Δείξτε μας το vintage software σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Καλά, το φυλλαδιάκι της costa brava τα σπάει! 8)
Θα μπορούσε να αποτελεί τεκμήριο κοινωνιολογικής μελέτης του συλλογικού ανδρικού φαντασιακού της εποχής... :)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οπως ειχα αναφερει καπου αλλου, απο το 1996 περιπου αν θυμαμαι καλα, τα δικαιωματα τα ειχε ο Σαραντης. Οποτε το συγκεκριμενο ειναι ΠΡΙΝ Σαραντη εποχης. Εαν ειναι και χωρις bar codes, τοτε ειναι μαλλον ΠΡΙΝ τα μεσα της δεκαετιας του 80!

ΥΓ: Φιλαρακια μου, εχει αρχισει και μπουμπουνιζει, εχω υλικο για το νημα. Δεν βλεπω ομως συμμετοχη απο τους αλλους. Μην τα βαλετε ολα με μια φορα. Βγαζετε φωτο και βαζετε! :megagrin


EDIT
Μολις προσεξα το πολυτονικο! Οποτε μιλαμε για ποτε? Τελη δεκαετιας '70, αρχες '80; Γουσταρω! Αυτα ειναι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αν δεν κάνω λάθος το πολυτονικό καταργήθηκε με την εκλογή Παπανδρέου το 1981. Με δεδομένο ότι οι εταιρείες δεν θα άλλαξαν το γραφιστικό υλικό τους εν μία νυκτί, το πιθανότερο είναι να πρόκειται για δεκαετία του 70, το πολύ αρχές 1982. (τα πρότυπα μπίζνεσμαν, σοφιστικέ κλπ έτσι όπως τα παρουσιάζει εμένα με παραπέμπουν περισσότερο στα μέσα της δεκαετίας του 70)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εχουμε καταιγιδα... χαχαχαχαχα Λοιπον. Σημερα ηρθαν τα απο κατω. Θα μπορουσα να τα βαλω και στο καταλληλο νημα, αλλα δεν ηθελα να κανω διπλες αναρτησεις. Εκει εχω βαλει κατι αλλο που ηρθε επισης σημερα.. χεχε

Αρχιζουμε...

Skin Rasierwasser (ASL) - Χωρα προελευσης: Λαϊκη Δημοκρατια της Γερμανιας. Ετος παραγωγης 1970. Δειτε ενθετη εικονα. Ειναι αμεταχειριστο.
Εικόνα

SIR Canada Ceder After shaves - Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Αριστερα η πρωτη εκδοση, δεξια η τριτη και μαλλον απο τα μεσα του 80. Και ειμαι σιγουρος, γιατι εδω εχουμε την δευτερη εκδοση, η οποια μαλλον κρατησε απο τις αρχες του 80 μεχρι τα μεσα... To κουτι δεν εχει bar codes.
Εικόνα

SIR Irisch Moos - Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Ειναι απο την πρωτη σειρα, οποτε θα μπορουσε να ειναι απο τα τελη του '60 μεχρι αρχες '80..
Εικόνα

SIR Canada Ceder - Χωρα προελευσης: Δυτικη Γερμανια. Αλλη μια φορα, μαλλον καπου απο τη δεκαετια του 70. Το σετ ειναι αμεταχειριστο.
Εικόνα

SIR Irisch Moos - Χωρα παραγωγης: Γερμανια. Μαλλον λιγο πριν το πουλημα της Mühlens στην Wella (1994), αρα καπου αρχες του '90.
Εικόνα

Κανοντας μια μικρη ερευνα, διαπιστωσα οτι η Mühlens πωληθηκε το 1994 στην Wella. To 1997 η Wella αρχισε την συνεργασια με τη ν Cosmopolitan Cosmetics GmbH. το 2003 η P&G εξαγορασε την Wella. To 2006 το συνολο με την επωνυμια Cosmopolitan Cosmetics Prestige, Muelhens und Procter & Gamble Prestige Beauté αγοραστηκε απο την Mäurer&Wirtz. Tα υπολοιπα ειναι ιστορια. Με αυτο αναπροσαρμοζω αναλογα τα πιο πριν συμφραζομενα στο αλλο νημα, σχετικα με το θεμα.

ελπιζω να σας αρεσε η νεα παρτιδα.. :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Στέφανε, τα χρησιμοποιείς καθόλου στο rotation τα vintage ξυριστικά σου ή θα τα βρούνε ανέπαφα οι επόμενες γενιές ?
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τα 2 SIM που ηρθαν σημερα (ASK + EdC) θα τα χρησιμοποιησω. Μαλλον. Θελω να κανω ενα στοκ πριν αρχισω. Και θελω να εχω και κατι ανεπαφο. Τα διπλοτριπλα θα χρησιμοποιηθουν. Τα μονα και τα ανεπαφα, οχι. Η κρεμα ξυρισματος θα μεινει ανεπαφη για παραδειγμα, γιατι εχω την ιδια σε κανονικο rotation...
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Mάλιστα, λογικό. Απ΄ό,τι κατάλαβα είσαι πελάτης του γερμανικού ebay , διόρθωσε με αν κάνω λάθος. Γράφεις πως θέλεις να κάνεις στοκ πρώτα και σκέφτομαι πως δε θα είσαι και ο μόνος και απο την άλλη τα ξυριστικά αυτά δε κυκλοφορούν πιά. Πόσα θα υπάρχουν εκεί έξω και θα περιμένουν όσους τα ψάχνουν ...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Κυριως στο γερμανικο ebay, ναι. Αλλα αυτο ειναι αναλογα του τι ψαχνω.. :megagrin

υπαρχει ακομη πολυ πραγμα εκει εξω. το προβλημα δεν ειναι αν υπαρχει προσφορα αναλογη της ζητησης.. Το θεμα ειναι οι τιμες. Πολλες φορες οι πωλητες καβαλανε το καλαμι και για ενα σετακι μπορει να ζητανε και 80ε Με λιγη υπομονη και επιμονη μπορει να το βρει κανεις στο ενα τεταρτο της τιμης. Ή πιο φτηνο. Σημαντικος παραγοντας ειναι να ψαχνει καποιος για κομματια που προσφερονται "ανορθογραφα". Μπορει να βρει κανεις διαμαντακια... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Πράγματι στο ebay, υπάρχουν πολλά πράγματα, αλλά κι εδώ θέλει μεγάλη υπομονή, για να πετύχης το κατάλληλο και σε καλή τιμή. Επίσης σε μικρά συνοικιακά καταστήματα, που είναι παλιές οικογενειακές επιχειρήσεις, (αρά το εμπόρευμα στην αποθήκη μπορεί να είναι και από τον παππού), μπορείς να βρης ξεχασμένα διαμαντάκια. Αυτά που πήρα εγώ από το παζάρι, τις τελευταίες δύο Κυριακές, απ' ότι μου είπε η γύφτισσα, ήταν από ένα φαρμακείο που έκλεισε.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:worthlesswithoutpics
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”