Saponificio Varesino

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω αγαπητοί. Προσωπικά βρίσκω διαφορά ανάμεσα στην 4.3 και στις προηγούμενες. YMMV κλπ κλπ.
Επίσης το ζήτημα της 'αξίας' είναι και αυτό υποκειμενικό, τα έχουμε πει τόσες φορές και το έχουμε εξαντλήσει το θέμα.
Εν προκειμένω δεν είναι πολλά 30 ευρώ για το -μάλλον- καλύτερο triple milled σαπούνι με το οποίο μπορείς να βγάλεις εκατοντάδες ξυρίσματα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Συμφωνω απολυτα με τον προλαλησαντα..
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Να πεταχτώ και γω στη συζήτηση αν και άσχετος με τα SV ( μου θυμίζει κάπως Lamborghini )..για τους αμύητους τα 30€ ίσως και να είναι πολλά, για μένα, όταν με το καλό τελειώσω το απόθεμά μου και επιλέξω το επόμενο σαπούνι/κρέμα, κι αυτό το ένα είτε θα είναι MDC είτε Castle Forbes είτε S.Varesino, είτε οτιδήποτε άλλο, αυτά τα 30€ θα είναι δώρο στον εαυτό μου. Όσο κουραστικός και γραφικός κι αν γίνομαι συνεχίζω να πιστεύω πως με τη πληθώρα των επιλογών και τις συνεχείς εναλλαγές ούτε μαθαίνουμε ούτε εκτιμάμε αυτά που έχουμε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω την προηγούμενη έκδοση του Felce Aromatica. Εκτός ότι το θεωρώ ένα εκπληκτικό σαπούνι (στα τοπ 3 που έχω στο ντουλάπι μου ) , πιστεύω ότι τα triple milled σαπούνια αξίζουν τα λεφτά τους . Και λόγω ότι έχουν τον ατελείωτο αλλά κυρίως τα σαπούνια αυτά , αν τα προσέχουμε και αν τα αφήνουμε να στεγνώσουν καλά, δεν χαλάνε. Πολλές φορές έχουμε δει βίντεο στο YouTube με κάποια σαπούνια original Old Spice που τα βρήκε .. η αρχαιολογική σκαπάνη κάποιου wet shaver και αφρίζουν υπέροχα !
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Να πω και εγώ την γνώμη μου για τα SV.
Δώρο τα Χριστούγεννα από την κόρη μου, ένα manna di Sicilia (beta 4.0). Στα τέσσερα ξυρίσματα που έχω κάνει, θα πω οκ ένα καλό σαπούνι αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Άρωμα δεν στέκομε γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό. Αφρός πλούσιος αν και διψάει λίγο παραπάνω, σε σχέση με άλλα σαπούνια της ίδιας κατηγορίας. Προστασία στα επίπεδα του MWF πολύ καλή. Γλίστρημα σχεδόν ανύπαρκτο, και θα σταθώ εδώ γιατί για μένα το γλίστρημα είναι πρώτο. Ο λόγος που το είχα στις προσεχείς αγορές ήταν, οι αναφορές από άλλα μέλη ότι γλιστράει σαν τρελό. Το City Spring του Δημήτρη δεν το πιάνει με τίποτα. Ίσως να κάνω εγώ κάτι λάθος δεν ξέρω, θα συνεχιστούν οι δοκιμές και θα επανέλθω αν αλλάξει κάτι.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ παίδες τα είχα παρκαρισμένα στο βάθος του ντουλαπιού λόγω του ότι χειμώνας γαρ την έχω πέσει στις κρεμούλες. Πως τα πήρε το μάτι μου σήμερα και λέω αντε να ρίξω μια ξούρα παρά το ότι την υπολόγιζα για το βράδυ. Το πιο κοντινό στο χέρι ήταν το πράσινο. Δύο λεπτά μούλιασμα σε νερό κρύο και επίσης δυο λεπτά ο ασβός του frank. Παίδες αφρό να δουνε τα μάτια σας. Μερέγκα μεταξένια απίστευτη ο δε αφρισμός εξαιρετικά εύκολος. Και προστασία η καλύτερη ever. Aλλά εκείνο που με εξέπληξε (δέστε περιγραφή αρωματική πιο πάνω όταν τα πρωτοπήρα) ήταν το διαφορετικής έτνασης και γλυκύτητας άρωμα προς το καλύτερο από την πρώτη φορά. Φαίνεται μάλλον ότι άλλαξε αυτό με το βρέξιμο το πρώτο. Στο άρωμα δεν φτάνουν (και λέω πληθυντικό γιατί τελείωσα με αφρό από το καφέ) τη nuavia ειδικά τη rossa που στο θέμα αυτό αποτελεί σημείο αναφοράς, αλλά έχει αλλάξει και έχει μια απαλότητα και μια "σύνθεση" απροσδιόριστη επακριβώς, που σου θυμίζει κάτι πολυτελές από πρώτη θεώρηση. Σε συνδιασμό δε με την απαλότητα,την μεταξένια υφή του αφρού και την τρίχα τη συγκεκριμένη, απλά φεύγεις.... Μιλώντας για το πράσινο θα πω ότι δεν δίνει (αντίθετα απέχει) αυτό το μυστήριο δασώδες της άνοιξης που δίνει η nuavia verde αλλά μια διάχυση στο άρωμα της φτέρης. Σε κάθε περίπτωση επιθυμητό και εξαίρετο. Και λέω διάχυση γιατί δεν είναι η σκληρή μυρουδιά μέσα σε αρωματοπωλείο αλλά η υπάλληλος που περνάει δίπλα σου! Είναι σαν τη διαφορά (λίγη φωτογραφική θεωρία καλή είναι) που έχει το άμεσο ηλιακό ή τεχνητό φως από αυτό που έρχεται από ανάκλαση ή μέσα από ασπρο ύφασμα ή ριζόχαρτο.
Στατατάω εδώ προς το παρόν και μάλλον θα τα πούμε εκτενέστερα καθώς και για το manna di sicilia.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Μήτσο, ποιο Saponificio δοκίμασες?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το λεω πιο πανω. Αρχισα και εκανα τρια περασματα με το felce aromatica (πρασινο), και ενθουσιαστηκα τοσο που εκανα αφρο και με το manna di sicilia και περασα αλλο ενα χερι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ έλεγα να τσιμπήσω ένα Dolomoti. Τι διαφορά έχει ως προς τον αφρισμο από τα δυο δικα σου?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zach
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: 04 Ιαν 2018, 21:47
6
Has thanked: 1943 times
Been thanked: 1202 times
Ηλικία: 54

Να το τσιμπήσεις οπωσδήποτε, [mention]Randyman[/mention] . Εξαιρετικό σαπούνι. Σε μένα, τα dolomiti, stella alpina και manna di sicilia κάνουν πλούσιο αφρό. Καλύτερο άρωμα, το stella, καλύτερο όλων στο ξύρισμα το dolomiti. Πάντα υποκειμενικά.
Όλα πρέπει να γίνονται όσο πιο απλά είναι δυνατόν, αλλά όχι απλούστερα.
Albert Einstein
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”