Stirling soaps

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον εδω θα γραψουμε τις εντυπωσεις μας απο τα σαπουνια της ομαδικης.

Εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα τα δικα μου αλλα απο ενα τεστ που εκανα στο Pumpkin pie εβγαλα πολυ παχυ και γλιστερο αφρο! Ωστοσο προσεξτε γιατι τα σαπουνια αυτα θελουν λιγο παραπανω φορτωμα και πολυ νερο.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Εγώ περιμένω να χρησιμοποιήσω στο βραδυνό ξύρισμα ένα εκ των Sterling. Σαν πρώτα πρώτα σχόλια να πω ότι είναι μεγάλες, χορταστικές συσκευασίες ανω των 100γρ, ότι εγώ τουλάχιστον τα περίμενα πιο σκληρά σαπούνια (δεν το λεώ για κακό) και ότι τα αρώματα τους βγάζουν αυτό ακριβώς που λέει ο τίτλος τους : το Sharp Dressed Man βγάζει το άρωμα της κολώνιας ενός καλοντυμένου κυρίου, το Stirling Spice μοιάζει αρκετά με το after shave Old Spice αλλά και το αποσμητικό που έχω και το Vanilla Tangerine αναδύει ένα γλυκό άρωμα με νότες μανταρινιού. Από εμένα στο θέμα άρωμα τουλάχιστον παίρνουν σε πρώτη φάση πολύ υψηλή βαθμολογία.
Επίσης να πω ότι από τα άλλα αρώματα-δείγματα που μύρισα στη συνάντηση, εντύπωση μου έκανε το Pumpkin (κολοκύθα που αν δεν το μύριζα, από την περιγραφή και μόνο δεν θα το έπαιρνα ποτέ) και το "δροσερό" άρωμα του Bay Rum.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nαι παιδιά ! Πώς μυρίζουν τ'άτιμα !
...και συμφωνώ με τον Αλέξη, πως τα περίμενα σκληρότερα, μα δε πειράζει.


ΥΓ.Δε ξέρω αν είχατε την ευκαιρία στη συνάντηση να μυρίσετε το orange chill.
Μπορεί και να το τρώγατε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Δυστυχώς Ηλία δεν πρόλαβα να το μυρίσω και αυτή τη στιγμή μετανιώνω που δεν διάλεξα άλλα 2 τουλάχιστον σαπούνια!

Λοιπόν και λίγα λόγια τώρα για τα σαπούνια μετά την πρώτη χρήση (με ό,τι συνεπάγεται αυτό καθώς έχει χρησιμοποιηθεί μόνο μία χρήση - ελπίζω αν επανέλθω) :

Το σαπούνι εξωτερικά και αρωματικά : μαλακό, εύπλαστο σαν πηλός. Αρκετά σκούρα γήινα χρώματα. Χώρεσε εύκολα στο πλαστικό μπολάκι από τα Tiger (αν μπορέσω θα βγάλω και φώτο). Μυρωδιές όπως αναφέρω και πριν πάρα πολύ κοντά στις περιγραφές του δημιουργού. Τουλάχιστον για τις δικές μου προσδοκίες, ήταν πολύ κοντά σε αυτό που περίμενα και είχα φανταστεί.

Το φόρτωμα του σαπουνιού : Το σαπούνι φορτώνεται κάπως παράξενα στο πινέλο. Τι εννοώ : φορτώνεται γρήγορα αλλά δεν παράγει κατευθείαν αφρό. Γενικά δεν είναι σαπούνι που παράγει πολύ αφρό. Ο αφρός που δημιουργείται στο μπολ είναι αρκετά γλιστερός αλλά δεν έχει όγκο ούτε στο μπολ ούτε στο πινέλο.

Το σαπούνι στο πρόσωπο : Όσον αφορά στο άπλωμα στο πρόσωπο, αυτό γίνεται πανεύκολα, για πλάκα. Ο αφρός αν και δεν έχει όγκο, έτσι γλιστερός που είναι, απλώνεται πάρα πολύ εύκολα και δημιουργεί ένα λεπτό μεν αλλά πυκνό στρώμα και πολύ γλιστερό. Το ξυράφι γλιστρά εύκολα και παρόλο που δεν αφήνει το έντονο λιπαρό στρώμα του MWF και του LaToja, υπάρχει όμως ένα φίλμ προστατευτικό για το δέρμα αλλά δεν είναι για να περάσει ξανά το ξυράφι από πάνω. Δηλαδή ενώ είναι αρκετά λιπαρό και βοηθά στο γλίστρημα και την ενυδάτωση πολύ καλά υστερεί λίγο στην προστασία.

Γενική εντύπωση : Ένα πάρα πολύ καλό artisan σαπούνι με αρκετά καλές ιδιότητες που κερδίζει τις εντυπώσεις χάρη στην αρωματική του ποικιλία και ποιότητα. Αν συνυπολογίσει κανείς και την πολύ καλή τιμή που είχαμε στην ομαδική (5Ε το κομμάτι των 125 περίπου γραμμαρίων με μεταφορικά) τότε αποτελεί μία εξαιρετική επιλογή και εγώ προσωπικά αν ξαναγίνει ομαδική για το εν λόγω σαπούνι , εγώ θα συμμετάσχω ξανά με κλειστά μάτια!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Άντε και του χρόνου. Με τόσα σαπούνια που έχουμε να καθιερώσουμε την ομαδική του Νοέμβρη να την αφιερώνουμε στα Stirling.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σήμερα δοκίμασα να ξυριστώ με το Orange Chill της σειράς των Stirling. Μ'αυτό το σαπούνι και με το Floid στο τέλος πόνεσε το πρόσωπο μου. Πραγματικά πάγωσα ! Συνέβει και με τη Palmolive μέντα όμως όχι σ'αυτό το σημείο, ίσως αλλά όχι και τόσο και με το Proraso ( γιατί ο ευκάλυπτος μαζί με τη μέντα θυμίζει Vicks, τεχνητά κρύα αίσθηση αλλά όχι παγωμένη και φαρμακευτική )
Ό,τι πρέπει για να σε ξυπνήσει το πρωί.
Το σαπούνι φυσικά περιέχει έλαιο μέντας, κάτι που γίνεται άμεσα αντιληπτό απο τη στιγμή που θ'απλώσεις το πινέλο στο πρόσωπό σου.Πορτοκάλι και μέντα.Μέντα και πορτοκάλι.Αρωματικός συνδιασμός εγγυημένος να σου δώσει φρεσκάδα.
Η μέθοδος φορτώματος που ακολούθησα ήταν η ιταλική, με πινέλο χοίρου και η σαπουνάδα που μου έδωσε είχε καλυπτικότητα αλλά δεν είχε τη πηχτή υφή που σου προσφέρει γενναιόδωρα τρία και τέσσερα περάσματα. Εδώ έκανα δύο, χωρίς πρόβλημα, και αν χρειαζόταν τρίτο θα έπρεπε να φορτώσω μερικές στροφές το πινέλο ακόμα.Επίσης παρατήρησα πως δε μπορείς ν'αφήσεις τη σαπουνάδα στο πρόσωπο σου γιατί αφυδατώνεται.Αυτό ίσως προκαλείται απο την έλλειψη όγκου, αλλά ένιωσα πως δε τα βγάζει πέρα χωρίς νεράκι.Αυτά σαν πρώτη εντύπωση.
Στο τέλος πάντως δεν υπήρξε κανένας ερεθισμός και πώς να υπάρξει όταν οι πόροι του δέρματος έχουν πάθει τέτοιο σοκ απο τη κρυάδα που έχουν κλειδαμπαρωθεί ?!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω χτες δοκιμασα την κολοκυθοπιτα.

Φορτωμα για περιπου 1 λεπτο με προσθηκη νερου δυο με τρεις φορες και μετα προσωπο. Η κρεμα που μου εκανε αυτο το σαπουνι ηταν πραγματικα εκπληκτικη, πυκνη και χωρις φουσκαλες. Στο θεμα γλιστρηματος προστασιας και περιποιησης απο εμενα παιρνει Α. Αυτο επισης που μου αρεσε ιδιαιτερα ειναι οτι το αρωμα του δεν εξασθενησε καθολου κατα την διαρκεια του ξυρισματος και μπορουσα να το μυρισω στο προσωπο μου ακομα και μετα την χρηση ASL (Old spice)
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Ήρθαν πριν καμιά ώρα και τα δικά μου.
Χωρίς να τα έχω δοκίμασει ακόμη, έχω εντυπωσιαστεί με το πόσο μαλακά είναι, αλλά έχω ανάμεικτα συναισθήματα για το ozark mountain που το πήρα τρομάρα μου και σε ολοκληρο. Σα φτηνό σαμπουάν πεύκο μυρίζει...
Περισσότερα αύριο μετά την δοκιμή του μάλλον πολύ ενδιαφέροντος Black cumin & orange.
Έπρεπε να πάρω σε ολόκληρο αυτό και ένα χωρίς άρωμα, για το αρωματίσω με δικά μου έλαια. Τόσο μαλακό που είναι θα ήταν πανεύκολο.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

Επανέρχομαι μετά τη χρήση του Black cumin & orange.
Πολύ διακριτική μυρωδιά Πορτοκαλιού με μπαχαρικά. Ζεστό, γλυκό και γήινο άρωμα.

Το σαπούνι μοιάζει πιο πολύ με κεραλοιφή, τόσο μαλακό είναι.
Φόρτωμα πανεύκολο με το ωmega 80087 και ο αφρός έρχεται σχεδόν αμέσως, πολύς και σχετικά πηχτός.
Aρκεί άνετα για 4 περάσματα...
Αρκετά λιπαρός χωρίς όμως να αφήνει φιλμ σαν το la toja ή το MWF.
Καλή προστασία κατά το ξύρισμα με την weber bulldog και feather λεπίδα.
Μηδέν ερεθισμοί και το ξύρισμα πολύ άνετο. Το μόνο περίεργο είναι μια αίσθηση παραπάνω τραβήγματος (όχι ερεθισμού) στο πρόσωπο αφού τελειώσει το ξύρισμα.

Πραγματικά ένα premium προϊόν σε πολή καλή τιμή.
Φώτη ευχαριστώ από καρδιάς.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Σήμερα άνοιξα το ινδικό shulton Old Spice original που έχω σε κρέμα και το συνέκρινα αρωματικά με το Stirling Spice. Οι ομοιότητα είναι καταπληκτική! Μάλιστα το Stirling έχει πιο έντονη μυρωδιά ενώ διακρίνονται περισσότερο ίσως τα αρώματα της κανέλας (έτσι μου φάνηκε).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”