Saponificio Varesino

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3112
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27981 times
Been thanked: 29282 times
Ηλικία: 64

Κύριοι, δεν νομίζω ότι πρόκειται γιά κανένα μυστήριο ή τίποτα περίεργο.
Σύμφωνα με την Wikipedia το silt δεν είναι μία οποιαδήποτε λάσπη ή χώμα, προέρχεται από συγκεκριμένα πετρώματα και έχει συγκεκριμένη χημική σύσταση, απ'όσο καταλαβαίνω.
Εχει κοκκώδη υφή (granular material) με μέγεθος κόκκου μεταξύ άμμου και πηλού.

Από κει και πέρα η Varesino έβαλε αυτό το συστατικό στο συγκεκριμένο σαπούνι και στο site της περιγράφει τις ιδιότητες:
"This Silt, is enriched with vitamin A - E and B-carotene which play a kind of antioxidant.
In addition, the Silt, performs the function of anti-inflammatory and healing of skin abrasions, as well as invigorating, increasing the tension of the skin and thus allowing a closer shave
."

Δεν είμαι χημικός ούτε γιατρός γιά να κρίνω τις ιδιότητες του συγκεκριμένου συστατικού, αλλά πιστεύω, ότι αν είναι "μούφα",εύκολα μπορεί να αποδειχθεί, από κάποιον που γνωρίζει.

Τέλος, πρόκειται γιά εταιρεία γνωστή παγκοσμίως, με ομολογουμένως καλά προιόντα, άρα δεν βλέπω γιά πιό λόγο να αρχίσει τώρα να πουλάει φύκια γιά μεταξωτές κορδέλες... :)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τα Βαρεζίνο τα έφερε και ο Γιάννης ;)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Εμένα αυτά μου μοιάζουν κάπως " ανώδυνα ". Ούτε μπορεί κανείς να αποδείξει εμπράκτως ότι με το silt το ξύρισμα γίνεται καλύτερο, ούτε μπορεί κάποιος να πεί πως γίνεται χειρότερο.
Άλλο ένα συστατικό σε ένα πολύ καλό σαπούνι, που οι ιδιοτητές του πρέπει να διαφημιστούν...-
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Σημερα παρελαβα αλλη παραγγελια απο αυτον.
Βαλε ρε αδελφε κσι καμια ανακοινωση για τα προσεχως.
Θα επαιρνα και το mana.

Εμεις θα φταιμε μετα...

Added in 57 minutes 54 seconds:
Δεν εφερε κανενα μπωλ...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Εικόνα
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Aυτό είναι, έχω εθιστεί.
Πάει ο θάλαμος απεξάρτησης.
Η varesino πέρα από τα σούπερ σε ιδιότητες σαπούνια, έχει και τα καλύτερα αρώματα.
4 στα 4!

Παρέλαβα από τον Γιάννη το 70th anniversary και το μόνο που έχω να πω για το άρωμα είναι ότι είναι σχεδόν ίδιο σε ένταση με τα υπόλοιπα και ότι η μυρωδιά είναι 97% ίδια με το ανδρικό Happy της Clinique. Είναι ένα δυνατούτσικο πουδράτο, συνθετικό γλυκό κιτροειδές (όχι λεμονάτο).
Εμένα με τρελαίνει η μυρωδιά του, αλλά γενικά με 1 ψεκασμό παραπάνω ενοχλεί αρκετά τους ευαίσθητους στα αρώματα (πάντα βριζόμασταν γι' αυτό με τον πατέρα μου).

Η λίστα προτίμησης είναι πλέον ως εξής:
1. Felce Aromatica
2. Manna di Sicillia
3. Tundra/70th anniversary

Τώρα θα ξεφορτωθώ 2-3 πραγματάκια για να ρεφάρω. Και στοπ οι αγορές.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Επειδή "πολεμάω" να τελειώσω το επετειακό δειγματάκι απο το shavedash (βγάζει 1-2 φορές ακόμη) δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμη το κανονικό σαπούνι το οποίο περιμένει καρτερικά στο μεταλλικό μπολάκι του.... ;)
Οσον αφορά το άρωμα όμως , στο δειγματάκι είναι ανεπαίσθητο οταν το μυρίζεις απευθείας και σχεδόν ανύπαρκτο στο ξύρισμα σε αντίθεση με το κανονικό σαπούνι στο οποίο το άρωμα είναι σε πολύ καλά επίπεδα έντασης για την μύτη μου . Εκείνο βέβαια που μου απάντησαν σε ερώτηση που είχα κάνει στην Varesino και το επιβαιβαίωσα και ο ίδιος είναι οτι το Manna di Sicillia έχει το άρωμα με την μεγαλύτερη ένταση απο ολα τα υπόλοιπα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Και στοπ οι αγορές..................................
ο Γιωργος εχει φερει το Haslinger προβατακι
εγω στην θεση σου θα το αγοραζα θα το αγορασω δηλαδη το σαββατο. :whistle:
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4527 times
Ηλικία: 47

Πραγματικά νομίζω ότι έχω πολλά και πολύ καλά σαπούνια. Τα haslinger υπάρχουν στον Γιάννη αρκετό καιρό και δεν μου κάναν κλικ.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27338 times
Been thanked: 38871 times
Ηλικία: 54

Τι έγινε ρε παιδιά (à la Σπύρος Παπαδόπουλος); 9 μήνες χωρίς σχόλιο στο νήμα αυτό; Mais, ce n'est pas possible.

Τρεις ξούρες μέχρι τώρα με το καινούριο Stella Alpina.

Εκτός από 'Ζήτω ο Shavedash', θα πω μόνο ότι πρόκειται για το τελευταίο μοντελάκι 4.2 και το άρωμά του είναι αρκετά έντονο, λεμονάτο με κάτι άλλο μέσα. Μου θύμισε πάρα, μα πάρα πολύ, το άρωμα του Speick lotion που κι αυτό έχει μέσα ένα φυτό των Άλπεων.

Γρήγορος και τρομερός αφρισμός με συνθετικό τε και ασβουδένιο πινέλο, γλίστρα νάμπερ γουάν ναούμε, αφήνει στο τέλος το γνωστό film των Βαρεζίνο που κάνει το μαγουλάκι σφιχτό και τριζάτο για τσίμπημα. Δεν χρειάζεται άφτερ.

Συγκαταλέγεται σαφώς στα μεγάλα σαπούνια.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”