Αλλαγή αρώματος σε κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
9
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6925 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Δεν έχω δοκιμάσει γιατί δεν ξέρω αν είναι ασφαλές( το πιθανότερο είναι να είναι) αλλά και δεν βρίσκω προσωπικά το λόγο. Τα αρώματα-αιθέρια έλαια καλλυντικών και οι συνδυασμοί τους είναι άπειρα. Δεν έχω ενθουσιαστεί σε τέτοιο βαθμό από άρωμα ατμιστικού υγρού που να το θέλω και σε σαπούνι. Τέλος τα αρώματα ατμ.υγρών είναι ποιο ακριβά ακόμα και από τα αιθέρια έλαια και οσφρητικά τουλάχιστον πολύ ποιο αδύναμα.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Θεωρώ ότι αφού τα ατμιστικά είναι φτιαγμένα για εσωτερική χρήση, είναι ασφαλή και για εξωτερική. :)
Με αρώματα σαπωνοποιίας δεν έχω ασχοληθεί, αλλά, υπάρχουν π.χ. μπισκότα, κρέμες, custard κλπ;
Έτσι να βγει καμία banana tart, μπισκότα κανέλας, mille feuille, σοκολάτα με φράουλα και κρέμα κλπ;

Για πιο αδύναμα, υποθέτω πως είναι αρκετά από αυτά.
Για πιο ακριβά δεν νομίζω... Εκτός αν αγοράζεις από Ελλάδα, της TPA πάνε κάπου στο 1.5€ τα 10ml και έχουν κυκλοφορήσει μέχρι και rebottled της FA σε πολύ χαμηλές τιμές.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν εχω γνωμη για το αν κανουν τα αρωματα που ατμιζω στα σαπουνια που ξυριζομαι - αλλα σιγουρα η ποικιλια των σαπουνοαρωματων ειναι τεραστια.

Πχ η φιλη μου η Μονικα Γκιλαμ εχει αναλυτικα στο site της αυτα που χρησιμοποιει στα σαπουνια της.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μιχάλη ουσιαστικά απάντησε ο Δημήτρης [mention]kikos7[/mention] και συμφωνώ απόλυτα.!

Οι συνδυασμούς που συναντάμε αρκετά συχνά,αλλά και τους οποίους προτείνουν συνήθως οι αρωματοθεραπευτές και κοσμητολόγοι,είναι άπειροι,και θέλει γνώση και ψάξιμο.

Κάνουμε μείξη του αρωματικού έλαίου με κάποιο έλαιο βάσης ή με κάποιο έλαιο που βάζουμε για υπερλίπανση,και που έχουμε σχεδιάσει να βάλουμε στη συνταγή μας.
Πάντως δεν ρίχνουμε απευθείας στο σαπούνι τα αρωματικά μας έλαια.

Τα αιθέρια έλαια είναι μια κατηγορία ουσιών που είναι εξαιρετικά συμπυκνωμένες και πολύ ισχυρές ουσίες,οι οποίες πρέπει να χρησιμοποιούνται με σύνεση,γνώση και εμπειρία εάν θέλουμε να αποφύγουμε δυσάρεστες ή ακόμα και επικίνδυνες συνέπειες στην υγεία μας,κανένα αιθέριο έλαιο δεν χρησιμοποιείται αυτούσιο πάνω στο δέρμα*,όλα τα αιθέρια έλαια διαλύονται σε γλυκερίνη ή σε κάποιο υδατικό διαλύτη,ή διαλύτης που χρησιμοποιείται όπως είναι συνήθως κάποια αλκοόλη,ειδάλλως διατρέχουμε κίνδυνο να προκαλέσουμε δερματικό ερεθισμό,(μιλάμε για σταγόνες)ας μην ξεχνάμε ότι η σαπωνοποίηση είναι χημεία.!

Απαγορεύεται η χρήση αιθέριου ελαίου στο πρόσωπο και ιδιαίτερα γύρω από τη μύτη ή τα χείλη,και αυτό είναι κανόνας απαράβατος.
* Εκτός από την λεβάντα και το τεϊόδεντρο που μπορούν να χρησιμοποιηθούν αδιάλυτα,αλλά και πάλι με προσοχή.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

:helt
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”