Stirling soaps

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Orange chill
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Την πρωτη δεν τη ξερω καν και την shulton old spice δεν την εχω μυρισει ποτε... Η Aqua di Parma μου αρεσει αρκετα!
Μαλλον προς τα εκει θα παω.

Τα εσπεριδοειδη λεω να τα αποφυγω γιατι εχω μεγαλο στοκ.

Τιποτα κοντα σε tabac ή σανδαλοξυλο της ToBS βγαινει;
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εδώ βάζουμε μια φωνή για βοήθεια.... ακούει ο [mention]Vavous[/mention] ????
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ο Vavous ακούει και σας λέει ότι στα αρώματα δεν γίνεται πιο YMMV οπότε δεν προτείνω τίποτε!
Stirling πέρασαν 5-6 απ' τα χέρια μου κι άλλα τόσα σε δείγματα, κανένα δεν με βόλεψε και δεν ξαναπαίρνω.
Γενικώς είναι απο τα καλά σαπούνια, δεν αφρίζουν με το που τα κοιτάς αλλά θέλουν δουλίτσα για να τα μάθεις.
Αυτά που έχουν tallow προβάτου είναι λίγο καλύτερα για την επιδερμίδα, τα δε Glacial έχουν πάρα πολλή μενθόλη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Διαβάζοντας ξανά όλα τα μηνύματα του παρόντος θέματος, μάλλον θα αφήσω για άλλη φορά την αγορά του Stirling.
Το πιο πιθανό είναι να πάρω κάποιο Soap Commander, για τα οποία διαβάζω τα καλύτερα και είναι ευκαιρία να κάνω και ένα review εδώ στο φόρουμ.

Σας ευχαριστώ όλους όσους καταθέσατε τις απόψεις σας και με βοηθήσατε (πάλι)!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27195 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Χόλυ σιτ. Έγινα και αντι-διαφθορέας τώρα.
Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Μην το λες. Πιο ακριβά μου βγήκε το Soap Commander :D
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Βασιλιάδες ήρθε η ώρα να προσφερει ο Ράντυ τη δική του άποψη για το σαπουνι αυτό. Στην υγεια σας λοιπόν!

Γενιά 7 ημερών. Έχει σημασία να βλέπουμε πως συμπεριφέρεται ένας σαπων σε πανισχυρα γενια, διότι με 2-3 ημερών ξυριζομαστε άνετα και με το σαπουνι γλυκερινης του Παπουτσάνη.

Εξοπλισμός: Stirling BarberShop
Yaqi 24mm Tuxedo Sagrada Familia (με καλυτερο χειρισμό και σιγά σιγά με την προσθηκη νερού, σταμάτησε το σφεντονιασμα, απόλυτα ευχαριστημένος με το πινελο-εκσκαφεα).
Muhle R41/Polsilver #4

Bloom το σαπουνι για 15 λεπτα. Τελείως στραγγισμενο tuxedo και βουτηγμα της μυτης μόνο στο νερό και φορτωμα χωρίς splay, μόνο με τις ακρες. Το μάζευε για πλακα. Ξανά λίγο νερό στη μυτη και φορτωμα ανελέητο, τωρα με πιεση να ανοίξει το "κοστουμι". Ο θυσανος έχει γεμίσει μετά από 1 μισή λεπτό μέχρι τα 3/4 με καθαρή λευκή παστα σαπουνιού χωρίς φουσκάλες.

Λίγες σταγονες νερου και απλωμα στο πρόσωπο. Μοιαζει να είναι στεγνο. Λίγο νερό παλι και αρχίζει να φουσκώνει. Ποτε δε φουσκωσε όσο θα ήθελα, αλλά πλέον έχει αρχίσει να γίνεται τόσο γλιστερο, που δε μπορω να κρατήσω το πινέλο. Λίγο νερό ακόμη Randy. Έτοιμο. Ο αφρος είναι πυκνός, αλλά όχι τόσο βαρυς όπως μου αρέσει. Δεν έχει σημασία όμως, συνεχίζω..

Να πω εδώ, ότι το άρωμα είναι πολυ καλο όσο το μυρίζω από το μπολ, λίγο spice, πουδρα, μια χαρά. Όταν το βρέξεις όμως και αρχίσει το lather μεταμορφώνεται σε κάτι συνθετικό, αλλοιώνεται η μυρωδιά και τελοσπαντων δε μου είναι καθόλου ευχάριστο. Μάλλον ενοχλητικό θα έλεγα.

Πρώτο περασμα με το κτήνος να μην παιρνει αιχμαλώτους. Όση ολίσθηση έδειχνε να έχει όσο έκανα face lather και γλιστρουσε το Sagrada απο το χέρι μου, αλλο τόσο χωλαίνει πανω στο προσωπο. Μέτρια πραγματα. Εντοπίζω προβλημα και με το residual slickness, αν και έχω δώσει τρελό νερό, αλλα δεν τείνει να με δαγκώσει η μηχανή. Προς το παρον τουλάχιστον.

Δευτερο περασμα XTG, αφρος καλός, σταθερός, το άρωμα έχει γίνει γλυκερο και αηδιαστικό θα έλεγα. Phoenix & Beau φάση μονο για μερακλήδες. Τώρα δείχνει να γλιστράει περισσοτερο αλλά αυτό δεν είναι ξυρισμα με artisan σαπουνι υψηλου επιπεδου. Θυμίζει ένα καλό σχετικά σαπουνι, εμπορίου ομως και λυπάμαι που γράφω κάτι τέτοιο για ένα US Artisan.

Η μηχανή είναι έτοιμη να δαγκώσει, στο λαιμό κολλάει κιόλας στα δευτερα επαναληπτικα περασματα και αν δεν είχα αυτή την καποια εμπειρία με το κτήνος και τη γωνία του, η Polsilver ακόμη και στο #4ο ξυρισμα της, θα με έραβε κανονικά. Σε μια φάση παραλιγο να με σκάψει κιόλας. Αναγκάστηκε να βωμολοχησει ο Ράντυ, ένας άνθρωπος της εκκλησίας⛪.


Τριτο ATG και εδώ βλεπω καθαρά ότι δε με παιρνει για πολλά πολλα. Αυτό όπως θα δείτε παρακάτω δεν ήταν απαραίτητα κακό γιατί έχω την κακή συνήθεια του overshaving στα τρίτα περασματα, όπως και του overposting @Vavous , και μόνο 3 από τους σαπωνες μου μπορουν να ακολουθήσουν τέτοιο φρενηρη ρυθμό.

Η R αρχίζει σε κάποια σημεία να πηδάει πανω στο μάγουλο μου, κοντά στις φαβοριτες. Δεν με φοβισε τόσο, όσο με έκανε να απορησω γιατί τετοιες καλές κριτικές για το σαπουνι του Rod. Δείχνει να έχει φτιαχτεί από έναν απλό χόμπιστα και όχι από κάποιον που έχει στιψει το μυαλό του να βάλει μέσα πραγματα που θα το κάνουν να ξεχωρίσει με την απόδοση του.

Στο κόντρα-μουστάκι η αίσθηση ήταν άθλια. Υπό το φόβο να μη με "σκάψει" η μηχανή, ειχα τόσο ελαφρυ χέρι που η λεπίδα σχεδόν δεν παταγε στο δέρμα. Απορησα επίσης και με τη σταθερότητα του χεριου μου διότι μετά από τόσο face lather το χέρι τρέμει στο τέλος συχνά πυκνα.


Και ενώ σχεδον όλα πανε άθλια, έρχεται η ανατροπή μάγκες μου. Ξεβγαζω, αισθάνομαι λίγο θέρμανση στο μουστάκι, σαγόνι και γυρω απο αυτό αλλά όχι κάτι τραγικό. (Να συμπληρώσω ότι από το δευτερο περασμα και μετά το σαπουνι με τσιμπαγε ελαφρώς στα χειλη, αν και το ειχα σκουπισει από κει).

Κρυο νερο, ένα παγακι γυρω γυρω στο πρόσωπο και να το twist. BBS ακόμη και στα δυσκολα σημεία. Δεν το πίστευα. Ακόμη δε το πιστευω τώρα που γράφω. Πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο. Χωρίς να μου αρέσει ο τρόπος που έγινε το ξυρισμα, είχα ένα πολυ καλο, να μην πω άριστο αποτέλεσμα. Δεν εβαλα τίποτα για post shave και η ενυδάτωση ήταν πολυ καλή, ουτε λιπαρο δέρμα, ούτε στεγνό. Τόσο όσο. Το σημειώνω αυτό. Ένα από τα δυνατά σημεία του σαπουνιού, χωρίς να γνωρίζω ποιο είναι το δευτερο. Πάντως δεν είναι ουτε η προστασία, ουτε η ολίσθηση. Πουλησαν στο Randy φυκια για μεταξωτές κορδέλες.

Ζητώ συγνώμη για τον τρόπο γραφής, δεν είναι για όλους, ίσως παραείναι περιγραφικος, και κουραζει, αλλά προσπαθω να αποδώσω την εμπειρία μου πιο σωστά σε όλους, από αρχάριους μέχρι τους τιτάνες του forum (ξέρετε ποιοι είστε).

Δεκτά σχόλια παντός είδους.
Καλο ΣΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το δεύτερο είναι η ποικιλία αρωμάτων. :)
Κακό σαπούνι δεν το λες...
Αλλά όχι και κάτι να τρελαθείς.
Το barbershop το έχω σε δείγμα και η μυρωδιά του με τρελαίνει!
Περίεργο που δεν σου αρέσει, αλλά είπαμε, ειδικά στα αρώματα, ymmv. :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Από το puck ειναι πολυ ευχάριστο. Την ωρα που κάνεις lather, χαλάει για κάποιο λόγο.

Κακο δεν είναι, απλα δεν είναι elite σαπουνι.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”