Tim's Soap - Greek Peach

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

O Tim Schermbeck έφτιαξε ένα φυτικό, φρουτένιο σε άρωμα σαπούνι για τα μέλη του Razor & Brush και νομίζω πως αξίζει να γράψω δύο λόγια γι'αυτό.

Θα ξεκινήσω απο το πόσο εύκολα αφρίζει - και αυτό δεν είναι κάτι που μου κάνει εντύπωση πλέον - όπως φαντάζομαι πως θα συμβαίνει το ίδιο και με όλους εσάς που ξυρίζεστε με artisan σαπούνια. Τα περισσότερα αν όχι όλα δεν έχουν κανένα πρόβλημα να αφρίσουν, σε αντίθεση με ορισμένα άλλα, μεγάλα ονόματα του χώρου, που καμιά φορά μας δυσκολεύουν.

Τα συστατικά του είναι : stearic acid, water, coconut oil, KOH, NaOH, avocado butter, sodium lactate και fragrance .

Το χρώμα του υπόλευκο και η υφή του συμπαγής αλλά όχι με την σκληρότητα ενός triple milled.

Kαλύτερα όμως πριν συνεχίσω θα ήταν να δείτε αυτό το βίντεο που ανέβασε ο Μatt Segall στο youtube
και ύστερα να διαβάσετε τα υποκειμενικά μου σχόλια.



Λοιπόν, έχουμε και λέμε..

Εγώ έκανα face lathering και όχι bowl. Δεν είχα όμως κανένα πρόβλημα. Με είκοσι - τριάντα ( ξεφεύγουμε ! ) περιστροφές του πινέλου,
( ασβός ) μου έδινε τρία συν ένα χορταστικά περάσματα ( δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι παραπάνω ) και ο αφρός μεταμορφώνονταν σε ένα προστατευτικό, γλιστερό και κρεμώδες στρώμα που κρατιόταν ενυδατωμένο καθ'όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την αποδοσή του.

Τώρα μετα-ξυριστικά ο μόνος λόγος που θα έβαζα aftershave θα ήταν για το καθαρισμό του προσώπου και το άρωμα. Είμαι δε σχεδόν έτοιμος να παραγγείλω και το Thayers Peach Witch Hazel απλά για να κρατήσω αυτό το θεσπέσιο άρωμα λίγο παραπάνω.

Στο άρωμα όμως θα διαφωνήσω κάθετα με τον " φίλο " Matt. Eκείνος το περιγράφει floral με το ροδάκινο να κυριαρχεί αλλά και με νότες απο βιολέτα και λεβάντα να ακολουθούν όπως επίσης και με μία νότα απο μπαχάρι ! :confused

Ευτυχώς εγώ δε μύρισα τίποτα απο όλα αυτά εκτός απο το ροδάκινο φυσικά. Ευτυχώς γιατί αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με ορισμένα λουλουδένια αρώματα ( εκτός απο τα πολύ βαριά ) στη τελική το είχα επιλέξει επειδή υποτίθεται πως θα μύριζε ροδάκινο.

Είναι για μένα ξεκάθαρα φρουτένιο και ο Τim έχει καταφέρει να αποδώσει υπέροχα το άρωμα ενός ζουμερού ώριμου ροδάκινου ή αν θέλετε το άρωμα ενός σορμπέ με γεύση ροδάκινου, χωρίς όμως σε καμμία περίπτωση να μοιάζει "χημικό".

Η τιμή του στα 18.5 € αν θυμάμαι καλά, κυμαίνεται στο εύρος των αμερικάνικων σαπουνιών και δε ξεφεύγει απο το μέσο όρο. Δυστυχώς δε γίνεται και πιό φθηνό όμως. :megagrin

Eυχαριστώ για άλλη μιά φορά τον Ιάσονα που πρόλαβε και το έφερε στα χέρια μου ( νομίζω πως εξαντλήθηκε σε χρόνο dt ) και εσάς που διαβάσατε την υποκειμενική κριτική μου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μήνες μετά τη πρώτη κριτική μου και επανέρχομαι με ένα ενημερωτικό update γιατί το σαπούνι έχει χάσει το μισό της αρωματικής του έντασης. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα απο το σημερινό μου ξύρισμα. Ήταν η πρώτη παραλαβή ( η δεύτερη είναι σε πλαστικό tub με βιδωτό καπάκι ) και το σαπούνι είχε μεταφερθεί απο το μεταλλικό δοχείο σε πήλινο κεσέ με καπάκι νεσκαφέ. Πέρα απο αυτό δεν έχει αλλάξει το χρώμα του, η υφή του και οι ιδιότητες αφού σε απόδοση παραμένει το ίδιο όπως περιέγραφα παραπάνω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηλία ο Tim δεν ανακοίνωσε την διακοπή της λειτουργίας της εταιρείας του ή κάνω λάθος ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nαί Άκη. Πάει αυτό. Τρείς παρτίδες έφτιαξε ουσιαστικά ο Τim, πρόλαβα τη δεύτερη και την τελευταία.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ηλία δεν είναι περίεργο που έχει λιγότερη ένταση το άρωμα.
Είναι artisan προϊόν και είναι φυσικότατο να έχει ξεθυμάνει το άρωμα του.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28065 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Ηλίας έγραψε:Μήνες μετά τη πρώτη κριτική μου και επανέρχομαι με ένα ενημερωτικό update γιατί το σαπούνι έχει χάσει το μισό της αρωματικής του έντασης. Αυτό τουλάχιστον κατάλαβα απο το σημερινό μου ξύρισμα. Ήταν η πρώτη παραλαβή ( η δεύτερη είναι σε πλαστικό tub με βιδωτό καπάκι ) και το σαπούνι είχε μεταφερθεί απο το μεταλλικό δοχείο σε πήλινο κεσέ με καπάκι νεσκαφέ. Πέρα απο αυτό δεν έχει αλλάξει το χρώμα του, η υφή του και οι ιδιότητες αφού σε απόδοση παραμένει το ίδιο όπως περιέγραφα παραπάνω.
Ηλία, αν το σαπούνι ήταν αρωματισμένο με αιθέριο έλαιο, εχει την τάση να χάνει την αρωματική του ένταση με την πάροδο του χρόνου, ειδικά αν μένει και γιά μεγάλα χρονικά διαστήματα ξεσκέπαστο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι αρωματισμένο με fragrance.

Αυτό έχω καταλάβει διαβάζοντας, στο net. Δεν γνωρίζω βεβαια, αν αυτό είναι σωστό και τεκμηριωμένο, αλλά ίσως είναι μιά πιθανή εξήγηση.
Γιάννης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Συμφωνώ και με τους δυό σας. Η διαπίστωσή μου είχε καθαρά ενημερωτικό χαρακτήρα. Δυστυχώς όπως σε όλα τα πράγματα κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις έτσι κι εδώ σε βάρος των καθαρών συστατικών και της απουσίας συντηρητικών χάσαμε την αντοχή στο χρόνο και πάλι καλά που ήταν μόνο στο άρωμα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

foxtrot έγραψε:...
Ηλία, αν το σαπούνι ήταν αρωματισμένο με αιθέριο έλαιο, εχει την τάση να χάνει την αρωματική του ένταση με την πάροδο του χρόνου, ειδικά αν μένει και γιά μεγάλα χρονικά διαστήματα ξεσκέπαστο.
Δεν υπάρχει πρόβλημα όταν είναι αρωματισμένο με fragrance.
...
Έχω σχηματίσει την εντύπωση οτι ισχύει το αντίθετο. Παραδείγματα μπορώ να αναφέρω αρκετά, αλλά το πιο τρανταχτό νομίζω είναι του Δημήτρη (Λεβάντα/Περγαμόντο-Σάπων Τ).
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28065 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Ειλικρινά δεν έχω ξεκάθαρη άποψη. Εχω διαβάσει διάφορα αντικρουόμενα.
Ισως παίζει ρόλο και η μέθοδος παραγωγής του σαπουνιού.
Νομίζω πως ο Δημήτρης, μπορεί να μας διαφωτίσει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Δεν εχουν απομονωθει απο ολα τα φυτα αιθερια ελαια.
Ουτε απο βερυκοκα, ουτε ροδακινα, ουτε μηλα, ουτε αχλαδια, ουτε φραουλες και κερασια.
Ειναι αρωματα συνθετικα, καποια μαλιστα food grade eatable - βρωσιμα δηλ για ζαχαροπλαστικη/ ποτοποιια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”