Περι σανδαλόξυλου...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν εννοείς αυτήν, ήταν "Κέδρος & Φασκόμηλο".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι αυτό πρέπει να ήτανε Φώτη, εμένα προσωπικά μου άρεσε,ήτανε παιχνιδιάρικο άρωμα, δε ξέρω για σένα τώρα.Μπορεί να το παραγγείλω κιόλας, δεν είναι απαγορευτική η τιμή του..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Επιστρέφοντας στο νήμα αυτό, συμπληρώνω, τα κορυφαία για μένα σανδαλόξυλα - Προσοχή μόνο αρωματικές αναφορές και πάντα υποκειμενικές !

* Αrt of Shaving Sandalwood, sc ( σκέτο, νέτο σανδαλόξυλο χωρίς φρου-φρου και αρώματα !!! Δυστυχώς δε μου αρέσει πάρα πολύ αλλά εκτιμώ τη προσεγγισή τους να το δώσουν αρωματικά ως έχει χωρίς να "αμβλύνουν τις γωνίες" )

* ΦΑΕΝΑ Σανδαλόξυλο, ss ( ήπια αρωματισμένο, με σανδαλόξυλο, σαπούνι. Σαφώς προτεινόμενο )

* Crabtree & Evelyn Sandalwood, ss ( έχω στοκάρει, τί άλλο να πώ, αλλά δεν είναι σανδαλόξυλο όπως σανδαλόξυλο είναι το ομώνυμο balsam της C & E που αρωματικά ταιριάζει απόλυτα με το σαπούνι της ΑοS. Eδώ προς χάρη του καταναλωτή αμβλύναν τις γωνίες...! )


και τα μεταξεταστέα...

* Τruefitt & Hill Sandalwood, sc ( Ρίλι ?! , καμ'ον νάου ! που λένε και στο χωριό μου. Κολώνια-Κρέμα. Κρέμα-κολώνια.
Χημεία. Πολύ χημεία )

* ΤoOBS Sandalwood, sc ( Tρέχω κάθε φορά που τη μυρίζω. Δε το συμπάθησα ποτέ :xp1 ! Πρόσφατα μάλιστα ήμουν στον Γιώργο και του ζήτησα να την ξαναδοκιμάσω αλλά και πάλι δεν. Μπάαα..δεν ! )

* Proraso Sandalwood, ss ( ούτε κρύο, ούτε ζέστη. Τί γυρεύει η αλεπού στο παζάρι ?...)

* D.R. Harris Marlborough, ss ( This ain't Jim Beam ! ... Κέδρος και καπνός. Πολύ ωραίο αρωματικά αλλά όχι σανδαλόξυλο )
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Να ένα δείγμα για το πόσο διαφορετικά μπορούν να λειτουργούν τα ίδια πράγματα σε 2 διαφορετικά άτομα. Σε εμένα ισχύουν σχεδόν τα αντίθετα με τον Ηλία! Για μένα πχ το Crabtree & Evelyn είναι ότι χειρότερο έχω μυρίσει σε σανδαλόξυλο, ενώ λατρεύω την TOBS. Η T&H είναι κορυφή, αν και ουσιαστικά δεν μυρίζει σανδαλόξυλο.

Χαίρομαι που διαφωνούμε, καθώς δεν πρόκειται ποτέ να μαλώσουμε για άρωμα! :megagrin
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nα τολμήσω να μαντέψω πως το Crabtree & Evelyn Sandalwood είναι συνδιασμός σανδαλόξυλου με πατσουλί. Το συμπεραίνω αυθαίρετα επειδή αρωματικά θυμίζει το Atkinsons Sandalwood bar soap.

Δυστυχώς ή ευτυχώς Αντώνη μόνο με την AoS μπορείς να πείς πως ξυρίζεσαι με "σανδαλόξυλο".
Όλα τ'άλλα είναι κάτι απο σανδαλόξυλο, συνδιασμός με σανδαλόξυλο, κατ'όνομα σανδαλόξυλο κτλ για να πιάσουν όλα τα γούστα και να μην αφήσουν κανέναν μας παραπονεμένο.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ασφαλώς και δεν κρίνω πιο είναι πιο "γνήσιο" σανδαλόξυλο, κρίνω πιο σανδαλόξυλο μου αρέσει πιο πολύ με βάση το άρωμα (άσχετα αν είναι λιγότερο ή περισσότερο τεχνητό).
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Κάπου διάβασα πρόσφατα ότι το AoS είναι το μόνο σαπούνι που περιέχει αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.
nikos.a

Και η Proraso έχει έλαιο, απλά έχει και καριτέ. Τρομερή. Και το σαπούνι το ίδιο. Το μόνο κακό ότι τα σαπούνια της δεν έχουν tallow, αλλά και πάλι δεν με πειράζει και τόσο. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το Marlborough και η T&H, μπορεί να μην είναι 100% σανδαλόξυλο, αλλά μόνο στα μάτια μου δεν της ρίχνει αυτό. Πολύ δυνατά αρώματα, αγαπητά στο χώρο και προσφέρουν απίστευτα ξυρίσματα. Μιλάω για προϊόντα που έχω κι όχι απλώς μυρίσει.

Όσον αφορά το έλαιο, επειδή τυχαίνει να έχω μπουκαλάκι στο σπίτι, δεν με τρελαίνει. Όπως είμαι βέβαιος, ότι δεν τρελαίνει πολύ κόσμο, είναι βαρύ, σε μπουχτίζει. Δεν θα είχαν και τόση επιτυχία οι κρέμες αν όντως είχαν όλες έλαιο, στον τόνο και στην ποσότητα που πρέπει. Πάλι καλά να λέμε. Δεν χρειάζεται να κολλάμε.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Συμφωνώ με τον Νίκο . Και εγω έχω στο σπίτι αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλου (λόγω των σαπουνιών που φτιάχνω ) και είναι απο τα χειρότερα αρώματα που έχω μυρίσει σε έλαιο (ΙΜΟ) . Δλδ αν μύριζαν τα σαπούνια και οι κρέμες όπως το αυθεντικό αιθ. έλαιο , δεν ξέρω κατα πόσο θα τα προτιμούσε ο κόσμος. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου κατά πόσο κοντά στο γνήσιο αιθέριο έλαιο είναι το άρωμα απο κάποιο σαπούνι ή κρέμα , αλλά το πόσο θα μου αρέσει το άρωμα του αυτό καθαυτό. Πχ εχω μυρίσει απο τον Αντώνη την Tobs Santalwood , της οποίας το άρωμα δεν με τρέλανε αλλά ούτε και με απωθεί. Το proraso είχε συμαθητικότερο άρωμα , αλλά εκείνη που με τρελαίνει αρωματικά (και οχι μόνο ) και ας μην μυρίζει σανδαλόξυλο είναι η T&H Santalwwod .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Να καταθεσω μια μικρη, παραπλευρη συνεισφορα στην κουβεντα: ειμαι κι εγω απο εκεινους που δεν βρισκουν καθολου μα καθολου βαρυ το αρωμα της κοκκινης proraso, το αντιθετο μαλιστα, θα ελεγα οτι ειναι απο τα πιο διακριτικα σε ενταση (μα με ιδιαιτερο χαρακτηρα, με την εννοια οτι μυριζει διακριτα) αρωματα. Δεν ξερω ποσο σανδαλοξυλο ειναι (γιατι πραγματι δεν βγαζει κατι πολυ ξυλωδες) αλλα μου αρεσει πολυ και το αρωμα και η κρεμα (σαν αρωμα θα την χαρακτηριζα "μοντερνα", αλλα αυτο ειναι τοσο γενικο και υποκειμενικο, που τελικα δε λεει τιποτα...!)
Εχω επισης το muhle sandalwood ss το οποιο εχει σαφως πιο ξυλωδες αρωμα και πιο περιορισμενο (μυριζει ξεκαθαρα ενα πραγμα, χωρις προσθηκες). Σα σαπουνι δεν ειναι κακο, μα δεν ειναι και κατι που θα πρεπει κανεις οπωσδηποτε να δοκιμασει...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”