Tim's Soap - Greek Peach

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδιά είτε είναι αιθέριο το έλαιο είτε συνθετικό, ξεθυμαίνει με το καιρό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Aς ολοκληρώσω σήμερα τη κριτική μου στο συγκεκριμένο σαπούνι. Θα προσπαθήσω να μη γίνω κουραστικός, επαναλαμβάνοντας τα παραπάνω γραμμένα αλλά θα επικεντρωθώ σε διαπιστώσεις και συμπεράσματα.

Λοιπόν, τα καλύτερα του μου τα έδωσε στην αρχή και στο τέλος. Πρώτα πήρα το άρωμα σε όλη του την ένταση και στο τέλος επειδή δε συμπαθούσε το πολύ νερό και όταν το παράκανες δε μπορούσες να το μαζέψεις, όταν το δούλεψα αντισυμβατικά ( σαν στικ ) πήρα το καλύτερο που θα μπορούσε να μου δώσει απο θέμα αφρισμού.

Πού υπερτερούσε ; Στα συστατικά του. Στο γεγονός πως ήταν πραγματικό artisanal. Στη πρωτοτυπία του αρωματός του. Στην επιτυχία του αρωματός του.

Πού υστερούσε ; Στις μεταξυριστικές ιδιότητες. Σε σύγκριση με κάποια όπως το σαπούνι του Δημήτρη ή με τα πρώτα Pannacrema, εκεί ναί ένιωθες πως τα άλλα έχουν να σου δώσουν κάτι ακόμα.
( Δυστυχώς δεν έχω προλάβει και έχω αμελήσει να δοκιμάσω πολλά και πιθανότατα αξιόλογα artisanal σαπούνια )

Ζυγίζοντας όμως τα υπερ και τα κατά θα το ήθελα μόνιμα στη συλλογή μου.

Να σταθώ λίγο στην ένταση του αρώματος μιας που κάποτε είχα αναφερθεί σ' αυτό και ν 'αναφέρω μόνο πως απο ένα σημείο και μετά και χρησιμοποιώντας το σαπούνι καθημερινά για μεγάλο χρονικό διάστημα δε με προβλημάτιζε πλέον.

Αυτά βέβαια είναι υποκειμενικά και αφορούν μόνο τη δεύτερη παρτίδα που έβγαλε ο Tim και το πρώτο σαπούνι του που τελείωσα γιατί έχω ένα ακόμη άβρεχτο απο τη τρίτη και τελευταία του σειρά. Ίσως αυτό να διαφέρει.

Στην επόμενη συνάντηση θα κόψω μια φέτα στους σαπωνοποιούς μας να το περιεργαστούν και ποιός ξέρει μπορεί να υπάρξει καλύτερη συνέχεια του Greek Peach.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”