Dr Harris Sandalwood shaving soap

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Σήμερα είχα την μεγάλη τιμή να δοκιμάσω την καινούργια "συνταγή" του "Γιατρού". Και πως να μην είμαι πανευτυχής, ως λάτρης του σανδαλόξυλου και των σαπουνιών με tallow αποκλειστικά; Το σαπούνι ήρθε κατευθείαν από την πηγή και το είχα στα χέρια μου περίπου 1,5 μήνα χωρίς να το χρησιμοποιήσω, μιας και περίμενα να τελειώσει το Marlboro. Έως τότε με είχε συνεπάρει το υπέροχο άρωμά του που μοσχοβολούσε το ντουλάπι!

Εικόνα

Δεν θα μακρυγορήσω, είναι το καλύτερο σανδαλόξυλο που έχω δοκιμάσει ποτέ (ως συνολική εικόνα). Υπέροχο άρωμα σανδαλόξυλου, πλησιάζει αρκετά προς το πραγματικό έλαιο σε σχέση με άλλα προϊόντα που έχω δοκιμάσει, είναι όμως ταυτόχρονα και αρκετά δροσερό κατά την γνώμη μου. Τι σημαίνει τώρα δροσερό; Είναι ξεκάθαρος ο χαρακτήρας του, αρκετά έντονη η παρουσία του, χωρίς να γίνεται όμως αποπνικτικό. Σε όσους αρέσουν τα ξυλώδη αρώματα, πιστεύω ότι θα τους αρέσει πολύ. Και αρκετά έντονο, κάτι που μου αρέσει, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι ο δόκτωρας δεν φημίζεται για την ένταση των αρωμάτων του.

Στην απόδοση τώρα δεν εκπλήσει, είναι ένα κλασικό κορυφαίο αγγλικό σαπούνι, στα επίπεδα της υπόλοιπης σειράς που χαίρει της παγκόσμιας εκτίμησης της κοινότητας των wet shavers. Εύκολη και γρήγορη δημιουργία αφρού, μεγάλη καλυπτικότητα, κορυφαία προστασία και ενυδάτωση και φυσικά η παρουσία του tallow παίζει και εδώ καταλυτικό ρόλο. Μου χάρισε ένα απροβλημάτιστο ξύρισμα, πραγματικά το απόλαυσα συνολικά αυτό το σαπούνι.

Φυσικά και το συνιστώ, φυσικά και πρέπει να το δοκιμάσουν οι λάτρεις του σανδαλόξυλου (και μη)!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα μ'ενδιέφερε να μάθω πως το συγκρίνετε με βάση το oμώνυμο asl, το οποίο προσωπικά βρήκα κατα κάποιο τρόπο γλυκερό και λιγάκι ..βαρύ, ( το βαρύ σε πολλά εισαγωγικά ).
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Ηλία χωρίς να έχω δοκιμάσει το after shave, από προσωπική πείρα έχω διαπιστώσει ότι συνήθως η απόδοση του ίδιου αρώματος διαφέρει από αυτήν του σαπουνιού. Για παράδειγμα το C&E Sienna, το άρωμα στο σαπούνι ήταν μικρότερης έντασης και πιο "ανοιχτό" από το as. Το ίδιο και με την Denim, το as μου φαίνεται πάντα πιο έντονο.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχοντας σαπούνι & aftershave, επιβεβαιώνω ότι το άρωμα του After Shave είναι βαρύτερο και περισσότερο "σκοτεινό" αν είναι σωστή η έκφραση. Επίσης έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια από τα άλλα After Shave της D.R. Harris που έχω δοκιμάσει (Marlborough & Windsor).

Συμφωνώ με τον Αντώνη ότι άρωμα του σαπουνιού είναι περισσότερο "ανοικτό" και νομίζω ότι συνδυάζεται εύκολα με άλλα "χειμωνιάτικα" ASL. Νομίζω ότι το σαπούνι αρωματικά θα ευχαριστούσε ακόμα και τον Κωνσταντίνο που δεν άντεχε το σανδαλόξυλο της Harris και το πούλησε.

Για την απόδοση του σαπουνιού δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι. Απλά κορυφαίο!
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Eυχαριστώ πολύ τον Γιάννη ( Giannis ) που μου έδωσε την ευκαιρία να το δοκιμάσω.
Αδιαμφισβήτητα το όλο πακέτο εκπέμπει μία εκλεπτυσμένη πολυτέλεια.
Σε σύγκριση με το σαπούνι της C&E, το βρήκα καλύτερο σε ενυδάτωση ή τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε.
Βέβαια, αρωματικά δε το φτάνει.

Η μόνη παρατήρηση που θα μπορούσα να κάνω είναι πως αρωματικά θα το ήθελα ας πούμε περισσότερο allegro.
...και θα ήταν τέλειο !!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
nikos.a

Το μύρισα, δεν το αγόρασα. Θεωρώ πολύ ανώτερο το asl αρωματικά. Δεν μου έβγαλε και τόσο σανδαλόξυλο να πω την αλήθεια. Ψιλοαπογοήτευση. Τα υπόλοιπα αρώματα, για μένα, ειδικά τα Windsor, Marlborough, είναι ανώτερα, πιο ευχάριστα.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Το είχα αγοράσει πριν δύο χρόνια. Πολύ καλό στις ιδιότητές του αν και θέλει αρκετά περισσότερο νερό από το Tabac που έχω δοκιμάσει. Ευχάριστο και γλυκό άρωμα. Βέβαια έχω μυρίσει τόσα πολλά σανδαλόξυλα και είναι όλα πολύ διαφορετικά μεταξύ τους με αποτέλεσμα να μην ξέρω πιο είναι το πραγματικό...!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Παίδες κι εγώ όντας φαν της σχετικής μυρουδιάς (κορυφαία βρίσκω του fine σαπούνι και asl) έχω το balm sandalwood του dr harris. Καλό πολύ καλό θα έλεγα στην περιποίηση κι ενυδάτωση αλλά από μυρουδιά και διάρκεια δεν με τρελλαίνει κι όλας.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Midak έγραψε: 11 Νοέμ 2020, 22:13 Αναφέρεσαι στο σαπούνι; Γιατί έχω την κρέμα της σε σανδαλόξυλο και δεν θα την χαρακτήριζα δυνατή σαν ένταση.
@Midak
Αναφέρομαι στο σαπούνι και το aftershave που έχω. Βέβαια κάθε μύτη είναι διαφορετική.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3761 times

Το after-shave είναι σίγουρα πιο έντονο, δεν με ενδιαφέρει η απόλυτη ένταση όπως την καταλαβαίνει ο καθένας, αλλά η σύγκριση της συγκεκριμένης έντασης ως προς άλλα σαπούνια/κρέμες.
Όπως και να έχει, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”