάννη ? Αν είναι έτσι τότε αυτή είναι και η λύση για να φρακάρει στο αυθεντικό μπωλ, γιατί αυτός ισχυρίζεται ότι γιαυτό το λόγω είναι και μεγαλύτερο το μπωλ από το σαπούνι!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Προσωπικά, μου δούλεψε αυτή η λογική, άρα ο τύπος έχει δίκιο.
Βέβαια μένει να δούμε πως θα τα πάει στα επόμενα ξυρίσματα, αλλά πιστεύω πως αυτή είναι η θεραπεία.

Προσοχή, βέβαια όταν βρέχουμε το σαπούνι πριν το ξύρισμα (όχι μόνο το MWF), να μην χρησιμοποιήσουμε καυτό νερό, αλλά μόνο χλιαρό. Το καυτό νερό, μπορεί να το καταστρέψει.

Εχω και γω το κεραμικό μπολ με ένα αχρησιμοποίητο puck μέσα, γιά μελλοντική χρήση. Βλέπω πως η διαφορά στην περίμετρο είναι αρκετά μεγάλη, αλλά όταν αρχίσει να χρησιμοποείται το σαπούνι αναγκαστικά θα κολήσει σε κάποιο σημείο και δεν θα φέρνει σβούρες.
Δεν βλέπω τον λόγο να το "ταλαιπωρήσεις" με πειράματα. Κάποια στιγμή με την χρήση θα έρθει στα ίσια.
Γιάννης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

το νερο μεσα στο σαπουνι εν καιρω δεν μπορει να γινει καταφυγιο διαφορων παθογονων μικροοργανισμων;;;
ειναι κατι που κανεις δεν μπορει να το ελεγξει
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ο συγκεκριμένος τρόπος δεν λέει να έχεις το σαπούνι στο νερό συνέχεια . Ο τύπος αυτός άφησε το σαπούνι για 24 ωρες σκεπασμένο με νερό μέσα στο μπωλ και αυτό ήρθε και έγινε ένα με το μπωλ. Μετά το στραγγίζει και το βάζει στη θέση του . Αυτό είναι όλο !
Σε κάποιο άλλο φόρουμ λένε ότι αν το αφήσεις αχρησιμοποίητο για καιρό ξανά μαζεύει, οπότε η συντήρηση του έχει να κάνει και με τη χρήση ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

mitsos έγραψε:Εγώ θα έλεγα (κι αν διαφωνούν οι παλιότεροι MWF-άδες να πουν) να το βάλεις μαζί με το μπωλ σε μια λεκανίτσα με νερό για ένα 24ωρο. Μετά στραγγιξέτο και δοκίμασε πάλι. Πιο πριν όμως να τσεκάρεις μηχανή λεπίδα γωνία ξυρίσματος και πίεση κλπ
Θυμάστε που το είχα πει κι εγώ αυτό, δλδ το 24ωρο μούλιασμα?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το σαπούνι αυτό γεννήθηκε διψασμένο,δεν μου έκανε ποτέ φάουλ,αλλά δεν το παράτησα χωρίς ενυδάτωση...
Αυτό που παθαίνει είναι πως,αν δεν το χρησιμοποιήσεις,ή δεν το βρέξεις για καιρό ξεραίνεται και μαζεύει,
δηλαδή αφυδατώνεται,σχεδόν πάντα "επιστέφει" εκτός και αν το έχεις ξεχάσει καιρό,τότε σε ξεχνάει και αυτό... :D

Πάλι όμως διορθώνεται,με χλιαρό νερό,(αποσταγμένο ή βρόχινο)και με απλή επάλειψη,στα μέρη που μένει εκτεθειμένο,
δηλαδή:επάνω και στα πλάγια,που έχει κενά,η ζημιά είναι επιφανειακή,και φεύγει με την "απολέπιση"...

Έτσι αν αφαιρέσουμε και τα κενά,μας μένει μόνο η επάνω επιφάνεια του σαπουνιού_ ;)
Εικόνα
Σκεύος από γιαουρτάκι,και καπάκι από μέλι (Atikki).!
Εικόνα
Άνευ κενών,και είναι το πρώτο μου MWF 2+ χρονών,με έμπλεξα με "artisanal" και δεν το βλέπω να τελειώνει.
Εικόνα
Αρχικό στέγνωμα σαπουνιών,μετά από 5-6 ώρες,το γυρνάω τούμπα για να αερίζεται...

* Δεν χρειάζεται 24ωρο μούλιασμα,χάδια θέλει... :romance-kisscheek:
* Βρε τι πάθαμε...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”