Monsavon

Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Πριν από μια εβδομάδα, ένας φίλος μου έφερε από την Γαλλία το σαπούνι ξυρίσματος Monsavon. Απ' ότι μου είπε, εκεί υπάρχει σε όλα τα supermarkets και η τιμή του είναι κάτω από τα 2 €.
Το σαπούνι είναι σε δικό του πλαστικό κουτάκι, χρώματος μπεζ, παρόμοιο με αυτό του Proraso, αλλά πολύ "φθηνιάρικο".
Είναι τυλιγμένο σε διάφανη ζελατίνα, όπου υπάρχει αυτοκόλλητο με την μάρκα του σαπουνιού και τα συστατικά του (Aqua, Stéaric Acid, Sodium Tallowate, Potassium Hydroxide, Lauric Acid, Sodium Palm Kernelate, Parfum, Glycerin, Disodium Phosaphte, Coconut Acid, Algin, Sodium Silicate, Pentasolium Pentetate, Solium Chloride, CI 77891). Ευχάριστη έκπληξη, το ότι ένα φθηνό σαπούνι, περιέχει tallow.
Ανοίγοντάς το, μυρίζεις έναν όμορφο συνδυασμό μέντας, λεβάντας και εσπεριδοειδών. Το σαπούνι είναι μαλακό, σαν τα Ιταλικά.
Και στα τρία ξυρίσματα που έκανα χρησιμοποίησα πινέλο silvertip. Θέλει αρκετό νερό, αλλά κάνει γρήγορα και εύκολα αφρό.
Στο πρόσωπο κάνει παχιά και αρωματική σαπουνάδα, που δεν στεγνώνει και έχει καλυπτικότητα. Τα γένια μαλάκωναν και το ξυράφι γλιστρούσε χωρίς προβλήματα, κοψίματα ή ερεθισμούς.
Δεν έχει την κορυφαία ενυδάτωση του mitchell's wool fat, αλλά δεν θα την χαρακτήριζα κακή, κάπου στην μέση και προς τα πάνω.
Ένα φθηνό, αλλά καλό σαπούνι, που μας δείχνει ότι υπάρχουν πολύ καλά προϊόντα σε χαμηλές τιμές.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Μαρίνο στο θέμα συσκευασίας εχεις απόλυτο δίκιο είναι εντελώς φτηνιάρικο και ουτε το καπάκι δεν κλείνει.
Για τα λεφτά του είναι καλό πάντως.
if you have a great shave you have a great day
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Κορυφαίο σε απόδοση.
Βάζει κάτω σαπούνια πολλαπλάσιας τιμής.
Η συσκευασία του είναι βέβαια στοιχειώδης, αλλά βολεύεται και σε εναλλακτικό βαζάκι πολυτελείας... Εγώ το έβαλα σε πορσελάνη Tiger.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μετά από 2 ξυρίσματα να γράψω την άποψη μου για το συγκεκριμένο. Έρχεται σε μια φτήνη συσκευασία σε ένα πλαστικό που δεν κλείνει καλά αλλά να είμαι ειλικρινής είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτεσαι για το συγκεκριμένο μετά το ξύρισμα που σου κάνει.
IMG_1211.JPG
Τα συστατικά του, είναι ένα σαπούνι με tallow φυσικά
IMG_1212.JPG
Το φθηνό κουτάκι- καπάκι που δεν κλείνει καλά
IMG_1213.JPG
Είναι μαλακό στην υφή
IMG_1215.JPG
Μετά το πρώτο ξύρισμα - αφρός

Ο αφρός που κάνει είναι φανταστικός, πλούσιος και εύκολος στην δημιουργία, το άρωμα του μου βγάζει κάτι σε μέντα όχι όμως αρκετή σε ένταση, ένα ωραίο άρωμα. Η προστασία και η ενυδάτωση που δίνει είναι κορυφή μπορώ να το συγκρίνω με πολύ πιο ακριβά σαπούνια, είναι το MDC του φτωχού, κόστος μόλις στα 3€ και κάτι ψιλά συν την έκπτωση 20% που είχε ο Σταύρος πραγματική ευκαιρία δεν το σκέφτηκα στιγμή. Αξίζει να το δοκιμάσετε !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εμενα παλι δε με εκατσε. Πρωτα πρωτα αρωματικα.. bäääh.. Ποιοτικα.. Δεν ηταν οπως το περιμενα απο τις περιγραφες, πολυ "φτωχο" σε κρεμα, οχι διαρκεια, οχι ενυδατωση, οχι φουσκωμα τριχας ("οχι" σημαινει οτι δεν ηταν τα αναμενομενα. Ηταν υπαρκτα, αλλα οχι οπως σε αλλα προϊοντα και οχι οπως το περιμενα).

Λετε το νερο να την εκανε τη δουλεια? Δε νομιζω, γιατι εχω αρκετα σκληρο νερο.. χμχμ.. Οπως και να εχει το εστειλα στον αγυριστο με ενα γερμανικο πακετο οδοιπορο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26414 times
Been thanked: 25885 times

Πρώτη χρήση για το σαπουνάκι αυτό σήμερα. Στην κατηγορία "σαπουνάκια", τοποθετώ όλα τα σαπούνια που είναι οικονομικά (έως 5€). Οι εντυπώσεις είναι ανάμεικτες. Και καλά σημεία και όχι και τόσο καλά.

Αρωματικά μου άρεσε πολύ. Φαρμακευτικό άρωμα, μου θύμισε έντονα Halls. Δεν μπορώ ξεκάθαρα να πω τι μύριζε, αλλά μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω. Δημιουργία αφρού αρκετά εύκολα, μαλακό σαπούνι είναι άλλωστε. Ο αφρός δεν είναι ιδιαίτερα λιπαντικός και στην ενυδάτωση και προστασία δεν είναι στα κορυφαία. Η αλήθεια είναι όμως ότι στο μυαλό μου συγκρίνεται με σαπούνια δυνατά, πολλαπλάσιου κόστους, οπότε είμαι βέβαιος ότι το αδικώ, αλλά δεν το κάνω εσκεμμένα.

Στην κατηγορία "σαπουνάκια" λοιπόν, είναι αρκετά καλό. Όχι όμως κορυφαίο, μέχρι στιγμής την θέση αυτήν την κρατάει το Speick. Πιο κάτω και από το Wilkinson Sword stick, προσπαθεί να κερδίσει μια θέση κάπου στην μέση.

Οκ και από εμφάνιση υστερεί, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι μιλάμε για ένα σαπούνι των 2 (ίσως και λιγότερο) ευρώ.

Για τα λεφτά του νομίζω ότι αξίζει μια δοκιμή, είναι μια οικονομική λύση και μια αλλαγή μια στις τόσες!
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Ας κάνω και εγώ μια μικρή ανανέωση στο νήμα για αυτό το σαπούνι πιστεύοντας ότι το αξίζει:
Το σαπούνι αγοράσθηκε στο Παρίσι από φίλο σε κατάστημα <Monoprix> SMarket στην τιμή 2 ευρώ περίπου.
Πρώτη χρήση και συμφωνώ με όλα τα παραπάνω ποστ,πρόκειται για μια Γαλλική απάντηση σε σαπούνια άλλων χωρών με πολύ χαμηλή τιμή απόκτησης αλλά υψηλής απόδοσης,έχει τον δικό του χαρακτήρα που ψάχνοντας να το παρομοιάσω με κάτι κοντινό του θα έλεγα μάλλον με το Speick,λέω μάλλον γιατί και η περιγραφή των από πάνω πλησιάζουν καθώς και αυτου του τύπου.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Είχα αγοράσει 2 από Γαλλία, €1.8 ή €1.6, δε θυμάμαι τι από τα 2.
Η συσκευασία, όπως και το άρωμα, είναι επιεικώς απαράδεκτα. Βέβαια είναι μέσα στα οικολογικά πρότυπα της Ευρώπης. Ελάχιστο πλαστικό.
Το άρωμα, φαρμακίλα-χημικούρα.
Η ενυδάτωση, μέτρια με αυξητικές τάσεις.
Από εκεί και πέρα όμως, βαράει καθαρά δεκάρια! Ναι, δεκάρια, ανεξαρτήτου τιμής. Υπέροχο γλίστρημα, δε ξεραίνεται με τίποτα πάνω σου, φτιάχνεις αφρό σε χρόνο dt, τρομερό επίσης residual slickness. Επίσης, ακόμα και όταν το φερεις στα όρια του, και το πνίξεις στο νερό, στα τελευταία περάσματα, δε θα διαλυθεί, και με τη βοήθεια ενός φιλμ που έχει δημιουργήσει από τα προηγούμενα περάσματα, θα ξυρίσει απίστευτα και ΧΩΡΙΣ ερεθισμούς.

Και τέλος, παραμένει το μοναδικό σαπούνι, που το αλκοόλ της asl δεν με έχει τσούξει ούτε στο ελάχιστο. Και μιλάω για ευρείας κυκλοφορίας, με 70%+ αλκοόλ. Άρα, 10+ και στην προστασία.

Οπότε, θεωρώ πως είναι το απόλυτο οικονομικό σαπούνι. Και με μεγάλη, τεράστια διαφορά από το δεύτερο. Στα περισσότερα χαρακτηριστικά του, ρίχνει στο κεφάλι ακόμα και σε πανάκριβα, και καλά super high-end σαπούνια. Αν είχε και ωραίο άρωμα, και λίγο διαφορετική υφή, τύφλα να έχουν τα αμερικάνικα των 15-20-25 $ ή άλλοι κλασικοί μύθοι. Μη σχολιάσω πόσο πιο ψηλά σκοράρει από classics ιταλικά τύπου cella, proraso, valobra...

Προστέθηκε μετά από 28 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
ΥΓ. Τα έχει δει κανείς Ελλάδα? Άκρες με Γαλλία δεν έχω, και αν περιμένω να ξαναπάω... Που τα βρίσκουμε?
assyll
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 09 Φεβ 2016, 01:48
8
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

1,10e τις γιορτες στο σουπερ στην Γαλλια,εξαιρετικο για την τιμη του θελει αρκετο φορτωμα,το κουτακι πλαστικο αλλα οκ.αγορασα 8 κουτια και τα 6 κατασχεθηκανε σαν υγρα στο αεροδρομιο στην Γενευη !!!
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Πριν λιγο χτυπαει το τηλεφωνο,ηταν ενας φιλος οπου δουλευει σε μια εταιρεια χονδρικης με απορρυπαντικα και ειδης ατομικης υγιεινης.

Εισαι σπιτι να περασω?

Εδω ειμαι,ελα.

Σε 10 λεπτα ειχα στα χερια μου αυτο το πακετακι.

Το αφησε και εφυγε χωρις να μου πει τιποτα. Λεω και εγω τιποτα κρεμες χεριων θα ειναι.
Χτυπαω στον γουγλη να δω τι παιζει και βλεπω οτι ειναι σαπουνι ξυρισματος.


Εικόνα
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”