Δείξτε μας το vintage software σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τι εγινε ρε παιδια? Τετοιο σνομπ? :cry
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εικόνα

Εικόνα


Αυτά τα δύο απο εμένα. Απο όσο μπορώ να θυμηθώ, δεν διαθέτω άλλο vintage software... :cry
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
555 μια κρέμα ξυρίσματος η οποία πρόσφατα σταμάτησε από ότι διάβασα.Αγοράστηκε από Αθήνα σχετικά πρόσφατα με πολύ απλά συστατικά και την ύπαρξη μενθόλης να κάνει μια ελαφριά εμφάνιση.Όχι κάτι το ιδιαίτερο.Κόστος 1 ευρό.
Εικόνα
Η κλασσική σε όλους μας κρέμα μόνο που δεν είδα να αναγράφει λανολίνη στα συστατικά της.Έχει βέβαια διαφορά σε σχέση με τη νέα proraso,όμως δεν γνωρίζω αν διαφέρει από την παλιότερη έκδοση της.Επικρατεί ο ευκάλυπτος κατι που με συγκινει καθώς μου αρέσει η εν λόγω μυρωδιά.Αρκετά ζεστή κατάλληλη για φθινόπωρο.Η μενθόλη και εδώ αρκετά αισθητή,όπως μου αρέσει!Παρακάλεσα ενα κουρείο να τη βγάλει από τη βιτρίνα του να την αγοράσω.Πολυ ευγενικός ο κουρέας!
Εικόνα
Μια κρέμα,η μόνη που δεν βρήκα αλλά αγόρασα από το "λιμάνι",από που αλλού,από την Ιταλία.Σταμάτησε να παράγεται και είναι κάτι που στα ξένα φόρα το αναζητούν διακαώς.Κατι μεταξύ ingram-don shaving cream που η μενθόλη δεν είναι πάρα πολύ έντονη.Δεν ξετρελάθηκα αλλά για όταν επιθυμώ φαρμακευτικά ξυρίσματα είναι ότι πρέπει!Για υποκατάστατο η ingram είναι μια καλή επιλογή!
Εικόνα
Στην παλιά του φόρμουλα το γνωστό σε όλουας μας Ιταλικό σαπούνι.Το έφερε κοντινό μάρκετ (από απόθεμα μου πε)και είπα να δω τις διαφορές με το νέο.
Εικόνα
Ελληνικές palmolive.Ισχύουν όσα είπε ο Στέφανος πιο πάνω.Τις βρήκα σε παντοπωλείο στην Αθήνα σε χαμηλή τιμή.Πολύ καλές για την ηλικία τους.
Εικόνα
Palmolive στικάκι με την παλία φόρμουλα.Αγορασμένο από το ίδιο μάρκετ που πήρα το proraso.Έχει ελαφρά αλλιώτικο άρωμα από το νέο.Παραπλήσια απόδοση δηλαδή εξαιρετική.
Εικόνα
Άκουσα οτι τη σταματήσανε.Αρκετά καλή.Έχω και τις 3 εκδόσεις της!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
macassar aftershave by rochas
Ένα εξαιρετικά σπάνιο aftershave.Στο διαδίκτυο οι τιμές για το άρωμα φτάνουν αστρονομικά ποσά.Ωραίο αλλά βαρύ.Διαρκεί όμως 2,5-3 ώρες!Από ενυδάτωση κ.λ.π τα κλασσικά,ούτε κρύο ούτε ζέστη,απλά ικανοποιητικό!Τη δουλειά του την κάνει πάντως.Εντύπωση μου έκανε το στόμιο που έχει.Πέφτει όσο χρειάζεται,4-5 σταγόνες το πολύ!Αυτό είναι κάτι που πολλά σημερινά aftershave δεν έχουν με αποτέλεσμα να σπαταλάμε άσκοπα aftershave.
Εικόνα
2 aftershave που διάβασα οτι σταμάτησαν.1,80 το κόστος τους και βρίσκονται σε βουλγάρικο μάρκετ στην Αθήνα.Όχι κατι τρελλο το μπλέ κλασσικό θαλασσινό άρωμα.Το κόκκινο όμως μπομπέ.Έχει γλυκό αρρενωπό άρωμα κατι σε oldspice/brut musk/floid
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μάλλον την λάθος Ingram δοκίμασες...
χεχεχε
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Σε κάποια φάση μου τη θύμισε...Α έχω την ingram αυτή που πωλείται στον Πειραιά!Στα ξένα φόρα λένε ορισμένοι οτι μοιάζει...καλά σε απόδοση μοιάζουν και εκεί,και στο σωληνάριο.Μοιάζουν και στην υφή,βέβαια καταλαβαίνει κανείς οτι δεν είναι ίδιες.Παραδόξως μου την θύμισε και η don που μου έστειλες Στέφανε και ομολογώ μου άρεσε πολύ,όμως δεν ήταν τόσο φαρμακευτική όσο η noxzema...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η Ιngram που βρηκες στον Πειραια ειναι η αγγλικη. Τελος παντων ειναι για την ευρωπαϊκη αγορα. Αν δοκιμασεις την Ιngram που κυκλοφορει στην Αιγυπτο, θα σε ερθει να την φας.. χαχαχα Περα απο την πλακα, οι 2 κρεμες δεν εχουν σχεση μεταξυ τους! Ουτε στην πυκνοτητα, ουτε στην "δροσια".

Και τωρα που ειμαι στον υπολογιστη.. Το Proraso ακομη και αν σταματησε σε αυτη την εκδοση να παραγεται, δεν θεωρειται vintage! Αν ειχες Proraso 15ετιας, θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα! Το ιδιο ισχυει και για "προσφατως ανεσταλμενες γραμμες παραγωγης". Ακομη μπορεις να το βρεις στην αγορα. Την Omega στα 150 ml την βρισκω ευκολα στο λιμανι. Μια Canada Ceder ΚΞ, ποσο ευκολα την βρισκεις, και κυριως, σε τι τιμη? Για τις Noxzema, Palmolive συμφωνω απολυτα, αυτα ειναι κλασικα παραδειγματα vintage, ειδικα οι Palmolive κρεμες και το σαπουνακι σε αυτη την εκδοση (ωρε.. κανενα ακομη υπαρχει, για να το δοκιμασω? δλδ 2 και ανω κομματια.. χαχα)

Αυταααα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

το συγκεκριμένο omega είνα πανσπάνιο δεν είναι η έκδοση με τη λανολίνη είναι παλιό ο κουρέας το είχε χρόόόνια στη βιτρίνα...τώρα για το proraso έχεις δίκιο...
στικάκι ένα μπορώ να σου στείλω Στέφανε...να το δοκιμάσεις...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Σαπούνια vintage ή παυμένης παραγωγής
Μέρος Α':

Εικόνα
Muhle (x2)
Πρέπει να είναι η πρώτη έκδοση σαπουνιού της Muhle. Τα είχε κάποτε ο Χόντος.

Εικόνα
La Toja Manantiales
Δυστυχώς σταμάτησε η παραγωγή του. Έχουν γίνει κρούσεις στην εταιρεία να το ξαναβγάλει σε παραγωγή, αλλά ακόμη τίποτα.

Εικόνα
Culmac
Πρέπει να είναι του '70 προς '80.

Εικόνα
Marbert Man (χ2)
Γερμανικό πολύ καλό σαπούνι, δυστυχώς σταμάτησε κι αυτό.

Εικόνα
P160 Tipo Morbido (μαλακό).
Θρυλικό σαπούνι, το οποίο νομίζω προσπάθησε να ξαναβγάλει η RR.

Εικόνα
Charismata Vetiver
Artisan σαπούνι το οποίο έβγαζε νομίζω ένας ελληνοαμερικάνος. Σταμάτησε να παράγεται.

Εικόνα
Old Spice (x2)
No Comments!

Εικόνα
La Giralda Lavanda
Παλιό ισπανικό σαπούνι.

Εικόνα
English Leather σε μπολ του '70(;;;), στικάκι και μπριγιαντίνη (!!!) μάλλον του '60.

Εικόνα
Knayton Hall Black Tie
Αγγλικό, επάνω γράφει κρέμα ξυρίσματος, αλλά μοιάζει περισσότερο με σαπούνι. Σταμάτησε να παράγεται

Εικόνα
Boots Old English Lavender I
Μάλλον του '50

Εικόνα
Boots Old English Lavender II
Ομοίως, μάλλον του '50

Εικόνα
Boots stick
+ μπριγιαντίνη, άρα μάλλον του '60

Εικόνα
Irisch Moos (x2)

Εικόνα
Sir Irisch Moos
Στικ και ASL

Εικόνα
Sir Irisch Moos
Σαπούνι σώματος-χεριών και ASL

Εικόνα
Klar Kabinett
Παύση παραγωγής

Εικόνα
Crabtree & Evelyn Mysore Sandalwood
Παλιό, δεν παράγεται

Εικόνα
Myrurgia
Παλιό ισπανικό στικάκι.

Εικόνα
Tabac
Στικ και ASL μάλλον του '70

Εικόνα
L.T. Piver (x12)
Γαλλικά στικ του '20

Εικόνα
Nivea (χ2)
Γερμανικό στικ ('70, '80;)

Εικόνα
Colgate
Αγγλικό (ναι, Αγγλικό) σαπούνι με "Handy Grip Shaving Bowl" του '50-'60

και:
Εικόνα
Aramis
σε γνήσιο κεραμικό μπολ με πόδι

Εικόνα
Εικόνα
Cacharel



Διάλειμμα...
Ακολουθεί μέρος Β' με ακόμη περισσότερα σαπούνια και Μέρος Γ' με κρέμες και ASL

Υ.Γ.: Συγγνώμη για το μέγεθος των φωτογραφιών αλλά δεν μπόρεσα να τις κάνω πιο μικρές. Ελπίζω να μην κατέλαβα πολύ χώρο.
Βαγγέλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Bαγγέλη, σιγά σιγά με τα επόμενα γιατί παραλίγο να προκαλέσεις εμφράγματα 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”