Saponificio Varesino

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Διακαής πόθος (είναι το μόνο που έχω μυρίσει) αλλά θα αφήσουμε για τις επόμενες γενιές υλικό για ξύρισμα έτσι όπως πάει!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Αφού δεν τελειώνουν με τίποτα και από τότε έχουν βγει 1450 σαπούνια artisan από Αμερικα ;;;!!!
:D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

mitsos έγραψε:Διακαής πόθος (είναι το μόνο που έχω μυρίσει) αλλά θα αφήσουμε για τις επόμενες γενιές υλικό για ξύρισμα έτσι όπως πάει!
Απο λαθος παραληφθηκε η λεξη cosmo μετα την παρενθεση. Αυτο εχω μυρισει απο τα varesino και το μονο που θυμαμαι ειναι οτι μου αρεσε παρα πολυ.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Για τα δύο καινούργια 4.3 manna di sicilia και felce aromatica εντυπώσεις στα γρήγορα.
Έχω την τύχη-ατυχία να έχω τις νουάβιες σε πρώτη θέση στη μύτη και κάθε τι μου φαίνεται υποδεέστερο στον τομέα αυτόν. Έχοντας ακούσει τόσα για το άρωμά τους και τη διάρκειά του, απλά ο ενθουσιασμός μου κάθισε λίγο. Η διάρκειά του ειδικά ήταν σχεδόν μηδαμινή όπως και η ένταση. Η πολυπλοκότητά του δε κι αν είναι κάτω του μετρίου. Δεν σε προκαλεί να ψάξεις να βρείς πηγές και να ανασύρεις από την data base την εσώψυχή σου διάφορα (βλέπε nuavia rossa). Aπλά σου μυρίζει (όσο μυρίζει) ωραία και αμέσως το προσπερνάς σαν παράγοντα. Και το cosmo που είχα μυρίσει πριν (πριν τις νουάβιες) θυμάμαι ότι μου άρεσε αλλά δεν το θυμάμαι αλλά σίγουρα δεν ήταν έτσι. Εδώ έμπαινες στο μπάνιο μετά από μερικές ώρες και η nuavia rossa ήταν παρούσα στον αέρα. Ακόμα και η πετσέτα που σκουπιζόσουν στο τέλος μύριζε την επόμενη μέρα. Από αυτά τίποτα στο varesino. Ίσως η έκδοση 4.3 να ευθύνεται. Από τα δύο λίγο ξεχωρίζει το manna di sicilia που έχει μια γλυκύτητα και μια ένταση λίγο μεγαλύτερη από το άλλο και θυμίζει λίγο (λίιιιγο) nuavia rossa, αλλά από μακρυά. Πολύ μακρυά
Όμως παίδες από εκεί και πέρα τι να σας πω και τι να σας μολογήσω. Άφρισμα παραγωγή αφρού δηλαδή (αφού μουλιάσει σε νερό για λίγα λεπτά το σαπούνι καθότι triple milled) με χρήση ασβού μαλακού βρεγμένου (εδώ να σημειώσω ότι δοκίμασα και το maggard το συνθετικό) πολύ πολύ ικανοποιητική χωρίς να τρελλαίνει κιόλας. Εδώ είναι πολύ ψηλά αλλά δε νομίζω ότι είναι στην κορυφή Σβούρισμα χωρίς μεγάλη πίεση και λίγο βρέξιμο σιγά σιγά το πινέλο μέχρι να γίνει πάνω στο πινέλο αφρός όσο υδαρής θέλουμε και επαρκής για 3-4 περάσματα. Κι αν δεις ότι δεν φτάνει άντε λία σβουρισματάκια ακόμα. Εδώ να σημειώσω ότι το δοχείο από αλουμίνιο και βαμένο απέξω δεν επαρκεί και χύνεται ο αφρός έξω και τον μαζεύεις με το πινέλο και ξανά και αν παραγίνει το κακό τον "αποθηκεύεις" προσωρινά για λίγο στο πρόσωπο.
Ποιότητα αφρού τρε εξαιρετίκ. Πιο εξαιρετίκ δεν γίνεται και το εννοώ. Παχύς με τη μεγαλύτερη διάρκεια ζωής (κάτι που το κάνω σαν τεστ σχεδόν πάντα) που έχω δει. Και λέγοντας διάρκεια ζωής εννοώ να κρατιέται αφράτος και μαλακός χωρίς να ξεραίνεται. Γλύστριμα της λεπίδας απίστευτο. Νομίζω ότι εδώ (στο θέμα των ιδιοτήτων του αφρού γενικά) είναι κυριολεκτικά uber alles! Και νομίζω ότι ξεπερνάει τις νουάβιες και την castle forbes που ήταν στην κορυφή της σχετικής λίστας. Κατά τη γνώμη μου αποτελεί ίσως το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα του πως η συνεχής έρευνα φέρνει την εξέλιξη-βελτίωση και κάνει κάθε τι πιο παλιό να φαντάζει σχεδόν μουσειακό είδος. Νομίζω ότι είναι μακράν στην κορυφή της σχετικής λίστας σ'αυτό.
Επισης και η προστασία του δέρματος και η περιποιητικότητα (η ικανότητα για περιποίηση) είναι απίστευτη και πρωτόγνωρη. Κάνεις αφρό και πασαλείβεις το πρόσωπο (κάτι που το κάνω τακτικά όταν το κανονικό ξύρισμα απέχει χρονικά) τον αφήνεις λίγα λεπτά και τον ξεπλένεις. Δεν περιγράφεται η κατάσταση της επιδερμίδας σχεδόν για το υπόλοιπο της ημέρας. Απαλή και ήρεμη για αρκετές ώρες όσο κανένα άλλο σχετικό μέσον δεν το κάνει.
Αβίαστα στον τομέα αυτόν του γλυστρίματος της προαστασίας και γενικά της ποιότητας του αφρού το χαρακτηρίζω leader. Ειλικρινά δεν πίστευα ότι θα βρεθεί αφρός με καλύτερη προστασία από τη nuavia rossa και γλύστριμα λεπίδας καλύτερο από την σκωτσέζικη castle forbes. Κι όμως...
Και για να προλάβω "επιπλήξεις" του τύπου δεν έχεις δει όλα τα σαπούνια που υπάρχουν θα απαντήσω ότι φυσικά δεν τα έχω δει και αναφέρομαι σε αυτά που έχω δοκιμάσει (και είναι πάρα πολλά). Και είναι σαν να βλέπεις έναν άνθρωπο 4 μέτρα ύψος και να λες ότι δεν μπορώ να πω ότι είναι ο πιο ψηλός του πλανήτη γιατί δεν έχω δεί όλον τον υπόλοιπο πληθυσμό (αυτό σαν επιχείρημα το έχω ξαναπεί).
Τέλος πάντων και συμπερασματικά κρίνοντας, και με βαθμολογία 0-10 βάζω
Άρωμα 7
Προστασία 10 με τόνο
Γλύστριμα λεπίδας 10 με τόνο
Ποιότητα αφρού 10 με τόνο
Δοχείο συσκευασίας 7 (παρά το ότι είναι πολύ όμορφο και ποιοτικό)
Άσχημη εντύπωση μου έκανε και το σηματάκι που λέει τη διάρκεια ζωής από το άνοιγμα που λέει για 12 μήνες λες και είναι από τα πολύ μαλακά. Ενώ είναι triple milled. Nα υποθέσω αναγραφή από λάθος ή κάτι στη σύνθεσή του?
Εικόνα Εικόνα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Σωστές παρατηρήσεις Δημήτρη. Η έκδοση 4.3 είναι η καλύτερη μέχρι στιγμής. Το άρωμα είναι βέβαια πάντα υποκειμενικό.
Είναι σαφώς ένα απο τα σαπούνια που πρέπει να βρίσκονται σε κάθε shave den.

Δεν θα έλεγα το ίδιο για τα Νουάβια (είχα το Blu και το Verde και δεν τα κράτησα) που είναι 10/10 στο άρωμα αλλά ελαφρώς υποδεέστερα στις λοιπές ιδιότητες. YMMV πάντα, και η αλήθεια είναι πως άλλα έγραφα πριν δυο-τρία χρόνια που ξεκίνησα σοβαρά το ΠΞ. Διανύθηκε πολύς δρόμος πολύ σύντομα απο τότε και οι διαφορές στα σαπούνια είναι πια ελάχιστες, έχει γεμίσει ο τόπος καταπληκτικά σαπούνια.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αντρέα καλημέρα κατ'αρχήν. Για τις νουάβιες το ίδιο λέω κι εγώ και το λέω και πιο πάνω. Πλην του αρώματος είναι (έστω και λίγο) υποδεέστερες των δύο αυτών. Δηλαδή στις ιδιότητες γενικά. Τη rossa όμως την έχω "καψουρευτεί" χαχασχαχα. Αλλά και αυτή δεν έχει την προστασία και τον αφρό που έχουν τα varesino. Τις άλλες δύο (μπλε πράσινη) σκέφτομαι κι εγώ να τις δώσω με όσο σαπούνι απέμεινε.
Το άρωμα από τη φύση του και στην ποιότητα της μυρουδιάς του αυτής καθ αυτής είναι από τα πιο υποκειμενικά πράγματα που υπάρχουν στη ζωή. Όμως η διάρκεια και η ένταση (εδώ ίσως ενέχεται και μια μικρή υποκειμενικότητα -με την έστω ετυμολογική ερμηνεία της λέξης- από την άποψη ότι αλλος τα θέλει σε μεγάλο βαθμό αυτά τα μεγέθη άλλος όχι) είναι μετρήσιμα στοιχεία. Δλδ μυρίζει για μισή ώρα πχ. Αυτό δεν είναι υποκειμενικό σαν μέγεθος. Άλλο αν είναι αρεστό έτσι ή όχι. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την ένταση.
Πάντως όντως τελικά (εγώ να σημειώσω ότι δεν έχω δοκιμάσει κανένα άλλο varesino παρά μόνον έχω μυρίσει το cosmo) ότι από κάθε άλλη άποψη είναι τέλεια, που νομίζω ότι (πρέπει να) είναι και το πρώτιστα ζητούμενο.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πω πω ! Υπολογίζω πως μέχρι να τελειώσω αυτά που έχω θα πρέπει να έχουμε φτάσει κάπου στην έκδοση 7.8 για να πρωτοξυριστώ με τα Varesino, τα οποία μάλλον θα συγκρίνω με τα Vecchia γιατί τα Νuavia θα έχουν πια παλιώσει. }:D
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Το άρωμα είναι πάντα υποκειμενικό όπως είπε και ο Ανδρέας.
Από τις δοκιμές σας, ποια άλλα σαπούνια είναι ισάξια, αν όχι καλύτερα από Saponificio Varesino 4.3 σε προστασία, Γλίστρημα λεπίδας και ποιότητα αφρού ???
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Synergy (HTGAM), Phoenix (η πρώτη version στο μεταλλικό tin), Acqua di Parma, όλα χωρίς tallow.
Τα πρώτα δύο δεν υπάρχουν πιά, ενώ το τελευταίο είναι πανάκριβο. Ισάξια ολα με τα Varesino, με τα τελευταία να είναι τα πλέον συμφέροντα και λόγω τιμής, αλλά και διαθεσιμότητας.

Added in 4 minutes 33 seconds:
mitsos έγραψε: .........................
Άσχημη εντύπωση μου έκανε και το σηματάκι που λέει τη διάρκεια ζωής από το άνοιγμα που λέει για 12 μήνες λες και είναι από τα πολύ μαλακά. Ενώ είναι triple milled. Nα υποθέσω αναγραφή από λάθος ή κάτι στη σύνθεσή του?
Εχω το tundra artica 20 μήνες ήδη και συνεχίζει να ξυρίζει υπέροχα. Προφανώς υπάρχει κάποια νομική υποχρέωση να αναγράψει ο κατασκευαστής μιά ημερομηνία "λήξης". Γιατί δίνει 12 μήνες και όχι 18 ή 24 ή οτιδήποτε άλλο, φαντάζομαι το κάνει γιά να είναι καλυμμένος.
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mεταξύ μας και με τους 12 μήνες υπερκαλυμμένος είναι. ;) Αν δε πυροβολείς ό,τι κινείται και τα πιό σκληρά σαπούνια κάποτε τελειώνουν.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”