LEA Classic

Απάντηση
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Στην ενστικτώδης παρόρμηση μου να δοκιμάζω σαπούνια που περιέχουν τη λέξη σανδαλο... στα συστατικά τους, ήρθε και η σειρά του LEA Classic να μπεί κάτω απ'τα πινέλα μου.

Το LEA Classic είναι ένα ισπανικό triple milled - tallowated σαπούνι που κουβαλάει στη μαρκίζα μιά σειρά απο λέξεις όπως λανολίνη, γλυκερίνη, αλλαντοΐνη και bisabolol ( εμείς εδώ λογικά, πολύ ελεύθερα, θα το μεταφράζαμε σε αιθ.έλαιο χαμομηλιού ), λέξεις που, φυσικά, διαφημιστικά έχουν τυπωθεί για να τονίσουν τις περιποιητικές ιδιότητες που μπορεί να προσφέρει στον τυχερό ιδιοκτήτη που θα το επιλέξει στα ξυρισματά του.

Επίσης πωλείται σε ένα καλαίσθητο ξύλινο μπολ και αυτό είναι ένας πόντος επιπλέον στη καθημερινή μας απόλαυση. Επιτρέψτε μου να το πω, επειδή πρώτη φορά χρησιμοποιώ ξύλινο μπολ και η αλήθεια είναι πως λόγω κόστους δε ξέρω πότε θα το ξανακάνω
( προτιμώ τα refill ), η αίσθηση ζεστασιάς και πολυτέλειας δε συγκρίνεται με άλλους περιέκτες.
Το μέγεθος δε είναι τέτοιο που επιτρέπει ακόμα και στα μεγάλα πινέλα να φορτώσουν χωρίς κάποια ιδιαίτερη δυσκολία.

Εικόνα
Η φωτογραφία πάρθηκε απο εδώ.

Η " πέτσα " στο σαπούνι σχίζεται πολύ εύκολα και οι πρώτες μικρές φυσσαλίδες στην επιφανειά του εμφανίζονται με λίγο ζεστό νερό και μερικές στροφές του νωπού πινέλου.

Ο αφρισμός γίνεται άνετα και στο πρόσωπο απλώθηκε με κινήσεις περιστροφικές και τελειώματα σπατουλαριστά χωρίς όμως τη πομπώδης υφή μιάς παχιάς κρέμας ή τουλάχιστον εγώ δε μπόρεσα να του δώσω όγκο . Η καλυπτικότητα του πάντως ήταν επαρκής και στα 2 + 1 περάσματα που κάνω.

Το ξυράφι μου γλίστραγε ανεμπόδιστα στη σαπουνάδα η οποία κρατήθηκε ενυδατωμένη καθ'όλη τη διάρκεια, αν και δε το " μέτρησα " στο χρόνο ενος " μαχαιρά " αλλά μιάς closed comb.

Κανένας λοιπόν ερεθισμός απο τη λεπίδα, την οποία αναιδώς καμιά φορά περνάω πάνω απο το νωπό λαιμό και προσωπό μου ακόμα και όταν δεν υπάρχει πιά σαπούνι. Ίσως οι λεξούλες στη μαρκίζα κάνουν τελικά δουλειά.

Το άρωμα του, που πολύ εύκολα κρύβεται όταν είναι στεγνό - και χωρίς να έχω διαβάσει οτιδήποτε σχετικά - θα το περιέγραφα ως εξής : Μία πρέζα ορυκτό αλάτι,( μοιάζει κάπως με La Toja ), ένα φυλλαράκι μέντας να πάρει κάτι απο δροσιά όταν ξυρίζεσαι με το παράθυρο ανοιχτό και μία σταγόνα (?) - ίσως η μία είναι υπερβολή ! - σανδαλόξυλου.
Ουσιαστικά δηλαδή τίποτα το συγκινητικό, που θα σε συνεπάρει. " Λευκά " αρωματισμένο, με μία αύρα φρεσκάδας. Συνειρμικά όπως ξυριζόμουν και το μύριζα στο προσωπό μου θυμήθηκα ένα παλιό νήμα για τα " θαλασσινά aftershave " .. και σκέφτηκα πως αυτό θα μπορούσε να συμπεριληφθεί στα " θαλασσινά σαπούνια " , Οceanic αλλά και ταυτόχρονα fresh απο τη δροσιά που του χαρίζει η ιδέα απο αυτό το μικρό φυλλαράκι μέντας.

Έχω την εντύπωση πως αρωματικά απευθύνεται σε άνδρες που στην ηλικία τους υπάρχει το 4 μπροστά ..και ο αριθμός είναι διψήφιος. Στους νεότερους δε ξέρω αν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί και να εκτοπίσει απο τις θέσεις προτιμησής τους άλλα σαπούνια.
Στο κουτί πάντως περιγράφεται ως ένα αρωματισμένο με Sandalwood και Moss σαπούνι το οποίο περιέχει εκτός όλων των άλλων και Menthol.

Συμπεραίνω τελικά πως είναι ένα σαπούνι που κάνει καλά τη δουλειά που του έχει ανατεθεί και θα ξυρίσει τον ιδιοκτήτη του χωρίς για μένα προσωπικά να κερδίζει τίποτα παραπάνω απο αυτό το απλό. Ένα απροβλημάτιστο ξύρισμα.

Είναι πολύ θετικό που στο aftershave lotion του ομώνυμου σαπουνιού υπάρχει το αρωματικό του δίδυμο ή καλύτερα η αρωματική του συνέχεια.
Για όσους αρέσκονται να ξυρίζονται με μία μόνο αρωματική σειρά και να μην αλλάζουν αρώματα, αν το LEA Classic σας αρέσει τότε αγοράστε και το asl. Μόνο που στο ένα φυλλαράκι μέντα, στη μία σταγόνα σανδαλόξυλο και στη μία πρέζα ορυκτό αλάτι προσθέστε και μία σταγόνα λεμόνι.

Το αρνητικό είναι πως, δε μου αρέσουν τα asl που μετά το αρχικό τσούξιμο-κάψιμο απο το οινόπνευμα προκαλούν το αίσθημα της φλόγωσης ( αν το περιγράφω σωστά ) στην επιδερμίδα.
Ελάχιστο - και το εννοώ ! - Μyrsol Emulsion μετά, έσωσε τη κατάσταση αλλά και πάλι ίσως πείραξε μόνο εμένα.

Ολοκληρώνοντας τη σύντομη αυτή παρουσίαση, θα ήθελα να ενημερώσω τους υποψήφιους αγοραστές πως απο μία σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο και μέχρι τη στιγμή που έγραφα αυτές τις γραμμές, δε το βρήκα διαθέσιμο στην Ελλάδα. Η τιμή πωλησής του ( μαζί με το ξύλινο μπολ ) είναι περίπου 18 €, υπάρχει βέβαια και σε refill για όποιον θέλει. Οι Ισπανοί πάντως κρατάνε τις τιμές τους, χαμηλότερα απο τους Εγγλέζους..!


⚜ Τα ξυρισματά μου, με το LEA Classic, έγιναν σε γένια μιάς ημέρας, μετά απο το ντουζ, με πινέλα ασβού και face lathering. Η μηχανή που χρησιμοποίησα ήταν η Edwin Jagger 89 L BL και οι λεπίδες οι Bluebeards Revenge και Polsilver Super Iridium.
Ευχαριστώ για άλλη μιά φορά τον Γιάννη ( iogi ) που, με ένα πλατύ χαμόγελο, μου διέθεσε το σαπούνι και το aftershave lotiοn για δοκιμές αλλά και για τη μεγάλη ( συγκριτικά με τη χρήση που κάνω ) ποσότητα Μyrsol Emulsion που μου χάρισε.

..και σας για την υπομονή σας.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Εικόνα
Το σαπούνι αυτό εχει υποστεί reformulation και πλέον λένε ότι έχει γίνει από τα κορυφαία.
Μπορείτε εδώ να δείτε τις 2 φόρμουλες.
Η καινούργια έχει ένα πορτοκαλί αυτοκολλητάκι στη συσκευασία.
Πλέον δεν περιέχει tallow.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει απλά θεώρησα χρήσιμο να ενημερώσω το forum.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άλλος ένας κατασκευαστής που αφαιρεί το tallow για να το αντικαταστήσει με φοινικέλαιο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια το στικάκι της lea και αυτό που έχω να πω είναι ότι πρόκειται για κορυφαίο σαπούνι.
Προσωπικά (με τον φόβο να χαρακτηρίσω ιερόσυλος)
το θεωρώ ισάξιο των mwf,tabac, valobra κλπ.
Το άρωμα του είναι ουδέτερο (μπουγάδα, φρέσκο πλυμένα ρούχα)και οι ιδιότητες του κορυφή.αφρισμος,γλυστριμα, προστασία και μεταξυριστικη αίσθηση μοναδικές.αξιζει την προσοχή και τα λεφτά του.vfm.
Το χω τρίψει σε βαθύ μπωλακι (4-5 στικάκια).
Αν έχω καταλάβει καλά πρέπει να άλλαξε η σύνθεση του και πλέον κυκλοφορεί χωρίς tallow (ζωικό λίπος).
Αναφέρομαι σε αυτό με το tallow στην σύνθεση.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Συμφωνώ Μάχο. Έχω τριμμένα 3 σε ένα μπωλ. Απίθανα. Α
Πάντως αποτι ξέρω κυκλοφορεί ακόμα με tallow. Κάποια στιγμή το γύρισαν σε φυτικά συστατικά και δεν ήταν επιτυχημένη η συνταγή τους με αποτέλεσμα να τους κράξουν σε διάφορα φόρα. Έτσι γύρισαν στο tallow....
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
tasomak
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 23:09
8
Has thanked: 14 times
Been thanked: 81 times

Πρόσφατα δοκίμασα το stick και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα. Είναι ακριβώς όπως το περιγράφει ο macho. Και όλα αυτά με λιγότερο από 2 ευρώ. Δύο μόνο (μικρά) μειονεκτήματα εντοπίζω: Το άρωμα, που δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, και τις μεταξυριστικές ιδιότητες που υστερούν λιγάκι. Αλλά χωρίς αμφιβολία το Lea μαζί με το La Toya είναι άριστα προϊόντα να παίρνει κανείς μαζί του στα ταξίδια και όχι μόνο.
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11652 times
Been thanked: 11972 times
Ηλικία: 48

Δεν έχω ξυριστικες πάνω από τρεις φορές με το συγκεκριμένο σαπούνι αλλά στο δικό μου πρόσωπο έχει κάτσει καλά. Ίσως βέβαια είμαι προκατειλημμένος γιατί μου αρέσει πολύ η ισπανική γλώσσα και κάθε τι προερχόμενο από την ιβηρική χερσόνησο. Η δροσιά που αφήνει στο πρόσωπο και το άρωμα της μου άρεσαν.
Παναγιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”