Δείξτε μας το vintage software σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εδω και αρκετο καιρο ηθελα να το κανω, κατι σαν οδηγος, κατι σαν ιστορικος καταλογος, κατι σαν αποδεικτικο του ποσο καμμενοι ειμαστε... :megagrin

Σκοπος του νηματος ειναι να βαλουμε φωτο απο τα vintage software που εχουμε. Και πρωτα να θεσουμε τις παραμετρους. Επειδη δεν εχει νοημα να ανοιχτει ενα αλλο νημα στις αλλες κατηγοριας με τα after shaves και σαπουνια ξυρισματος, εδω επιτρεπονται και τα after shaves, και τα σαπουνια ξυρισματος /- σωματος, κλπ κλπ ο,τιδηποτε ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ εχει να κανει με το αθλημα μας. Ας ορισουμε ομως το "vintage". Ειναι μια εννοια η οποια μπορει να "τεντωθει" οπως θελει κανεις. Στην "χειροτερη" περιπτωση, το αντικειμενο της φωτογραφησης ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ειναι νεοτερο απο 15 χρονων! Η παραγωγη θα πρεπει να εχει σταματησει ή πλεον να μην παραγεται σε αυτη την συσκευασια! Εφοσον ειναι εφικτο, ειναι επιθυμητο γινει μια προσπαθεια χρονολογησης, εστω και χοντρικα (π.χ. "μεσα δεκαετιας '80", ή "δεύτερο μισό δεκαετιας '80").

ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ οτι καποια πραγματακια τα εχω περισσοτερο απο τα φωτογραφιζομενα. Αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ για να δεχτω προτασεις να πουλησω καποιο απο αυτα. Οποτε θα σας παρακαλουσα να μην στειλετε ΠΜ με αυτο το θεμα! Ευχαριστω πολυ!

Ας ξεκινησω.. Tα thumbnails μου μπορειτε να τα κλικαρετε για να δειτε τις φωτο πιο μεγαλες!

Dressin Tabac ΚΞ και ASL. Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Και τα δυο εχουν bar codes, αλλα ελεω "W. Germany" τα τοποθετω χρονολογικα στα τελη του '80 με αρχες '90, ΠΡΙΝ την επανενωση. Η κρεμα πρεπει να ειναι πιο παλια απο το ASL-
Εικόνα

Οικογενειακη Palmolive! Χωρα προελευσης: Ελλαδα, Γερμανια. Πισω οι 2 ελληνικες Plamolive που με ειχε στειλει ο Τηλεμαχος. Κρινοντας απο καποιες σχεδιαστικες λεπτομεριες, τις τοποθετω μεσα με τελη δεκαετιας 70! Μπροστα αριστερα, η κρεμα πρεπει να ειναι απο τα μεσα του 90. Το λευκο σωληναριο διπλα της, απο το πρωτο μισο. Το σαπουνακι εχει αλλαξει συσκευασια. Το σωληναριο μπροστα πρεπει να ειναι απο τα τελη του 90, αρχες 2000's.
Εικόνα

Oικογενειακη Florena! Χωρα προελευσης: Λαϊκη Δημοκρατια της Γερμανιας. Και οι κρεμες και το σαπουνι ειναι απο την εποχη πολυ πριν την επανενωση. Το σαπουνι πρεπει να ειναι απο τη δεκαετια του 70. Οι κρεμες μεσα 80. Παρα το οτι το αριστερο κουτι ειναι πιο μεγαλο, τα σωληναρια ειναι τα ιδια. Οπως και η κρεμα. Μονο τα κουτια και τα σωληναρια διαφερουν. Ευελπιστω ΣΥΝΤΟΜΑ να υπαρξουν νεες προσθηκες στην οικογενεια!!!
Εικόνα

Οικογενειακη SIR Canada Ceder! Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Απο τα αγαπημενα μου αρωματα! Χρονολογικα, με εξαιρεση τη μινιατουρα δεξια και την κολωνια διπλα της, τα οποια ειναι απο τις αρχες με μεσα του 80, ειναι απο την πρωτη σειρα που κυκλοφορησε, δλδ απο αρχες με μεσα δεκαετιας '70 (1971 κυκλοφορησε για πρωτη φορα)
Εικόνα

Οικογενειακη SIR Irisch Moos! Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Η κρεμα ξυρισματος και η δεξια μινιατουρα ειναι απο την πρωτη εκδοση της σειρας (απο το 1968). Προσωπικα πιστευω οτι τα συγκεκριμενα ειναι απο τα μεσα του '70. Τα υπολοιπα ειναι απο την αλλαγη του design καπου στις αρχες με μεσα του '80. Το ASL αριστερα απο το κουτι ειναι περιπου απο τα μεσα της δεκαετιας του '90.
Εικόνα

Σετ SIR Irisch Moos. Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Το σετ ειναι πληρες, καινουριο και αμεταχειριστο. Χρονολογικα τα τοποθετω και αυτα καπου στα μεσα της δεκαετιας του '80.
Εικόνα

Διαφορα Ι. Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια, Ηνωμενο Βασιλειο, Γαλλια. Το σαπουνι της NIVEA ειναι καπου απο την δεκαετια του '60 με αρχες '70, αλλα ισως κανω καποιο λαθος, γιατι ειχε αρκετες σχεδιαστικες αλλαγες. Αν κρινω απο την εικονιζομενη λεπιδα, ισως να ειναι και πιο παλιο. Η Crabtree & Evelyn πρεπει να ειναι απο τα μεσα με τελη του '80 (εχει copyright του 1984 επανω και bar code). To Chicman ειναι ενα απιστευτο γαλλικο σαπουνι που παρηχθηκε καπου στις αρχες του 50! Πρεπει να κανω review..χαχα Το σαπουνι Speick ειναι καπου αρχες 80. Η Old Spice ειναι μεσα με τελη '80. Η Speick κρεμα ξυρισματος ειναι μαλλον απο τις αρχες των 2000's (ξερω, ξερω.. :beah2 :megagrin ). Η Kappus μπροστα εχει μεν bar code, αλλα δηλωνει χωρα παραγωγης την Δυτικη Γερμανια. Αρα χρονολογειται καπου τελη δεκαετιας '80 με αρχες '90.
Εικόνα

Διαφορα ΙΙ. Χωρα παραγωγης: Δυτικη Γερμανια, Ηνωμενο Βασιλειο. Αριστερα τα Champaca ειναι απο την πρωτη εκδοση (απο το 1978). Οι συγκεκριμενες μινιατουρες πρεπει να ειναι απο τα μεσα του '80. Το Eastern Spice ειναι της Shulton. Απιστευτο αρωμα. Εμφανιστηκε το 1973. Καποια στιγμη ή αλλαξε ονομα σε Oriental Spice ή κυκλοφορησε παραλληλα. Ειναι απιστευτο το ποσο ελαχιστες πληροφοριες μπορει να βρει κανεις στο δικτυο! Δεν εχω ιδεα απο ποτε ειναι το μπουκαλακι μου. Το SIR Rasierwasser ειναι απο τη δεκαετια του 60 περιπου.
Εικόνα

SIR 4711 σετ. Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Το σετ ειναι πληρες, καινουριο και αμεταχειριστο (η φωτο τις προαλλες ειχε μονο καλλιτεχνικο λογο υπαρξης.. χεχε). Το χρονολογω καπου στο πρωτο μισο της δεκαετιας του '50.
Εικόνα

SIR Canada Ceder σετ ΙΙ. Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Το ASL ειναι αδειο, το σαπουνι αμεταχειριστο. Απο την πρωτη σειρα παραγωγης, πριν την αλλαγη design.
Εικόνα

SIR Canada Ceder σετ ΙΙ και ΙΙΙ: Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Απο την πρωτη σειρα παραγωγης, πριν την αλλαγη design. Πιστευω οτι ειναι απο τα μεσα με τελη της δεκαετιας του '70. Τα σετ ειναι πληρη, καινουρια και αμεταχειριστα.
Εικόνα

Τα κουτια απο τα τρια σετ Canada Ceder.
Εικόνα



Ελπιζω να μην εχω ξεχασει κατι (θα το διαπιστωσω σε λιγες μερες οταν με το καλο ερθει το highboard που πηρα για τα ξυριστικα.. χεχε Ελπιζω συντομα να μπορεσω να βαλω περισσοτερα διαμαντια του παρελθοντος! Σας ευχαριστω για τον χρονο που διαθεσατε, και ελπιζω σε μια δραστικη συμμετοχη στο νημα!












Και επειδη σας αγαπαω και σας λατρευω, λεω να σας τρολλαρω λιγο:
Εικόνα

:megagrin :megagrin :megagrin :megagrin


Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Στέφο, πολύ ωραία η συλλογή σου ...

Προβλέπω μάχη μεγάλη με τον Βαγγέλη (Ironhawk) ... κάτι σε νέο Τρωικό φαντάζομαι ... για καμιά δεκαριά χρονάκια σας βλέπω να κοντράρεσται ... :hystericalbs1
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Θέλουμε κοντρίτσες τώρα;

Έχε χάρη που βαριέμαι τις φωτογραφίσεις.... :beah2 :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

χαχαχα

Ριξε ριξε.. Ποτε δεν ειπα οτι επειδη ειμαι συντονιστης εχω την πιο μεγαλη και πληρη συλλογη..

Αλλωστε εχω μονο κανα διμηνο που αρχισα να κυνηγαω εντατικοτερα τα vintage... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Μπράβο ρε Στέφανε!!! εξαιρετική συλλογή !!!!!!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστω ολους σας! :thnx :thnx :thnx


:hellas :hellas :hellas :hellas
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

θα ανεβάσω και εγώ διότι έχω και εγώ κάμποσα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Νομιζω οτι η costa brava ανηκει επαξια σε αυτην την κατηγορια.Λεπτομεριες για χωρα παραγωγης και προελευσης δεν γνωριζω.Το μονο που γραφει η συσκευασια ειναι Γαλλικο αρωμα, δικαιουχος παρασκευαστης VICTORY Α.Ε.Β.Ε και διανομη ΒΙΟΚΟΣΜΙΤΙΚΗ Ε.Π.Ε. Αυτες οι εταιριες τωρα δεν υπαρχουν η εχουν αλλα προιοντα. Πιστευω οτι παρασκευαζοταν στην Ελλαδα!!! :hellas

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Στην δική μου συσκευασία της Costa Brava αναφέρεται:

Δικαιούχος Παρασκευαστής
Viocosmetics Ltd
Γρηγορίου Ε΄ 11
Τηλέφωνον 6811141
Χαλάνδρι-Αθήναι

Μέσα στο κουτί υπήρχε και ένα φυλλάδιο για τους χρήστες, ενδεικτικό της εποχής.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Τώρα με αυτά που ανέβασες Μαρίνο, ανακαλύψαμε ότι η Costa Brava έβγαζε και κρέμα ξυρίσματος! Να ποιο θα είναι το επόμενο αντικείμενο του πόθου! :-P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”